Logo
Logo

Jak zbierać i przechowywać nasiona? Krok po kroku | Jak rozmnażać byliny i kwiaty jednoroczne?

Nasiona są kluczem do przyszłości naszych ogrodów. Te małe ziarenka kryją w sobie nie tylko życie, ale też tajemnice, które czekają na odkrycie. Jak prawidłowo je zbierać i przechowywać, by cieszyć się pięknem natury przez kolejne sezony? 

Anna Skorupska z kanału Make Your Life Greener podpowie Wam, jak się za to zabrać. Zobaczcie FILM!

Make Your Life Greener / YouTubeKwiaty ustępują miejsca nasionom 

W naszych ogrodach, choć obecnie dominują byliny, za chwilę zastąpią je nasiona. Te małe ziarna kryją w sobie potencjał nowego życia i stanowią klucz do przyszłości naszych ogrodów.

Dlaczego warto zbierać nasiona?

Zbieranie nasion to nie tylko sposób na powiększenie kolekcji roślin w naszym ogrodzie. Nasiona w estetycznym opakowaniu mogą stać się oryginalnym dodatkiem do prezentu czy kartki świątecznej. Dla osób posiadających ogródek czy balkon, taki prezent będzie nie tylko miłym gestem, ale także zachętą do zielonej rewolucji w ich własnej przestrzeni. Co więcej, dla tych, którzy chcą przyczynić się do poprawy bioróżnorodności w swoim otoczeniu, nasiona stanowią idealne narzędzie. Wysiewając je na nieużytkach, możemy wzbogacić teren i wspomóc pszczoły.

Kiedy i jak zbierać nasiona?

Nasiona zbieramy w suche i słoneczne dni, najlepiej w godzinach południowych i popołudniowych, kiedy już nie ma rosy. Ważne jest, aby rośliny, z których pobieramy nasiona, były zdrowe. Należy uważać na rośliny kwitnące, ponieważ ich nasiona mogą szybko opadać, a torebki nasienne pękać. Aby temu zapobiec, warto zabezpieczyć koszyczki nasiennych materiałowymi torebkami, np. uszytymi z firanek czy starych pończoch.

Przechowywanie nasion – klucz do sukcesu

Po zebraniu nasion, ważne jest ich odpowiednie przechowywanie. Nasiona najlepiej przechowywać w papierowych torebkach, kartonowych pudełkach czy materiałowych woreczkach, które pochłaniają ewentualną wilgoć. Przed wsypaniem nasion do pojemnika warto przeprowadzić selekcję, odrzucając te uszkodzone czy z plamami. Pamiętajmy też, aby dokładnie opisać, jakie nasiona zebraliśmy, jaka to odmiana i kiedy je zebraliśmy. Nasiona przechowujemy w ciemnym i suchym miejscu, gdzie temperatura nie spada poniżej zera.

Niespodzianki od natury

Zbierając nasiona, warto pamiętać, że nie zawsze uzyskane z nich rośliny będą identyczne z rośliną mateczną. Często rośliny krzyżują się wewnątrzgatunkowo, co może przynieść nam wiele niespodzianek w przyszłych sezonach.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie filmu Make Your Life Greener, zdjęcie tytułowe: kolaż – yanadjan / Adobe Stock

Autor
Jak zbierać i przechowywać nasiona? Krok po kroku | Jak rozmnażać byliny i kwiaty jednoroczne?
Jak zbierać i przechowywać nasiona? Krok po kroku | Jak rozmnażać byliny i kwiaty jednoroczne?
Make Your Life Greener

Anna Skorupska, z wykształcenia architekt krajobrazu z warszawskiej SGGW. Ogrodniczka z pokolenia na pokolenie. Projektuje i urządza ogrody od kilkunastu lat. Dzieli się z Wami swoim się bogatym doświadczeniem w uprawie roślin ogrodowych i domowych, a także wiedzą na temat projektowania i budowy ogrodów. Jej motywem przewodnim jest uczynienie świata bardziej zielonym. Jej filmy znajdziecie na YouTube na kanale Make Your Life Greener. 

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl