Szpinak to wdzięczne warzywo, które nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, szybko rośnie i obficie plonuje. Od siewu nasion do zbioru gotowych do spożycia liści mija zaledwie niecałe dwa miesiące.
Szpinak możemy spożywać na surowo lub w postaci gotowanej. Można go także w bardzo łatwy sposób przechować, ponieważ nadaje się do zamrażania.
Uprawa szpinaku w doniczkach krok po kroku
Uprawa szpinaku nie jest trudna, ale wymaga on dobrego stanowiska i systematycznej pielęgnacji. Przyjrzyjmy się bliżej uprawie tego pysznego warzywa w kilku prostych krokach:
Krok 1. Wybór stanowiska
Szpinak kocha słońce. Najlepiej więc będzie się czuł na stanowisku bardzo słonecznym. Optymalny będzie parapet lub balkon wystawie południowej, ale sprawdzi się też stanowisko wychodzące na wschód lub zachód. Natomiast północny balkon czy parapet będą dla szpinaku zbyt zacienione.
Krok 2 Przygotowanie podłoża
Szpinak najlepiej uprawiać w żyznym dobrej jakości podłożu ogrodniczym na bazie ziemi liściowej. Nie sprawdzi się bardzo lekkie i szybko wysychające podłoże torfowe. Pamiętajmy, aby przed napełnieniem doniczek lub skrzynek do uprawy szpinaku ziemią, na ich dno wysypać najpierw warstwę drenażu w postaci żwiru, keramzytu lub pumeksu ogrodniczego.
Krok 3 Przygotowanie nasion
Nasiona szpinaku są bardzo twarde. Aby lepiej skiełkowały, zaleca się zamoczenie ich przed siewem na kilka godzin w letniej wodzie.
Krok 4 Siew szpinaku
W uprawie pojemnikowej na balkonie lub na domowym parapecie siewu szpinaku możemy dokonywać cyklicznie przez cały rok co 10-14 dni, aby zapewnić sobie stale świeże liście szpinaku. Wschody roślin (czyli ich kiełkowanie) następuje już po ok. 7 dniach.
- Nasiona wysiewamy do 1 centymetrowej głębokości.
- Odległość między nasionami powinna wynosić po 4-6 centymetrów.
- Następnie przysypujemy je podłożem i lekko podlewamy.
Krok 5 Podlewanie i nawożenie
Szpinak wymaga regularnego, ale umiarkowanego nawożenia. Podłoże w doniczce powinno być przez cały czas lekko wilgotne. Na rozwój liści korzystnie wpływa stosowanie raz w tygodniu nawozu organicznego w postaci biohumusu. Unikajmy natomiast nawożenia szpinaku dużą ilością nawozów o wysokiej zawartości azotu.
Krok 6 Zbiór szpinaku
Zboru liści w zależności od odmiany można dokonać już w 7-8 tygodni po siewie nasion. Gotowe do zbioru liście szpinaku powinny mieć około 10 cm długości i być intensywnie zielone. Nie wyrywajmy całych roślin, a jedynie delikatnie uszczypnijmy lub obetnijmy nożyczkami po kilka liści szpinaku.
Polecane odmiany szpinaku do uprawy w doniczkach
Odmiany szpinaku polecane do uprawy na balkonie i w domu to: 'Herma', 'Medania', 'Metador', 'Monnopa', 'Olbrzym zimowy' czy 'Tetona'.
Dlaczego warto uprawiać szpinak?
Przede wszystkim jest to bardzo smaczne warzywo o szerokim zastosowaniu. Możemy je wykorzystać podczas przygotowania niezliczonej ilości dań od sałatek, poprzez kanapki, naleśniki, pierogi po gotowane dania warzywne, rybne i mięsne.
Ponadto szpinak jest bardzo zdrowy. Warto regularnie go spożywać, ponieważ jest bardzo bogatym źródłem witamin i minerałów. Znajdziemy w nim: beta-karoten, witaminę C, witaminę K, kwas foliowy, magnez, wapń, żelazo, potas i pierwiastki śladowe oraz przeciwutleniacze.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: vaivirga/Depositphotos