Logo
Logo

Modny ogród warzywny | 10+ pomysłów z Pinterest

Ogrody warzywne cieszą się coraz większą popularnością. Miłośnicy ogrodów, a szczególnie fani zdrowego żywienia, chcą mieć pewność, że ich warzywa są najlepszej jakości, dlatego decydują się na samodzielną uprawę. Warzywnik wcale nie musi być miejscem nieatrakcyjnym w ogrodzie, który staramy się zamaskować. Spójrzcie na kilka inspiracji, które dla was przygotowaliśmy, a dowiecie się, jak stworzyć modny ogród warzywny. 

Ogród warzywny, zwany także użytkowym, poza tym, że pełni funkcje produkcyjne, może także spełniać rolę ozdobną. Już od wielu lat projektanci ogrodów zachęcają wręcz do łączenia warzyw i roślin ozdobnych na rabatach. Bez względu na to, czy zdecydujecie się na ogród warzywno-ozdobny, czy na oddzielny warzywnik, jedno jest pewne, ogrody warzywne, szczególnie w dobie pandemii przeżywają swój renesans. 

Jak zaprojektować modny ogród warzywny? 

Modny ogród warzywny to ten, który koresponduje ze stylem całego ogrodu i jest funkcjonalny. Może być zaprojektowany tradycyjnie, w formie grządek, albo wyniesionych rabat, czyli oddzielnych skrzyń. Modny warzywnik to ta strefa w ogrodzie, która wygląda równie estetycznie, jak część reprezentacyjna. Możliwości aranżacji jest wiele. Jeśli zależy wam na uprawie warzyw z prawdziwego zdarzenia, postawcie na pokaźny ogród użytkowy z niewielkim domkiem ogrodnika lub altanką, w której będziecie mogli przechowywać narzędzia. Jeśli, z kolei, opiekę nad sadzonkami truskawek, czy pomidorów traktujecie bardziej jako popołudniowe hobby, pomyślcie o drewnianych skrzyniach, które możecie umieścić nawet na balkonie czy tarasie. 

 
Musicie przyznać, że te podpory pod pnące sadzonki wyglądają nie mniej atrakcyjnie niż niejedna ogrodowa rzeźba. W dodatku wykonana jest z naturalnych materiałów, więc idealnie wpisuje się w trendy ogrodowe na 2022 rok
Ozdobą ogrodu warzywnego może być np. bajkowo zaaranżowane wejście. Na powyższym przykładzie wejście pełni jednocześnie funkcję podpory dla wspinających się pnączy. 
Drewniane skrzynie mogą być pomalowane na dowolne kolory. W tym przypadku grafitowa szarość doskonale koresponduje z ogrodem w stylu nowoczesnym. Minimalizm i uporządkowanie całej kompozycji podkreślone są także przez żwir, którym wysypana jest strefa ogrodu warzywnego. Nie dość, że dzięki temu granice strefy są czytelne, to jeszcze połączenie grafitowych skrzyń i jasnej żwirowej nawierzchni wspaniale się prezentuje! 
Jeśli planujecie spory ogród warzywny, dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w nawet niewielki domek ogrodnika
Jak widać, wyniesione rabaty nie muszą być drewniane. Jeśli wasz ogród zaaranżowany jest w stylistyce industrialnej, doskonałym wyborem będą donice stalowe. Co więcej, panuje także pełna dowolność co do kształtu pojemników. Na powyższym zdjęciu okrągłe donice korespondują ze ścieżką w formie zaokrąglonych nieregularnych płyt. 
Takie wyniesione rabaty z pewnością sprawdzą się w ogrodzie naturalnym
Tym razem przykład, który ilustruje, jak ważna w ogrodzie warzywnym jest kompozycja. Ta przywodzi na myśl ogrody regularne, geometryczne. 
Wertykalny ogród warzywny sprawdzi się szczególnie na balkonach i niewielkich tarasach, gdzie każdy metr jest na wagę złota.
Musicie przyznać, że taki ogród warzywny z powodzeniem można nazwać ozdobnym!
A co powiecie na odważne eksperymentowanie z kolorem

Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: congerdesign / Pixabay
Autor
Modny ogród warzywny | 10+ pomysłów z Pinterest
Modny ogród warzywny | 10+ pomysłów z Pinterest
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl