Logo
Logo

10 + pomysłów na tanie wysiewanie | Pojemniki z recyklingu

Jeśli też czujecie wiosnę i nie możecie doczekać się pierwszych wysiewów, spójrzcie na to, co dla was przygotowaliśmy. Oto lista 10 sprawdzonych pomysłów na tanie wysiewanie! Te sprytne patenty może wykorzystać dosłownie każdy - zapalony ogrodnik amator i profesjonalista z pasją! 

Spis treści
Jak zaoszczędzić na wysiewaniu? Tanie wysiewanie, czyli 10 pomysłów na oszczędność! Zachowaj papierowe kubeczki! Nie wyrzucaj pojemników po jedzeniu! Posiej nasiona w skrzynkach! Wykorzystaj butelki Wyrzucasz rolki od papieru toaletowego? To błąd! Nasiona w plastikowych kubeczkach? Doniczki z zeszłego roku mogą się przydać! Wytłoczki też! A co z opakowaniami po jogurtach? Sprytny patent ze skorupkami!

Wysiewanie to jedna z pierwszych oznak zbliżającej się wiosny. To zjawisko można zauważyć na parapetach zapalonych ogrodniczek i ogrodników :). Chociaż zwykle nasiona nie należą do najdroższych, można znaleźć kilka sprytnych sposobów na oszczędne wysiewanie!

Oto kilka pomysłów:

 1. Wykorzystaj materiały z recyklingu – można wykorzystać różne przedmioty do wyhodowania roślin, takie jak puste butelki po napojach, kubki po jogurtach czy skorupki jajek. Wystarczy w nich umieścić ziemię i nasiona.

 2. Kup nasiona hurtowo – jeśli planujesz posadzić wiele roślin, warto zastanowić się nad zakupem nasion hurtowo, co może być tańsze niż kupowanie pojedynczych paczek.

 3. Wymień się nasionami z innymi – można również wymieniać się nasionami z innymi ogrodnikami, co pozwoli na zdobycie różnych gatunków roślin bez ponoszenia kosztów.

Tanie wysiewanie, czyli 10 pomysłów na oszczędność!

 1. Papierowe kubeczki 

  Fot. Pundapanda / Adobe Stock
  Wypełnij kubeczki glebą - napełnij papierowe kubeczki glebą, pozostawiając trochę miejsca na wierzchu, aby umieścić nasiona. Wysiej nasiona - zgodnie z instrukcjami dotyczącymi siewu, umieść odpowiednią ilość nasion na powierzchni ziemi. Pamiętaj, aby umieścić nasiona na odpowiedniej głębokości i zachować odstępy między nimi, aby uniknąć kłopotów z późniejszym rozwojem roślin! Umieść kubeczki w jasnym miejscu - papierowe kubeczki z nasionami najlepiej umieścić w miejscu z dobrym oświetleniem i optymalnej temperaturze do wzrostu danej rośliny. W przypadku niektórych roślin najlepiej jest umieścić je w cieplejszym pomieszczeniu lub w południowej części ogrodu. Ważne jest, aby monitorować stan gleby i wilgotności i dostosowywać podlewanie w zależności od potrzeb. Kiedy rośliny osiągną odpowiedni rozmiar, będą gotowe do przesadzenia na stałe miejsce.
 2. Puste plastikowe pojemniki po jedzeniu

  Fot. Alusha / Adobe Stock 
  Wykorzystanie pustych plastikowych pudełek po jedzeniu to doskonały pomysł! Dajemy im "drugie życie" i w ten sposób nie tylko oszczędzamy swoje pieniądze, ale robimy dobry uczynek dla środowiska. Pudełka potraktuj jak doniczki. Wypełnij je ziemią i wysiej nasiona, przykrywając je na koniec cienką warstwą podłoża. 
 3. Skrzynki

  Fot. Lula4ever / Adobe Stock 
  Wysiej nasiona i obsyp je ziemią, tak aby były zabezpieczone przed wiatrem i utratą wilgoci. Delikatnie podlej nasiona, aby wilgoć przesiąknęła przez glebę. Nie należy ich jednak moczyć, ponieważ to może prowadzić do zalania nasion i niepożądanych skutków. Umieść skrzynki z nasionami w jasnym miejscu z dobrym oświetleniem i w optymalnej temperaturze do wzrostu danej rośliny. 
 4. Butelki

  butelki
  Fot. 994yellow / Adobe Stock 
  Przetnij plastikową butelkę na pół i do połówki z dnem wsyp ziemię. Następnie wysiej nasiona i obsyp je ziemią, tak aby były zabezpieczone przed wiatrem i utratą wilgoci. Delikatnie podlej nasiona, aby wilgoć przesiąknęła przez glebę.
 5. Rolki

  Rolki
  Fot. dean / Adobe Stock 
  Postaw rolki na tacy. Do każdej rolki wsyp ziemię - tak, by wypełniła niemal całą rolkę. Zostaw kilka centymetrów dla wierzchniej warstwy ziemi, którą przykryjesz nasiona. 
 6. Plastikowe kubeczki

  Plastikowe kubeczki
  Fot. Александр Бердюгин / Adobe Stock 
  Wybierz odpowiedni rozmiar kubeczka - powinien on być wystarczająco duży, aby pomieścić glebę i korzenie rośliny, ale nie za duży, aby uniknąć marnowania ziemi. Napełnij papierowe kubeczki glebą, pozostawiając trochę miejsca na wierzchu, aby umieścić nasiona. Wysiej nasiona - zgodnie z instrukcjami dotyczącymi siewu, umieść odpowiednią ilość nasion na powierzchni ziemi. Pamiętaj, aby umieścić nasiona na odpowiedniej głębokości i zachować odstępy między nimi, aby uniknąć kłopotów z późniejszym rozwojem roślin!
 7. Doniczki z zeszłego roku

  Doniczki
  Fot. geshas / Adobe Stock 
  Doniczki z zeszłego roku doskonale nadają się do wysiewu! Jako pojemniki dla większych sadzonek mogłyby się nie sprawdzić, np. ze względu na uszkodzenia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wygospodarować w nich miejsce na nasiona. 
 8. Wytłoczki

  Wytłoczki
  Fot. Alexander / Adobe Stock 
  Wytłoczki po jajkach to idealny materiał na pojemniki do wysiewu! Wystarczy wypełnić je ziemią i postawić na plastikowej lub szklanej tacy, tak, by zabezpieczyć parapet lub inną powierzchnię przed wilgocią przedostającą się z wytłoczki! 
 9. Opakowania po jogurtach

  opakowania po jogurtach
  Fot. 7monarda / Adobe Stock 
  Opakowania po jogurtach to dobre zamienniki dla tradycyjnych doniczek. W dnie opakowania można dodatkowo zrobić kilka małych otworów, by nadmiar wody mógł swobodnie przedostać się do podstawki. W takim przypadku zakup gotowych doniczek jest zupełnie niepotrzebnym wydatkiem! 
 10. Skorupki jajek 

  Nasiona w skorupkach
  Fot. T.Sableaux / Adobe Stock 
  To pomysł chyba najbardziej oszczędny ze wszystkich, które wymieniliśmy! Nie wyrzucajcie skorupek od jajek do śmietnika! Warto wykorzystać je do wysiewania nasion i propagować naturalne rozwiązania w uprawie. 


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Pundapanda, Alusha, Lula4ever, 994yellow, dean, Александр Бердюгин, geshas, Alexander, T.Sableaux / Adobe Stock

Autor
10 + pomysłów na tanie wysiewanie | Pojemniki z recyklingu
10 + pomysłów na tanie wysiewanie | Pojemniki z recyklingu
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl