Logo
Logo

Sadzenie truskawek: jak, gdzie i kiedy posadzić sadzonki?

Pytanie czytelnika: Przymierzam się do samodzielnej uprawy truskawek na działce. Jak i kiedy najlepiej je posadzić?

Spis treści
Kiedy posadzić sadzonki truskawek do gruntu? Jak sadzić truskawki? Krok po kroku Jak przygotować glebę pod truskawki? W jakich odległościach sadzić truskawki od siebie? FILM: Jesienne sadzenie truskawek

Kiedy posadzić sadzonki truskawek do gruntu?

Optymalnym terminem sadzenia do gruntu sadzonek truskawek Frigo jest lato (lipiec - sierpień). Ze względu jednak na dostępność sadzonek zielonych (i związaną z tym niższą cenę) truskawki często wysadza się na początku od początku/końca września (zależy od pogody) do przymrozków (listopad/grudzień), a wiosną od rozpoczęcia wegetacji, zwykle od połowy marca do maja.

Sadzenie truskawek: krok po kroku

Przygotowanie gleby
Pierwszym krokiem przy sadzeniu truskawek jest odpowiednie przygotowanie gleby. Należy je oczyścić i rozluźnić (np.: przez wymieszanie z piaskiem). Zaleca się również dodać kompost (50-60kg/10m² lub obornik 30-40kg/10m²). Wcześniej na danym terenie warto jako przedplon uprawiać gatunki na nawóz zielony. Prawidłowe pH wynosi 5,5-6,5 (odczyn lekko kwaśny).

Odległości
Sadzonki umieszcza się w glebie w rozstawie 25-30cm. Odległość pomiędzy rzędami powinna wynosić 50-70 cm (oczywiście zależy to od obranej techniki zbioru). Należy sadzić je tak, aby korzenie nie były zawinięte.

Pielęgnacja sadzonek po posadzeniu
Truskawki po posadzeniu należy obficie podlać.

FILM: Jesienne sadzenie truskawek

Naturalnie o ogrodach / YouTube


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Jan Haerer - Pixabay.com

Autor
Sadzenie truskawek: jak, gdzie i kiedy posadzić sadzonki?
Sadzenie truskawek: jak, gdzie i kiedy posadzić sadzonki?
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl