Gorczyca biała (Sinapis alba) to jednoroczna roślina zielna z rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Naturalny obszar jej występowania jest bardzo rozległy i obejmuje Europę Południową, Afrykę Północną i Azję, ale rośliny na można tez spotkać w innych rejonach świata (min. w Polsce). Gorczyca często jest też uprawiana jako roślina użytkowa.
Gorczyca biała dorasta do ok. 40-60/80 cm wys. Tworzy sztywną, wzniesioną, rozgałęzioną i szorstko owłosioną łodygę, pokrytą naprzemiennie układającymi się pierzastodzielnymi, grubo ząbkowanymi, lekko owłosionymi, długoogonkowymi liśćmi.
Gorczyca kwitnie wczesnym latem (VI-VII), wydając drobne, żółte, czteropłatkowe kwiaty, zebrane na szczytach pędów w małe baldachogrona. Kwiaty w kwiatostanie rozwijają się stopniowo od góry do dołu, dlatego w pełni kwietnia najniżej położone kwiaty są duże i rozwinięte, wyżej nieco mniejsze, a najwyżej pozostają jeszcze w pąkach. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w owocostany, mające postać krótkich, szorstko owłosionych strączków (łuszczyn), wypełnionych drobnymi, kulistymi nasionami.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wymagania i uprawa
Gorczyca biała w uprawie oczekuje słonecznego stanowiska i żyznej, gliniasto-piaszczystej, lekko wilgotnej, bogatej w wapń gleby, najlepiej o obojętnym odczynie pH. Nie toleruje podłoży suchych, lekkich, jałowych, zimnych, mokrych i kwaśnych.
Gorczycę białą rozmnaża się z siewu nasion wprost do gruntu wczesną wiosną (k. III-pocz. IV).
Zastosowanie
Gorczyca biała nie jest uprawiana jako roślina ozdobna, ale ma duże znaczenie jako roślina użytkowa. Może być wysiewana jako poplon na zielony nawóz (także w mieszankach z innymi gatunkami, dla których stanowi roślinę podporową np. wyką), gdyż poprawia strukturę i żyzność gleby, wzbogaca ją w próchnicę i zapobiega utracie składników odżywczych.
Nasiona gorczycy są trujące dla zwierząt hodowlanych, ale zanim się pojawią, zielone, młode rośliny mogą stanowić wartościową paszę dla bydła.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Gorczyca często jest też uprawiana na nasiona, z których wytwarza się musztardę. Nasiona stanowią też wartościową przyprawę, niezbędną do przygotowywania marynat i wytrawnych przetworów z warzyw (np. ogórków konserwowych).
Wybrane odmiany
Na rynku dostępnych jest szereg odmian uprawnych gorczycy białej, w tym min.: Ascot, Bardena, Barka, Bamberka, Borowska, Dara, Maryna, Metex, Nakielska, Radena, Rota, Tango, Wanda,Warta.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Krzysztof Ziarnek/CC BY-SA 4.0/Link, Ariel Palmon/CC BY-SA 3.0/Link