Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Błędy w uprawie truskawek | Sprawdź, co robisz źle!

Mimo, że ich uprawa nie jest trudna, to dla uzyskania zdrowych i dobrych plonów niezbędny jest właściwy sposób sadzenia i właściwa pielęgnacja. Warto także odpowiednio zadbać o glebę i dobrze wybrać odmianę oraz miejsce do uprawy. Jakich błędów unikać w czasie uprawy truskawek?

Najczęściej popełniane błędy w uprawie truskawek

Niewłaściwy termin i sposób sadzenia

Spotkać można różne teorie na temat optymalnego terminu sadzenia truskawek i wiele osób sadzi je albo wiosną albo późną jesienią. Obecnie uważa się jednak, że dla uzyskania optymalnego plonu najlepszym terminem na posadzenie truskawek jest okres od połowy lipca do połowy sierpnia.

Ponadto, bardzo ważny jest także właściwy sposób sadzenia truskawek – zbyt małe odstępy między roślinami powoduje, że będą się one wzajemnie zagłuszać, słabo owocować i ciężko będzie je właściwie pielęgnować. Z tego względu najlepiej zaplanować uprawę truskawek w rzędach (co 40-50 cm), a rośliny w rzędach sadzić co najmniej co 30 cm.

ogród na co dzień / YouTube

Nieodpowiednie podłoże dla truskawek

Przy planowaniu uprawy truskawek w ogrodzie warto także odpowiednio przygotować glebę. Trzeba pamiętać, że nie tolerują one gleb ciężkich, gliniastych, podmokłych i nieprzepuszczalnych. Najlepiej udają się w miejscach nasłonecznionych i na glebach przepuszczalnych, ale też zasobnych w próchnicę i umiarkowanie wilgotnych, a dodatkowo o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,6). Dodatkowo, nie powinno się planować uprawy truskawek na ugorach, glebach dawno nie uprawianych, zbitych.

Nieodpowiedni wybór sadzonek truskawek

Przy poszukiwaniu i zakupie sadzonek, warto wybierać odmiany truskawek, które są odporne na choroby, a także odporne na niekorzystne warunki. Z tego względu najlepiej kupować je w sprawdzonym sklepie lub z innego dobrego źródła, gdzie odmiany są dobrze oznaczone i opisane. Warto także wziąć pod uwagę wymagania poszczególnych odmian, a także termin jej owocowania, czy wielkość owoców. Przemyślane dobranie odmiany oraz zapewnienie jej właściwych warunków uprawy i pielęgnacji, to najlepsza gwarancja dobrych zbiorów.

Brak zmianowania w uprawie truskawek

Przy wyborze miejsca do uprawy truskawek należy wziąć o uwagę także zasady zmianowania. Po pierwsze należy unikać sadzenia truskawek po roślinach, które mogą przenosić groźne dla truskawek choroby lub szkodniki i należą do nich między innymi pomidory, ziemniaki, maliny, kapusta, kalafior, ogórek, a także inne truskawki.

Z podobnych powodów należy unikać uprawy truskawek dłużej niż 3 sezony w tym samym miejscu – powoduje to, że są one słabsze, mniej odporne na ataki chorób i szkodników i coraz słabiej owocują (bardzo drobne owoce). Po 3-4 sezonach najkorzystniej będzie więc odmłodzić uprawę, czyli posadzić nowe sadzonki.

Dobrym sposobem na przygotowanie gleby pod uprawę truskawek jest zastosowanie tzw. przedplonu, czyli nawozów zielonych, złożonych z gatunków roślin, które użyźniają glebę, a jednocześnie korzystnie wpływają na wzrost truskawek. Najlepszym przedplonem są dla nich między innymi groch, fasola, marchew, cebula, a także gorczyca, łubin, bobik, wyka lub peluszka. Stosowanie nawozów zielonych jest korzystne nie tylko ze względu na dostarczenie glebie potrzebnej materii organicznej (szczególnie na glebach lekkich), ale także ogranicza rozwój chwastów.

Brak odpowiedniej pielęgnacji truskawek

Nie można zapomnieć o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych, czyli odchwaszczaniu i ściółkowaniu, nawożeniu, nawadnianiu, a także osłanianiu przed mrozem. Już od wiosny rozwijające się chwasty stanowią bardzo silną konkurencję dla płytko korzeniących się truskawek i brak odchwaszczania może doprowadzić do całkowitego zdominowania roślin.

Już przed sadzeniem truskawek należy bardzo dokładnie oczyścić glebę z chwastów, a później regularnie mechanicznie usuwać pojawiające się chwasty (np. motyką lub pazurkami). W czasie uprawy truskawek dobrym sposobem na ograniczenie rozwoju chwatów jest też ściółkowanie truskawek (np. słomą lub ściętą trawa, trocinami) albo okrywanie gleby wokół truskawek agrowłókniną (najpierw układa się agrowłókniną, a następnie sadzi się truskawki, nacinając włókninę w odpowiednich miejscach).

Nie mniej ważne jest zapewnienie truskawkom odpowiedniej ilości składników pokarmowych, dlatego ważne jest zasilanie gleby. Najkorzystniej jest spulchnić i jednocześnie odżywić glebę nawozem organicznym (obornik lub kompost) jesienią poprzedniego roku. Można tez w trakcie uprawy stosować nawozy mineralne przeznaczone do zasilania truskawek, ale w ich przypadku należy przestrzegać zalecanych dawek i terminów stosowania (przenawożenie azotem negatywnie wpływa na plon a zwiększa wzrost rozłogów).

Często dużym błędem jest niedostateczne nawadnianie truskawek, a są to rośliny, które wymagają regularnego podlewania. Szczególnie po posadzeniu latem, ale przede wszystkim wiosną i później w czasie zawiązywania pąków na kolejny rok. Najkorzystniej jest podlewać truskawki rano lub pod wieczór (nigdy w środku dnia w czasie upałów!).

Choć nie zawsze jest to konieczne, warto pamiętać o zabezpieczeniu truskawek na zimę (szczególnie jeśli uprawiamy odmiany mniej odporne). Najprościej jest okryć rośliny po pierwszych przymrozkach białą agrowłókniną lub obsypać słomą, tworząc kopczyki wokół nich.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: MilaUsmanova / Depositphotos

Autor
Błędy w uprawie truskawek | Sprawdź, co robisz źle!
Błędy w uprawie truskawek | Sprawdź, co robisz źle!
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, przewidziany do kształtowania terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od ponad 10 lat pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje ściśle od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata, ludzi i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, muzykę i smak kawy – najlepiej pitej nieśpiesznie w ogrodzie lub z widokiem na zielone...

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz