Logo
Logo

Kiedy wysiewać nasiona warzyw? | Kalendarz na cały rok

Odpowiedni termin wysiewania nasiona ma ogromny wpływ na prawidłowe wschodzenie roślin, ale również na ich dalszy rozwój. Zbyt wczesny wysiew może spowodować zmarznięcie roślin, a zbyt późne spowodują, że rośliny nie zdążą urosnąć na czas, co obniży jakość plonów. To właśnie od terminu wysiewu zależy, jak roślina będzie reagować na zmieniające się warunki atmosferyczne oraz czy przy odpowiednim wsparciu (nawożenie, rozsadzanie itp.) będą odporne na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Jak zatem wysiewać nasiona i kiedy najlepiej to zrobić?

Spis treści
Jak wysiewać nasiona warzyw? ABC wysiewania nasion warzyw do gruntu Jak wysiewać nasiona na rozsadę? Jak wysiewać do inspektu? Kiedy wysiewać nasiona warzyw? Jakie nasiona warzyw wysiewamy zimą? Jakie nasiona wysiewamy wiosną? Jakie nasiona warzyw wysiewamy latem? Jakie nasiona wysiewamy jesienią?

Jak wysiewać nasiona warzyw?

Wysiewanie nasion powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta, które umieszczone są na opakowaniach materiału siewnego. Należy wziąć pod uwagę termin, głębokość siewu i odległość pomiędzy roślinami. Wysiewanie nasion może odbywać się z wykorzystaniem różnych metod w zależności od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć i jakie warunki do wysiewu posiadamy. Można siać warzywa do gruntu, na rozsadę i do inspektu. Na czym polegają poszczególne metody?

Wysiewanie nasion warzyw do gruntu

To najłatwiejszy i najpopularniejszy sposób uprawy warzyw, który nie wymaga dodatkowych zabiegów typu przesadzanie. Wysiewanie odbywa się od razu w miejscu docelowym z zachowaniem wszystkich zaleceń takich jak: termin wysiewu, odległość pomiędzy roślinami itp. Wysiewanie do gruntu nie sprawdzi się jednak w przypadku roślin pochodzących z cieplejszych stron świata, które w początkowej fazie wzrostu mogą sobie nie poradzić w naszym klimacie. ► Dowiedz się więcej

 
 

Wysiewanie nasion warzyw na rozsadę

Przygotowanie rozsady, to wysiewanie nasion w kontrolowanych warunkach (temperatura, wilgotność itp.), a następnie przesadzenie roślin w miejsce stałe. Ta metoda sprawdza się w przypadku trudno wschodzących roślin oraz takich, które wymagają wyższych temperatur np. papryka, czy szpinak. ► Dowiedz się więcej

Wysiewanie nasion warzyw do inspektu

Wysiewanie do specjalnie przygotowanej skrzyni ze szklaną pokrywą lub zamiennie użycie szklarni tradycyjnej lub foliowej. Umożliwia stworzenie roślinom bardziej sprzyjających warunków rozwoju i zapewnia większą kontrolę nad temperaturą oraz wilgotnością. Stosowane np. do uprawy pomidorów. Inspekt pozwala na uprawę roślin ciepłolubnych, o długim okresie wegetacyjnym oraz tych przeznaczonych na rozsadę. ► Dowiedz się więcej

 

Kiedy wysiewać nasiona warzyw?

Najbardziej popularne jest wysiewanie nasion wiosną po pierwszych przymrozkach, dopasowując termin do konkretnych wymagań rośliny. Jednak wysiewanie może odbyć się również jesienią, aby uzyskać wcześniejsze plony lub zimą, jeśli chcemy uzyskać rozsad i na wiosnę przesadzić rośliny do gruntu.

Jakie nasiona warzyw wysiewamy zimą?

Wysiewając nasiona zimą, należy to robić do odpowiednich pojemników np. skrzynek, a następnie przesadzać je do wielodoniczek, aby przygotować rośliny na przesadzenie do gruntu. Wysadzanie rozsady do gruntu powinno odbyć się późną wiosną lub latem.

► Grudzień można wykorzystać na ostatnie wysianie marchwi i pietruszki do gruntu.

► Styczeń to dobry czas na wysiewanie na rozsadę pora, rzodkiewki, cebuli i selera. Luty to dobry czas na przygotowanie rozsady: kalafiora, brokułu, kapusty białej i czerwonej, kalarepy, karczocha i sałaty.

 
 

Jakie nasiona wysiewamy wiosną?

► Marzec to najintensywniejszy czas, jeśli chodzi o wysiewanie roślin. W tym czasie można wysiewać nasiona na rozsadę: papryki, pomidora, bakłażana. Do gruntu w drugiej połowie marca można wysiać rośliny strączkowe, marchew, pietruszkę i rzodkiewkę.

► Kwiecień to czas na wysiewanie do gruntu warzyw zbieranych jesienią, a więc: pietruszki, marchewki, buraków ćwikłowych i warzyw strączkowych. Można również przygotować rozsadę: ogórków, cukinii i dyni.

► Maj to czas na sianie: buraczków ćwikłowych, ogórków, dyni i cukinii.

Ziemia Do Siewu i Pikowania
Ziemia Do Siewu i Pikowania – 20 l
Specjalnie przygotowane podłoże do wysiewów i pikowania. Jest przystosowana do wysiewania wszystkich nasion warzyw i kwiatów.
Zobacz dostępność w naszym sklepie

Jakie nasiona warzyw wysiewamy latem?

► Czerwiec to optymalny czas na wysiewanie roślin dwuletnich. To również dobry czas na przesadzanie do gruntu sadzonek: papryki, pomidorów, pora i innych warzyw

► Lipiec można wykorzystać do wysiania roślin przeznaczonych na jesiennie zbiory np. warzyw liściastych (sałata, szczaw i szpinak), rzodkiewki i rzepy.

► Sierpień to dobry czas na wysiewanie ziół, z których będzie można korzystać w późniejszym okresie.

 
 

Jakie nasiona wysiewamy jesienią?

► Wrzesień to dobry czas na wysiewanie i sadzenie mrozoodpornych: rzodkiewek, cebuli, czosnku, buraków liściowych, sałaty i roszpunki.

► Październik jest dobry na sianie: kopru oraz pietruszki. Listopad można przeznaczyć na wysiewanie marchwi i pietruszki, ale warto wykorzystać razy więcej nasion, gdyż istnieje ryzyko, że część roślin nie wzejdzie, a plony będą uboższe.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: PantherMediaSeller / Depositphotos

Autor
Kiedy wysiewać nasiona warzyw? | Kalendarz na cały rok
Kiedy wysiewać nasiona warzyw? | Kalendarz na cały rok
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (17)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_warzywnik_i_sad