Logo
Logo

Kiedy wysiewać nasiona aksamitki? Rozsada, terminy, gatunki

Aksamitka to bardzo popularna i niezwykle efektowna roślina, która jest chętnie sadzona na rabatach i w pojemnikach, gdzie pięknie się prezentuje. Długie kwitnienie i żywe kolory kwiatów sprawiają, że aksamitka jest prawdziwą ozdobą ogrodu i wspaniale się wyróżnia na tle innych roślin. Aksamitka zazwyczaj uprawiana jest z sadzonek, ale można ją również wysiewać. Czy warto uprawiać aksamitkę z nasion? Jak i kiedy siać aksamitkę? Jak przygotować rozsadę i gdzie siać aksamitkę?

Spis treści
Jakie gatunki i odmiany aksamitek wysiewać na rozsadę? Ile kosztują nasiona aksamitki? Czy opłaca się kupić sadzonki? Kiedy siać nasiona aksamitek w domu i w ogrodzie? Co zrobić, by aksamitki szybko wykiełkowały? Jakich warunków potrzebują aksamitki?

Jakie aksamitki wybrać?

Aksamitki naturalnie rosną w Meksyku, a w Polsce są chętnie uprawiane w ogrodach i na balkonach, jako rośliny jednoroczne. Ich ogromną zaletą (poza pięknym wyglądem) są małe wymagania i łatwa pielęgnacja, dzięki czemu są to idealne rośliny również dla początkujących ogrodników. W polskich ogrodach najczęściej uprawia się 3 gatunki.

  • Aksamitka rozpierzchła – zdecydowanie najpopularniejsza aksamitka, która osiąga od 20 do 40 cm wysokości. Kwiaty mogą być pełne, półpełne lub pojedyncze i mają jedną bądź dwie barwy: złotopomarańczowe, purpurowobrązowe, brązowe z żółtym brzegiem lub brzoskwiniowe.

  • Aksamitka wyniosła – może mieć nawet 1 metr wysokości i charakteryzuje się dużymi kwiatami, które mogą mieć kilkanaście cm średnicy. Kwiaty doskonale nadają się na bukiety i do wazonów ze względu na wysoką trwałość i piękny wygląd. Szczególnie popularna jest odmiana goździkowa.

  • Aksamitka wąskolistna – krzaczki o zwartym pokroju dorastają do 25 cm. Liczne kwiaty o złotej lub pomarańczowej barwie są delikatne i niewielkie.

Dlaczego warto wysiewać?

Uprawa roślin od małego nasionka to ogromna satysfakcja i możliwość obserwowania wszystkich etapów wzrostu. Jednak główną zaletą jest ogromna oszczędność – za kilka zł można mieć kilkadziesiąt pięknych roślin. Uprawa aksamitki z nasion jest dość prosta i poradzą sobie z nią nawet początkujący ogrodnicy, a przy dużym ogrodzie i dużej liczbie różnych roślin, warto uprawiać je z nasion, oszczędzając pieniądze.


Polecane nasiona aksamitek
Aksamitka polecana do uprawy na klombach, rabatach i w warzywniku. Ma długi okres kwitnienia i wytwarza liczne, pełne kwiaty w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwonym.
Kup w naszym sklepie online

Kiedy siać aksamitkę?

Aksamitki można wysiewać bezpośrednio do gruntu, ale w praktyce rzadko stosuje się tę metodę, ze względu na niską skuteczność. Rośliny nie są odporne na niskie temperatury i już lekki przymrozek (który może zdarzyć się nawet w maju) może je zniszczyć. Zdecydowanie lepiej wczesną wiosną (maj/kwiecień) przygotować rozsadę i przesadzić rośliny do gruntu, gdy nie będą już narażone na mrozy, czyli zazwyczaj w drugiej połowie maja.

Jak siać aksamitki?

  • Aksamitki wysiewa się do pojemników wypełnionych zwykłą ziemią ogrodową o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie (pH 6-7).
  • Można to zrobić, rozrzucając nasiona, a następnie przysypując je delikatnie ziemią.
  • Po około 2 tygodniach siewki, które rosną zbyt gęsto, należy przepikować do innych pojemników, aby miały więcej miejsca. Chcąc uniknąć pikowania, nasiona można umieszczać pojedynczo w rozstawie 10 cm. W tym celu należy zrobić niewielkie dołki, włożyć do nich nasiona i przysypać ziemią.
  • Należy zadbać, aby gleba była stale lekko wilgotna, ale nie mokra, gdyż nadmiar wody może spowodować gnicie nasion. Podczas podlewania trzeba zwrócić uwagę, żeby nie wypłukać nasion lub delikatnych siewek, dlatego najlepiej sprawdza się zraszanie podłoża.

Gdzie siać aksamitki?

Gdzie wysiewać rozsadę rozsadę?

Aksamitki najlepiej siać do niewielkich pojemników, które należy umieścić w ciepłym pomieszczeniu z dostępem do światła. Rośliny szybko wschodzą w mieszkaniu na parapecie lub w szklarni. Doskonałe do tego będą wielodoniczki, ale można też wykorzystać inne, małe doniczki.

Gdzie siać aksamitki w ogrodzie?

Aksamitki można uprawiać wszędzie – w ogrodzie, warzywniku i pojemnikach. Są idealne na południowe balkony, gdyż dobrze radzą sobie nawet z ostrym słońcem. Ich pomarańczowe kwiatki pięknie wyglądają na obrzeżach rabat, w donicach, w ogrodach skalnych i przy iglakach, którym dodają kolorów.

Aksamitki chronią inne rośliny przed wieloma szkodnikami głównie przed nicieniami w glebie, ale doskonale odstraszają również mszyce, dlatego warto je sadzić blisko róż i pomidorów.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: oleg525, Katvic / AdobeStock

Autor
Kiedy wysiewać nasiona aksamitki? Rozsada, terminy, gatunki
Kiedy wysiewać nasiona aksamitki? Rozsada, terminy, gatunki
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl