Jak często należy podlewać truskawki?
Częstotliwość podlewania truskawek należy dopasować do pogody, pamiętając, że najwięcej wody rośliny potrzebują po przekwitnięciu, a w trakcie intensywnego rozwoju owoców. Zbyt mała ilość wody może spowodować mniejsze plony i drobnienie owoców. Należy pamiętać, że gleba powinna być stale, ale delikatnie wilgotna i nie należy doprowadzać do jej przesuszenia. Dlatego często stosuje się ściółkowanie lub agrowłokninę, która ogranicza parowanie wody z podłoża.
Czy truskawki lubią dużą ilość wody?
Truskawki są dość podatne na choroby grzybowe, a duża ilość wody sprzyja rozwojowi patogenów. Dlatego duża ilość wody jest niekorzystna i zwiększa ryzyko wystąpienia chorób grzybowych, które mogą całkowicie zniszczyć owoce. Dlatego gleba powinna być raczej wilgotna i należy unikać stojącej wody, która negatywnie wpływa na rośliny.
Czy truskawki podlewa się codziennie?
Truskawek na ogół nie podlewa się codziennie, ale upalne i gorące lato może spowodować suszę. W takiej sytuacji częstotliwość i ilość dostarczanej wody należy znacząco zwiększyć. Może się nawet okazać, że truskawki będzie trzeba podlewać codziennie.
Jak prawidłowo nawadniać truskawki?
Podlewając truskawki, należy pamiętać, żeby starać się wodę wylewać bezpośrednio na podłoże, nie mocząc części naziemnych. Mokre liście i owoce są bardziej podatne na choroby grzybowe i gnicie. Podlewanie nie musi trwać długo ani być bardzo obfite ze względu na płytki system korzeniowy.
Kiedy podlewać truskawki rano czy wieczorem?
- Wiosną i czasem też wczesnym latem truskawki podlewa się wczesnym rankiem tak, aby zdążyły obeschnąć przed najostrzejszym słońcem lub wieczorem, gdy światło słoneczne będzie już słabsze.
- Latem i w gorące dni truskawki najlepiej podlewać wieczorem – w trakcie zmierzchu lub nawet po zachodzie słońca, gdy gleba już trochę ostygnie.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: encierro oraz graphic_a / AdobeStock