Logo
Logo

Jak i kiedy siać marchew do gruntu? Co zrobić, by mieć duże zbiory?

Marchew należy do niewymagających i najczęściej uprawianych warzyw w ogrodach przydomowych oraz na działkach. Warto mieć w ogrodzie własną marchewkę, ponieważ jest ona źródłem cennych dla zdrowia składników odżywczych. Jak i kiedy wysiewać marchew i jakich potrzebuje warunków?

Spis treści
Gdzie wysiewać marchewkę? Kiedy najlepiej siać nasiona marchwi? Jak prawidłowo wysiewać marchewki?

Jakie stanowisko i gleba dla marchwi?
Miejsce na wysiew marchwi

Do wysiewu nasion marchwi najlepiej wybrać stanowisko w pełni nasłonecznione. Choć marchew udaje się na przeciętnej ogrodowej glebie, warto pamiętać, że nie lubi ona gleby zbyt wilgotnej oraz ubitej i ciężkiej, ale jednocześnie nie powinna być także uprawiana na piaszczystych, bardzo przepuszczalnych glebach. Na rok lub dwa przed planowaną uprawą marchwi (np. jesienią poprzedniego roku) warto zasilić podłoże kompostem lub obornikiem (nie zaleca się uprawy bezpośrednio po nawożeniu kompostem lub obornikiem). Jeśli gleba w ogrodzie jest słabsza, zamiast wspomnianych nawozów organicznych można użyć także innych nawozów naturalnych, np. na bazie kwasów humusowych - typu Biohumus.

Przed wysiewem nasion warto dobrze przemyśleć i wybrać miejsce jej uprawy, ponieważ jest to warzywo, które źle reaguje na przesadzanie i może ono wpłynąć na jej słabszy wzrost i plonowanie.

Marchew można wysiewać nie tylko do gruntu, ale także uprawiać pod osłonami (np. w tunelach foliowych, czy szklarniach bez instalacji grzewczych, ale to rzadziej stosowana metoda.

Kiedy wysiewać marchew?
Terminy zakładania uprawy

Uprawa marchwi jest prosta i najczęściej wysiewa się nasiona bezpośrednio do gruntu na ogrodowych grządkach. Zwykle najbardziej optymalnym i najczęściej stosowanym terminem wysiewu marchwi jest wiosna – marzec/kwiecień (odmiany wczesne) do końca maja (odmiany średnio późne i późne).

Stosowany jest także siew późnojesienny nazywany ozimym i w tym przypadku nasiona wysiewa się w listopadzie, czy nawet w grudniu. W takim przypadku nasiona wysiane przed zimą, wschodzą dopiero wiosną kolejnego roku, a zaletą tej metody jest wcześniejsze rozpoczęcie wegetacji, a także uniknięcie ataków najgroźniejszego szkodnika marchwi – połyśnicy marchwianki. Trzeba jednak pamiętać, że do wysiewu ozimego musimy wybrać odpowiednie odmiany (np. Amsterdamska, Karo F1, Kalina F1).

Przy wyborze ozimego wysiewu trzeba także pamiętać, aby nie wysiewać nasion zbyt wcześnie, kiedy jest jeszcze na tyle ciepło (np. w listopadzie), że istnieje ryzyko wykiełkowania nasion przed zimą, co byłoby zabójcze. Dlatego, jeśli listopad jest zbyt ciepły, lepiej poczekać z wysiewem i zrobić to w grudniu.

Marchew jest dość odporna na niskie temperatury (wytrzymuje spadki poniżej 0), a nasiona do kiełkowania potrzebują temperatury co najmniej około 4°C. Przy optymalnych warunkach, pierwsze zielone liście ukazują się już po około 2-3 tygodniach.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Jak siejemy marchew?
Sposób wysiewu

Bardzo ważna jest odpowiednia głębokość wysiewu nasion, aby wytworzyły się optymalnej wielkości korzenie. Zazwyczaj najkorzystniej jest wysiewać nasiona w rowkach o głębokości około 1 cm. Należy pamiętać, że wysianie nasion zbyt głęboko (2 cm lub więcej) powoduje wolniejsze wschody i wytwarzanie się słabszych roślin.

Nasiona najlepiej wysiewać w rzędach oddalonych od siebie o około 20-30 cm. Ponieważ nasiona są dość drobne, należy uważnie je wysiewać, by nie wschodziły zbyt gęsto – czasem miesza się je najpierw z glebą lub piaskiem i dopiero wysiewa, aby nieco je przerzedzić przy wysiewie. Warto zadbać o wschody w nieco większej rozstawie, ponieważ marchewka ogólnie nie lubi późniejszego przesadzania, ale też przerywania (przerzedzania) i należy to robić tylko w razie konieczności.

Aby unikać ataków szkodników (np. mszyc, połyśnicy marchwianki), warto wysiewać nasiona w sąsiedztwie innych warzyw (uprawa współrzędna), które dzięki widzialnym substancjom mają właściwości odstraszające. Do takich warzyw zaliczamy między innymi warzywa cebulowe, takie jak cebula, czosnek, szczypiorek, por.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Jonathan Kemper / Unsplash

Autor
Jak i kiedy siać marchew do gruntu? Co zrobić, by mieć duże zbiory?
Jak i kiedy siać marchew do gruntu? Co zrobić, by mieć duże zbiory?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl