Logo
Logo

Od nasiona do nasiona | Łukasz Skop przekonuje, dlaczego warto siać rośliny

Co było pierwsze: jajko czy kura? Jajko! Tyle że wcale nie zniosła go kura. Jaja znoszą nie tylko ptaki, ale też inne zwierzęta, jak gady, płazy, ryby czy owady, a że ptaki pochodzą od gadów, to to jajko mógł znieść nawet jakiś marzący o lataniu dinozaur. Idąc tym tropem, możemy stwierdzić, że nasiono było przed rośliną. Obecnie naukowcy uznają, że najstarszą rośliną nasienną była Elkinsia polymorpha – paproć z późnego dewonu rozsiewająca nie zarodniki, lecz pierwsze nasiona.

Wciąż nie mogę sobie przypomnieć pierwszych nasion, które sam wysiałem, mówi Łukasz Skop. Musiało to być jeszcze przed dinozaurami.

Spis treści
Jakie są zalety siewu roślin z nasion? Terminy siewu z nasion Co przygotować do wysiewu? Podłoże, pojemniki, woda

Ale zanim w ogóle przejdziemy do siania, nasiona trzeba najpierw zdobyć. Nie mogę się oprzeć zbieraniu nasion, więc każdego roku paczkuję ich tysiące. Moja szafka na nasiona (tak, mam nawet na nie specjalną szafkę!) pęka już w szwach, a ja wciąż nie potrafię się powstrzymać przed dokładaniem do niej nowych zbiorów.

Niektóre już dawno się przeterminowały, ponieważ nasiona też mają swój termin ważności, lecz wciąż je trzymam, bo są po prostu ładne.

Każdego roku w grudniu robię w nich porządki, które polegają przede wszystkim na segregowaniu, przesypywaniu, opisywaniu i układaniu, a najmniej – na wyrzucaniu tych już niepotrzebnych. To te nasiona, które mogę zastąpić świeżymi, zebranymi w bieżącym roku. Nietrudno zgadnąć, że rzadko z kolekcji czegoś ubywa. Kiedyś obsieję nimi cały świat.

Nasiona zebrane własnoręcznie, z własnej działki lub ogrodu, mają same zalety. Przede wszystkim są za darmo i zawsze pod ręką. Zbierając je, zaoszczędzisz na wiosennych wydatkach i będziesz mógł wysiać je w każdej chwili. Są jak polisa ubezpieczeniowa – zawsze możesz z nich skorzystać.

Nasionami można się wymieniać z innymi ogrodnikami, to doskonały sposób na zdobycie… nowych nasion. Nasiona to taka kieszonkowa kolekcja roślin, tak jak pokemony, tylko nie musisz nimi walczyć. Zamiast tego lepiej je rozdać każdemu, kogo spotkasz, a on już niech się martwi, co z nimi zrobić. Jeśli to ty właśnie się martwisz, przychodzę z pomocą i dobrą radą: przygotuj się na niezłą przygodę.

 

Kiedy zacząć wysiewy?

Końcówka zimy to dobry czas na rozpoczęcie wysiewów. Niektóre nasiona kiełkują bardzo długo, niechętnie i nierówno, inne wyskoczą z ziemi już po kilku dniach. Około połowy lutego, ale raczej bliżej początku marca, w domu wysiej do pojemników te, które potrzebują najwięcej czasu.

Zwykle lepiej się spóźnić z siewem nasion niż wysiać coś za szybko, bo zimowe dni są krótkie i ponure, przez co siewki będą słabe i blade, nie dadzą mocnych roślin, a ty żadnym sposobem nie przekonasz ich, żeby schowały się z powrotem do łupinek.

Prawdziwe wielkie sianie zaczyna się jednak na początku marca. Jeśli nie wiesz dokładnie, kiedy najlepiej wysiać dany gatunek, a metryczka na torebce nasion jest zbyt enigmatyczna, siej pomiędzy połową a końcem marca. W ten sposób cały kwiecień rośliny spędzą w domowym cieple, a w maju rozsada będzie wystarczająco podrośnięta, żeby ją przenieść pod chmurkę.

Fot. Syda Productions / AdobeStock
Pojedyncze nasiona dyni siejemy, wtykając je pionowo do pojedynczych komórek multipalety

Co jest potrzebne do wysiania nasion?

Do siewu, oprócz nasion rzecz jasna, będziesz potrzebować ziemi, wody i odpowiednich pojemników.

Ziemia do wysiewów

Być może wiesz już o czymś takim jak specjalna ziemia do wysiewów. Nie różni się ona niczym od zwykłej ziemi uniwersalnej, poza tym, że trochę lepiej utrzymuje wilgoć (to ważne dla kiełkujących nasion) oraz często ma mniej składników pokarmowych niż inne podłoża.

To nie pomyłka – uboga mieszanka zmusi młode rośliny do poszukiwania substancji pokarmowych, przez co wytworzą silniejszy system korzeniowy, więc lepiej przyjmą się w nowym miejscu po przesadzeniu.

Uważam, że nie musisz się za bardzo tym przejmować, i jeśli wybierzesz zwykłą ziemię uniwersalną, to ona równie dobrze spełni swoje zadanie. Jak sama nazwa mówi, ziemia do wysiewów jest dobra do wysiewów, a nie do dalszej uprawy, więc wkrótce po wykiełkowaniu siewki i tak trzeba będzie przesadzić i dać im lepsze podłoże – więc po co utrudniać sobie i roślinom życie?

Woda do podlewania siewek

Woda, którą podlejesz nasiona, ma równie wielkie znaczenie, co ziemia. W tym jednym jedynym przypadku zwykła kranówka będzie lepsza od deszczówki, która może zawierać zarodniki grzybów chorobotwórczych i różne mikroby. Dorosłe rośliny sobie poradzą, ale małe siewki są na nie bardziej wrażliwe, szczególnie kiedy rosną gęsto. Zdarza się wtedy, że zaczynają niespodziewanie więdnąć i przewracać się jak pionki.

Łodyżki im miękną i szarzeją – to zgorzel siewek, choroba przenosząca się właśnie przez mikroskopijne zarodniki. Kranówka powinna mieć też temperaturę pokojową, bo lodowata woda będzie szokiem dla roślinnych maleństw. Do podlewania wysiewów najlepiej wykorzystać wodę, która została w czajniku z poprzedniego dnia – ma odpowiednią temperaturę, ulotnił się z niej chlor i jest miękka, bo z rozpuszczonego w niej dwutlenku węgla powstaje kwas węglowy, który obniża pH.

Pojemniki do siewu

Z pojemnikami wybór jest znacznie większy. W zasadzie siać można do wszystkiego, ale jeśli nie masz jeszcze w tym doświadczenia, zacznij od średniej wielkości plastikowych doniczek. Wiem – plastik nie jest eko, ale nie musisz kupować nowych doniczek. Wykorzystaj pojemniki, które już masz w domu, wybierając te, które są nieprzezroczyste (w przezroczystych szybko rozwiną się glony) i można w nich zrobić otwory odpływowe.

Wytop kilkanaście dziurek w dnie doniczki metalowym szpikulcem rozgrzanym w płomieniu kuchenki gazowej lub wywierć je nożem z ostrą końcówką, trzymając wcześniej pojemnik pod gorącą wodą (wtedy plastik nie pęknie).

Do podziurawionych pojemników nie musisz sypać na dno warstwy drenażowej, np. żwiru czy keramzytu.

To relikt z czasów, kiedy istniały tylko doniczki gliniane z jedną wielką dziurą w dnie, a żeby ziemia się z nich nie wysypała, trzeba było ją czymś zatkać. W plastikowych doniczkach nie trzeba tego robić, bo dziurki mogą być małe i w dużej liczbie, ale ogrodnicy mają różne przyzwyczajenia. Najlepsze, jakie możesz u siebie wypielęgnować, to coroczny siew nasion, a ich kiełkowanie będzie znakiem, że zadanie zostało dobrze wykonane.

Kwiaty bez ogródek Łukasz Skop okładka książki
Fragment pochodzi z książki
KWIATY BEZ OGRÓDEK
Łukasza Skopa
Wydanej przez Wydawnictwo Poznańskie
KUP ONLINE

Tekst: Łukasz Skop, zdjęcie tytułowe Dionisvera / AdobeStock

Autor
Od nasiona do nasiona | Łukasz Skop przekonuje, dlaczego warto siać rośliny
Od nasiona do nasiona | Łukasz Skop przekonuje, dlaczego warto siać rośliny
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl