Logo
Logo

Jak zrobić koperty z gazet na nasiona? Łatwa instrukcja krok po kroku

Każdy, kto uprawia rośliny na balkonie lub w ogrodzie z czasem ma problem z nasionami, a raczej z miejscem do ich przechowywania. Wiadomo, że odpowiedni sposób przechowywania nasion, to klucz do uzyskania zdrowych roślin. Skorzystaj z tego patentu i wykorzystaj jesienne oraz zimowe wieczory na zrobienie porządków z nasionami. Zrób koperty z gazet – dostosowując ich rozmiary do ilości posiadanych nasion.

Koperty będę wyglądać stylowo, postąpisz zgodnie z zasadą zero waste, a do tego nasiona nie zawilgotnieją.

Spis treści
Czemu warto robić koperty z gazet do przechowywania nasion? Instrukcja robienia koperty krok po kroku Które nasiona najlepiej przechowywać w kopertach?

To wspaniałe mieć zapas nasion ziół, roślin jednorocznych czy warzyw i przygotowywać własne sadzonki oraz zdrową rozsadę roślin jadalnych. Wielką radością jest także pozyskiwanie nasion z własnych roślin, aby w kolejnym sezonie uzyskać rośliny całkiem za darmo. Do czego jednak wkładać zebrane nasiona? Co robić, gdy oryginalne torebki rozerwą się i nie będą nadawać się już do użycia?

Można sięgać po szklane słoiki, metalowe puszki czy woreczki foliowe, ale często są zbyt duże i mało przewiewne – nawet, gdy zrobimy w nich dziurki. Dobrym i najtańszym sposobem jest więc zrobienie kopert na nasiona z gazet!

Oto najprostszy sposób na zrobienie opakowań na nasiona w domu. Zrobienie przewiewnych i stylowych kopert z gazet zajmie ci kilka chwil. A co najważniejsze – będziesz mieć pewność, że przechowasz nasiona w odpowiednich warunkach.

Samodzielne zbieranie nasion i robienie opakowań jest naprawdę bardzo proste. Wielkość opakowań warto dopasować do pudełek lub szuflad, które służą nam za bank nasion w domu. Robiąc samodzielnie koperty z gazet warto wybierać kawałki gazety, które nie są całkowicie zadrukowane – aby można było zapisać na wierzchu nazwę roślin oraz inne potrzebne informacje.

Poniżej pokazuję, jak zrobić klasyczną kopertę z kwadratowego kawałka gazety. Ale wykorzystując prostokąt z gazety można zrobić węższą kopertę lub torebkę – wszystko zależy od wielkości i ilości posiadanych nasion. 

Jak zrobić kopertę z gazety krok po kroku?

Przygotuj: kawałek zwykłej codziennej gazety, nożyczki, klej do papieru w sztyyfcie, długopis i nasiona.

koperta na nasiona z gazety
Fot. Małgorzata Wójcik
Krok 1
Wytnij kwadrat z gazety. Tutaj wykorzystałam kwadrat o wymiarach 20 cm x 20 cm; w efekcie uzyskałam kopertę o wymiarach 14 cm x 7 cm.
koperta na nasiona z gazety
Fot. Małgorzata Wójcik
Krok 2
Zagnij dwa rogi kwadratu do siebie po przekątnej, tak aby stykały się ze sobą w środku kwadratu czubkami.
koperta na nasiona z gazety
Fot. Małgorzata Wójcik
Krok 3
Następnie zagnij dolny róg kwadratu w taki sposób, aby pozostało ok. 1 cm odległości od środka kwadratu. Potem zagnij dwa dolne rogi do połowy długości poprzednio zaginanych rogów.
koperta na nasiona z gazety
Fot. Małgorzata Wójcik
Krok 4
Posmaruj z wierzchu oba boki koperty klejem, tak aby stworzyć dół koperty.
koperta na nasiona z gazety
Fot. Małgorzata Wójcik
Krok 5
Zawiń dół koperty, przyklej po bokach i zawiń do środka czubek rogu.
koperta na nasiona z gazety
Fot. Małgorzata Wójcik
Krok 6
Zanim wsypiesz nasiona do koperty, opisz ją z drugiej strony. Podaj nazwę gatunkową i odmianową rośliny. Jeśli przesypujesz nasiona z torebki od producenta, przepisz datę ważności nasion, termin wysiewu, rozstawę i termin zbioru / kwitnienia / owocowania danej rośliny.
Jeśli w kopercie mają znaleźć się nasiona własnoręcznie zbierane zapisz nazwę rośliny i datę zbioru nasion oraz informację o miejscu ich pochodzenia.
koperta na nasiona z gazety
Fot. Małgorzata Wójcik
Krok 7
Po opisaniu koperty wsyp do niej nasiona. Pamiętaj, żeby przechowywać tylko nieuszkodzone, zdrowe i suche nasiona. Jeśli zbierałaś całe kwiatostany (np. aksamitek, jeżówek czy kopru) oddziel nasiona od kwiatostanu i pozostałe części rośliny wyrzuć.
koperta na nasiona z gazety
Fot. Małgorzata Wójcik
Krok 8
Po wypełnieniu podpisanej koperty zaklej ją i odłóż w suche, ciemne i chłodne miejsce.

Jakie nasiona warto zbierać i przechowywać w kopertach?

Zbieraj z ogrodu nasiona warzyw, które uprawiałaś i lubisz jeść oraz takich gatunków, które dobrze plonowały, albo które chcesz rozmnożyć z nasion i stworzyć z nich nowe rabaty. Do przechowywania wykorzystuj tylko nasiona pochodzące ze zdrowych roślin. Możesz też zbierać nasiona z warzyw kupowanych w sklepie (np. pomidorów, papryki, cukinii czy dyni), ale pamiętaj, że mogą nie powtórzyć cech odmiany.

Robiąc zapasy nasion możesz się dzielić nimi z innymi osobami. Samodzielnie zebrane nasiona warzyw lub kwiatów, włożone do ręcznie zrobionej koperty z gazety to świetny upominek dla znajomej ogrodniczki lub ogrodnika!

Jeśli masz duże i ciężkie nasiona, np. bobu, dyni lub fasoli, zamiast koperty możesz zrobić dla nich proste pudełko z papieru – instrukcję znajdziesz na poniższym filmie.

Źródło: Genialne / YT

 

Tekst i zdjęcie tytułowe: Małgorzata Wójcik

Autor
Jak zrobić koperty z gazet na nasiona? Łatwa instrukcja krok po kroku
Jak zrobić koperty z gazet na nasiona? Łatwa instrukcja krok po kroku
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl