Warzywa liściowe: sałaty i cykorie

Najpopularniejszymi warzywami liściowymi są sałata głowiasta i szpinak warzywny. W tej grupie jest jednak jeszcze 10 ciekawych warzyw liściowych. Dowiedz się, jakie to gatunki oraz jakie mają wymagania?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
36
Spis treści
Dlaczego warto uprawiać warzywa liściowe w ogrodzie? Które warzywa zaliczamy do liściowych? Jakie wymagania mają warzywa liściowe? Co lubią? Jak uprawiać warzywa liściowe? Z siewu do gruntu czy z rozsady? Jak dbać o warzywa liściowe?

Uprawa warzyw liściowych w ogrodzie

Warzywa liściowe są bardzo niejednolitą grupą. Należy do niej wiele roślin z różnych rodzin. Największe znaczenie w uprawie przydomowej ma sałata głowiasta i szpinak warzywny – te rośliny spotykane są w większości ogródków warzywnych.

Coraz częściej pojawia się także sałata rzymska. Pietruszka naciowa oraz seler naciowy uprawiane są przede wszystkim jako rośliny przyprawowe, gdyż ich spożycie jest niewielkie.

Coraz większą popularność z roku na rok zdobywa szpinak nowozelandzki (Trętwian czterorożny) – z uwagi na bardzo łatwą uprawę na każdej glebie w ogrodzie. Uprawa szczawiu zwyczajnego jest bardzo rzadka. Znacznie częściej szczaw zbiera się z pobliskiej łąki.

Częścią jadalną warzyw liściowych są liście.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Jakie rośliny zaliczamy do warzyw liściowych

Są to przede wszystkim rośliny z rodziny złożonych (Compositae):

Są to również rośliny z rodziny baldaszkowatych (Umbelliferae):

oraz innych rodzin:

  • szczaw zwyczajny (Rheum rhabarbarum) – rodzina rdestowate (Polygonaceae),
  • roszponka (Valerianella locusta) – rodzina kozłkowatych (Valerianaceae),
  • szpinak nowozelandzki (Tetragonia tetragonioides) – rodzina pryszczyrnicowate (Aizoacea),
  • szpinak warzywny (Spinacia oleracea) – rodzina komosowate (Chenopodiaceae).

Warzywa liściowe - sałaty i cykorie.
Fot. hyeonju88/Pixabay

Wymagania warzyw liściowych

Wymagania cieplne

Warzywa liściowe nie potrzebują dużo ciepła. Znoszą spadki temperatur nawet do -5°C. Optymalna temperatura do wzrostu to 12-14°C. Jednak należy mieć na uwadze, że długotrwałe spadki temperatury mogą powodować rozluźnienie główek sałaty i zniekształcenie liści.

Wymagania świetlne

Słońce jest bardzo istotne dla tych roślin. Warzywa liściowe są roślinami dnia długiego i muszą wytwarzać dużą masę zielonych liści. W przypadku zacienienia, liście szybko stają się długie i jasnozielone, a główki rozluźnione.

Wymagania wodne

Wymagania wodne tych warzyw są wysokie, gdyż rośliny te maja płytki system korzeniowy i tworzą dużą masę zielonych liści. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu, tak aby gleba była stale lekko wilgotna. Niedobory wody wpływają na twardnienie blaszek liściowych oraz utratę ich walorów smakowych.

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Wymagania pokarmowe

Dobre wyniki w uprawie warzyw liściowych można uzyskać na glebach zasobnych w składniki pokarmowe, wilgotnych oraz przepuszczalnych, z dużą ilością materii organicznej. Liście wymagają do prawidłowego wzrostu przede wszystkim azotu, jednak wysoki poziom nawożenia tym pierwiastkiem przyczynia się do obniżenia ich zdrowotności – w wyniku gromadzenia się azotanów. Szczególnie dużo azotanów gromadzą sałata, szpinak i seler liściowy, dlatego też nawożenie azotem powinno być racjonalne.

Płodozmian dla warzyw liściowych

Warzywa liściowe z reguły nie są traktowane jako główny zbiór. Mają krótki okres wegetacji, więc z powodzeniem można je uprawiać jako przedplony dla pomidorów, ogórków, późnych odmian roślin kapustnych lub poplon po ziemniakach, cebuli zwyczajnej, porze, fasoli karłowej lub wczesnych odmianach roślin kapustnych. Można je także uprawiać współrzędnie z innymi gatunkami warzyw.

Warzywa liściowe: z siewu czy z rozsady?

Ze względu na krótki okres wegetacji warzyw liściowych oraz ich wytrzymałość na okresowe spadki temperatur, rośliny te uprawia się głównie z siewu bezpośrednio do gruntu. Nasiona warzyw najlepiej kupować na przełomie stycznia i lutego. W tym czasie w większości supermarketów typu Dom&Ogród rozpoczyna się sezon na nasiona. Centra ogrodnicze po zimowym odpoczynku wznawiają swoją działalność już w marcu.

Nasiona powinny być szczelnie zapakowane w torebki, na których poza nazwą gatunku i odmiany znajdują się informacje o terminie wysiewu, wielkości rośliny, pielęgnacji i terminie zbioru.

► W przypadku sałaty, można ją przyspieszyć przygotowując rozsadę w warunkach domowych już w lutym lub marcu. Całkowity czas produkcji rozsady trwa 5 tygodni. W tym czasie sałacie należy zapewnić wysoka wilgotność oraz stałą temperaturę około 16-18°C. Na miejsce stałe rozsadę można wysadzać już w kwietniu.

Pielęgnacja warzyw liściowych

Ze względu na płytki system korzeniowy warzywa liściowe wymagają częstej pielęgnacji – przede wszystkim podlewania i nawożenia. Należy także odchwaszczać grządki, gdyż szybko rosnące chwasty będą zabierać warzywom wodę z podłoża.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: PMAnguita/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Roszpunka / Roszponka Valerianella locusta

To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści