Logo
Logo

Co sadzić obok marchwi? | Lista roślin

Odpowiednio dobrane i przemyślane sąsiedztwo roślinne dla warzyw, nierzadko decyduje o pomyślności ich uprawy. Bardziej odporne, zdrowsze i dorodne marchewki łatwiej będzie więc wyhodować, jeśli razem z nimi posadzimy inne warzywa lub zioła, wspierające ich wzrost i rozwój. Jakie rośliny warto posadzić obok marchwi? Gdzie ją wysiewać? Zobacz, jakie towarzystwo najlepiej wybrać dla marchewki.

Spis treści
Jakie stanowisko lubi marchew? Co to uprawa współrzędna? Towarzystwo jakich warzyw lubi marchew? Jakie zioła i rośliny dobrze wpływają na marchew? Czego nie sadzić obok marchwi?

Gdzie sadzić marchew?
Stanowisko

Marchew należy do kanonu najpopularniejszych warzyw uprawianych w ogrodach lub na działkach, co wynika z jej walorów smakowych i zdrowotnych, wielu zastosowań kulinarnych, ale także dość prostej uprawy.

Zwykle można wysiewać i uprawiać ją na przeciętnych glebach, choć najlepiej rośnie na glebach dość żyznych, dobrze spulchnionych i próchnicznych, tak by korzenie marchwi swobodnie się rozwijały. Nie lubi gleb ciężkich i podmokłych, a także kamienistych lub lekkich i piaszczystych. Z tego względu warto przed wysiewem dobrze oczyścić glebę z chwastów i jesienią poprzedniego roku dobrze przekopać glebę z dodatkiem nawozów organicznych (np. kompostu lub obornika).

 
 

Dlaczego stosować uprawę współrzędną dla marchwi?
Planowanie sadzenia w warzywniku

Oprócz dobrych warunków glebowych ważna jest także uprawa współrzędna roślin, oznaczająca, iż w jednym czasie wysiewamy lub sadzimy obok siebie różne gatunki roślin (także warzyw), a ma to na celu naturalne wsparcie rozwoju i zwiększenie plonów uprawianych gatunków oraz naturalną ochronę przed wystąpieniem chorób i szkodników.

Wykorzystywane jest tutaj zjawisko allelopatii, czyli dobroczynnego wpływu roślin na siebie (dzięki wydzielanym przez nie substancjom), ale tylko wówczas, gdy odpowiednio dobierzemy rosnące obok siebie rośliny. Jeśli posadzimy razem rośliny, które za sobą nie przepadają i maja na siebie niekorzystny wpływ, mogą one wyraźnie stracić wigor, kondycję i mieć słabsze plony (allelopatia ujemna).

Jakie warzywa sadzić koło marchwi?
Lista roślin

Przede wszystkim warto pamiętać, że marchew lubi rosnąć w pobliżu warzyw cebulowych, np.:

Rośliny cebulowe wydzielają substancje (np. aromaty), które odstraszają groźne szkodniki marchwi, np. połyśnicę marchwiankę, mszyce, a także ograniczają rozwój chorób grzybowych.

Ponadto, marchewki lepiej rosną w sąsiedztwie między innymi:

 
 

Które zioła i kwiaty ogrodowe warto sadzić obok marchwi?
Sąsiedztwo roślin

Gatunki różnych ziół, dzięki swojemu aromatowi oraz innym substancjom są bardzo pożytecznym i pożądanym sąsiedztwem dla marchwi, ale i dla innych warzyw. W naturalny sposób zniechęcają/odstraszają szkodniki (np. mszyce), ale także wabią owady pożyteczne (zapylające) w czasie kwitnienia. Do ziół, które spełnią takie funkcje należą miedzy innymi:

W przypadku ziół warto pamiętać, że niektóre z nich dość mocno się rozrastają, tworząc kłącza, dlatego lepiej sadzić je obok grządki warzywnej, a nie pomiędzy warzywami.

Oprócz ziół, bardzo pożądanymi i praktycznymi nasadzeniami mogą być popularne kwiaty ogrodowe, które nazywamy fitosanitarnymi – dzięki wydzielanym substancjom oczyszczają glebę ze szkodliwych organizmów, a także chronią przed szkodnikami rosnące w ich pobliżu rośliny. Do takich roślin należy przede wszystkim:

 
 

Jakich warzyw nie sadzić obok marchwi?
Złe towarzystwo

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że marchew nie lubi towarzystwa warzyw kapustnych, np. gatunków i odmian kapusty (brokuł, jarmuż, kalafior, kalarepa), a także buraka, kopru wysokiego, selera, ziemniaków.

Ich negatywny wpływ na marchew polega na ryzku przenoszenia wspólnych chorób i ataków szkodników, a także niekorzystnym działaniu na wzrost i rozwój.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Petra / Pixabay

Autor
Co sadzić obok marchwi? | Lista roślin
Co sadzić obok marchwi? | Lista roślin
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_warzywnik_i_sad
NAJNOWSZE TREŚCI