Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Jak zrobić doniczki z gazet i zaoszczędzić pieniądze? Oto moje patenty na tanie wysiewanie

W dzisiejszych czasach, kiedy ekologia i oszczędność odgrywają ważną rolę w naszym codziennym życiu, coraz więcej osób szuka sposobów na zrównoważone i ekonomiczne ogrodnictwo. Jednym z takich pomysłów jest wykorzystanie starych gazet do tworzenia doniczek do wysiewu, które są potrzebne w dużych ilościach szczególnie wiosną. To nie tylko świetny sposób na recykling, ale także oszczędność pieniędzy, które zwykle wydajemy na gotowe pojemniki ze sztucznych materiałów. Dowiedz się, jak stworzyć własne doniczki z gazet i poznaj naszą metodę, którą opisujemy krok po kroku.

Spis treści
Zalety robienia doniczek do wysiewu z gazet Robienie doniczki z gazety – 2 przykłady Co do nich siać? Na co uważać używając doniczek z gazet?

Dlaczego warto poświęcić czas i robić własne doniczki z gazet?

Wykorzystanie starych gazet do tworzenia doniczek to rozwiązanie, które jest pomysłowym ekologicznym rozwiązaniem – łączy w sobie troskę o środowisko z praktycznymi korzyściami. W dobie, gdy problem nadmiaru odpadów i emisji CO2 staje się coraz bardziej palący, każdy krok w kierunku zrównoważonego życia ma znaczenie. Stare gazety, często postrzegane jako bezużyteczny odpad, mogą stać się materiałem, który pomoże w zmniejszaniu ilości śmieci i redukcji emisji dwutlenku węgla. Tradycyjne pojemniki do roślin, często wykonane z plastiku, nie tylko generują dodatkowe odpady, ale ich produkcja i transport również przyczyniają się do zwiększenia zanieczyszczenia planety.

Robiąc własne doniczki z gazet, nie tylko dajemy nowe życie materiałowi, który zazwyczaj kończyłby na śmietniku, ale także aktywnie przyczyniamy się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko.

 

Z drugiej strony, tworzenie doniczek z gazet to także znacząca oszczędność pieniędzy. Zamiast wydawać pieniądze na zakup nowych pojemników, wykorzystujemy coś, co już mamy pod ręką. To proste, ale efektywne rozwiązanie pozwala na znaczne zmniejszenie wydatków ogrodniczych, co jest szczególnie ważne w obliczu rosnących kosztów życia.

Dodatkowo, biodegradowalność tych doniczek to kolejny plus – po zakończeniu sezonu można je bezpośrednio wsadzić do ziemi, gdzie ulegną naturalnemu rozkładowi, nie pozostawiając żadnych szkodliwych śladów w środowisku. To sprawia, że są one nie tylko praktyczne, ale również przyjazne dla naszej planety.

Jak zrobić doniczki z gazet – krok po kroku

Tworzenie własnych doniczek z gazet to nie tylko ekologiczny, ale i kreatywny sposób na zaangażowanie się w ogrodnictwo. Proces ten jest prosty i wymaga jedynie kilku podstawowych materiałów, które często mamy w domu.

Oto krok po kroku, jak możesz przekształcić zwykłą gazetę w funkcjonalną doniczkę do Twojego ogrodu.

  1. Zbierz potrzebne materiały: Potrzebujesz starych gazet, nożyczek oraz małej puszki lub słoika.
  2. Przygotuj gazety: Rozłóż gazetę i pocięć ją na długie paski o szerokości około 10 cm. Paski powinny być wystarczająco długie, aby można było je kilkakrotnie owinąć wokół puszki / słoika.
  3. Formowanie doniczki: Umieść puszkę lub słoik na końcu paska gazety, zostawiając około 2,5 cm wystającej gazety. Zaczynaj zwijać gazetę wokół naszego pojemnika, tworząc cylinder. Staraj się, aby zwijanie było równomierne i niezbyt ciasne.
  4. Formowanie dna: Zagnij wystający kawałek gazety do środka, tworząc dno doniczki. Możesz użyć odrobiny biodegradowalnego kleju lub taśmy, aby utrzymać kształt dna.
  5. Wyjmij puszkę / słoik: Ostrożnie wyjmij z gazety "pojemik-formę". Doniczka z gazety powinna być stabilna i utrzymywać swój kształt. Jeśli jest to konieczne, możesz użyć biodegradowalnego kleju lub taśmy, aby utrzymać kształt doniczki. Pamiętaj, aby użyć materiałów, które nie zaszkodzą roślinom ani środowisku!

Film: Doniczka z gazety i okrągłym przekroju

Na filmie zobaczysz opisany wyżej proces robienia doniczek z gazet. Źródło: Michele Pacey / Youtube

 

Film: Doniczka z gazety i kwadratowym przekroju

Film w języku angielskim przedstawiający krok po kroku wykonanie doniczki z gazety o kwadratowym dnie. Źródło: Footprints in the garden / Youtube

 

Zastosowanie doniczek z gazet: tanie wysiewanie!

Te domowej roboty doniczki są idealne do rozpoczęcia uprawy roślin z nasion. Możesz w nich wysiewać różnorodne rośliny, od warzyw po kwiaty. Gdy rośliny osiągną odpowiedni rozmiar, możesz przesadzić je wraz z doniczką bezpośrednio do gruntu lub większego pojemnika. To nie tylko ułatwia proces przesadzania, ale także minimalizuje stres dla roślin, który często występuje przy przesadzaniu.

Wskazówki i triki

  • Wybierz odpowiednią gazetę: Upewnij się, że gazeta jest drukowana bezpiecznymi dla roślin tuszami, np. na bazie wody lub soi. Unikaj gazet z ciężkimi metalami w tuszu, które mogą być szkodliwe dla roślin.
  • Nawilżanie: Doniczki z gazet mogą wymagać częstszego nawadniania, ponieważ papier szybko wchłania wodę. Regularne sprawdzanie wilgotności ziemi pomoże utrzymać optymalne warunki dla roślin.
  • Kompostowanie: Po zakończeniu sezonu możesz kompostować użyte doniczki, co dodatkowo przyczyni się do obiegu naturalnych składników odżywczych w Twoim ogrodzie.

Tworzenie doniczek z gazet to nie tylko świetny sposób na oszczędzanie pieniędzy, ale także na przyczynianie się do ochrony środowiska. Jest to proste, efektywne i może być świetną zabawą, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Zachęcam do wypróbowania tej metody i cieszenia się własnoręcznie wykonanymi, ekologicznymi doniczkami.

 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Cecilia Di Dio, SewcreamStudio / AdobeStock

Autor
Jak zrobić doniczki z gazet i zaoszczędzić pieniądze? Oto moje patenty na tanie wysiewanie
Jak zrobić doniczki z gazet i zaoszczędzić pieniądze? Oto moje patenty na tanie wysiewanie
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl