Logo
Logo

Uprawa szpinaku w doniczce – w domu i na balkonie

Szpinak to pyszne i zdrowe warzywo liściowe, które możemy wykorzystać do sałatek na kanapki, do zup i wielu innych potraw. Jego uprawa jest bardzo łatwa. Choć oczywiście szpinak można uprawiać w ogrodzie, to jednak z powodzeniem możemy go posadzić również w doniczkach lub skrzynkach na balkonie, tarasie, a nawet domowym parapecie.

Dowiedz się, jak uprawiać szpinak w warunkach domowych.

Spis treści
Jak uprawiać szpinak w pojemniku? Krok po kroku Wybór stanowiska. Jakie będzie najlepsze? Jak przygotować podłoże? Co zrobić z nasionami? Jak wysiewać szpinak? Podlewanie i nawożenie, czyli ABC pielęgnacji Zbiór szpinaku. Ile trzeba czekać? Które odmiany szpinaku są najlepsze do uprawy w doniczce? Dlaczego warto uprawiać szpinak?

Szpinak to wdzięczne warzywo, które nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, szybko rośnie i obficie plonuje. Od siewu nasion do zbioru gotowych do spożycia liści mija zaledwie niecałe dwa miesiące.

Szpinak możemy spożywać na surowo lub w postaci gotowanej. Można go także w bardzo łatwy sposób przechować, ponieważ nadaje się do zamrażania.

Uprawa szpinaku w doniczkach krok po kroku

Uprawa szpinaku nie jest trudna, ale wymaga on dobrego stanowiska i systematycznej pielęgnacji. Przyjrzyjmy się bliżej uprawie tego pysznego warzywa w kilku prostych krokach:

Krok 1. Wybór stanowiska

Szpinak kocha słońce. Najlepiej więc będzie się czuł na stanowisku bardzo słonecznym. Optymalny będzie parapet lub balkon wystawie południowej, ale sprawdzi się też stanowisko wychodzące na wschód lub zachód. Natomiast północny balkon czy parapet będą dla szpinaku zbyt zacienione.

Uprawa szpinaku w doniczce stanowisko, fot. Di_Media - Depositphotos
Fot. Di_Media/Depositphotos
Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki i niezbędne narzędzia
Przeczytaj także
Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki i niezbędne narzędzia

Krok 2 Przygotowanie podłoża

Szpinak najlepiej uprawiać w żyznym dobrej jakości podłożu ogrodniczym na bazie ziemi liściowej. Nie sprawdzi się bardzo lekkie i szybko wysychające podłoże torfowe. Pamiętajmy, aby przed napełnieniem doniczek lub skrzynek do uprawy szpinaku ziemią, na ich dno wysypać najpierw warstwę drenażu w postaci żwiru, keramzytu lub pumeksu ogrodniczego.

Krok 3 Przygotowanie nasion

Nasiona szpinaku są bardzo twarde. Aby lepiej skiełkowały, zaleca się zamoczenie ich przed siewem na kilka godzin w letniej wodzie.

Uprawa szpinaku w doniczce nasiona wysiewanie, fot. indrepau - Depositphotos
Fot. indrepau/Depositphotos

Krok 4 Siew szpinaku

W uprawie pojemnikowej na balkonie lub na domowym parapecie siewu szpinaku możemy dokonywać cyklicznie przez cały rok co 10-14 dni, aby zapewnić sobie stale świeże liście szpinaku. Wschody roślin (czyli ich kiełkowanie) następuje już po ok. 7 dniach.

  • Nasiona wysiewamy do 1 centymetrowej głębokości.
  • Odległość między nasionami powinna wynosić po 4-6 centymetrów.
  • Następnie przysypujemy je podłożem i lekko podlewamy.

Krok 5 Podlewanie i nawożenie

Szpinak wymaga regularnego, ale umiarkowanego nawożenia. Podłoże w doniczce powinno być przez cały czas lekko wilgotne. Na rozwój liści korzystnie wpływa stosowanie raz w tygodniu nawozu organicznego w postaci biohumusu. Unikajmy natomiast nawożenia szpinaku dużą ilością nawozów o wysokiej zawartości azotu.

Uprawa szpinaku w doniczce podlewanie, fot. sovv - Depositphotos
Fot. sovv/Depositphotosa

Krok 6 Zbiór szpinaku

Zboru liści w zależności od odmiany można dokonać już w 7-8 tygodni po siewie nasion. Gotowe do zbioru liście szpinaku powinny mieć około 10 cm długości i być intensywnie zielone. Nie wyrywajmy całych roślin, a jedynie delikatnie uszczypnijmy lub obetnijmy nożyczkami po kilka liści szpinaku.

Polecane odmiany szpinaku do uprawy w doniczkach

Odmiany szpinaku polecane do uprawy na balkonie i w domu to: 'Herma', 'Medania', 'Metador', 'Monnopa', 'Olbrzym zimowy' czy 'Tetona'.

Trawnik potrójnie zadbany: silny, bez mchu i chwastów. Wystarczy 1 preparat
Przeczytaj także
Trawnik potrójnie zadbany: silny, bez mchu i chwastów. Wystarczy 1 preparat

Dlaczego warto uprawiać szpinak?

Przede wszystkim jest to bardzo smaczne warzywo o szerokim zastosowaniu. Możemy je wykorzystać podczas przygotowania niezliczonej ilości dań od sałatek, poprzez kanapki, naleśniki, pierogi po gotowane dania warzywne, rybne i mięsne.

Ponadto szpinak jest bardzo zdrowy. Warto regularnie go spożywać, ponieważ jest bardzo bogatym źródłem witamin i minerałów. Znajdziemy w nim: beta-karoten, witaminę C, witaminę K, kwas foliowy, magnez, wapń, żelazo, potas i pierwiastki śladowe oraz przeciwutleniacze.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: vaivirga/Depositphotos

Autor
Uprawa szpinaku w doniczce – w domu i na balkonie
Uprawa szpinaku w doniczce – w domu i na balkonie
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
Powiązane rośliny