Logo
Logo

Co sadzić obok sałaty? | Lista roślin

Sałata należy do warzyw o szybkim tempie wzrostu, dlatego można stosować ją jako przedplon, jak i poplon. Będzie lepiej rosłą wykształcała dorodniejsze główki, jeśli wysiejemy ją w dobrym towarzystwie, czyli sąsiedztwie innych warzyw i roślin ogrodowych. Jakie rośliny można uprawiać obok sałaty? Towarzystwo jakich warzyw, ziół i kwiatów lubi i nie lubi sałata? Sprawdź!

Z artykułu dowiesz się:
  • Obok jakich warzyw sadzić sałatę?
  • Jakie zioła sadzić przy sałacie?
  • Jakie kwiaty sadzić obok sałaty?
  • Przy jakich roślinach nie siać sałaty?

Wiele roślin (a warzywa szczególnie) reaguje pozytywnie lub negatywnie na sąsiedztwo innych gatunków. Dobrze dobrane towarzystwo może w wydatny sposób sprzyjać rozwojowi i wpływać na plony danego gatunku warzyw. Podobnie jest w przypadku sałaty, którą można uprawiać równolegle z innymi warzywami lub roślinami ogrodowymi (uprawa współrzędna). Substancje i aromat wytwarzane przez daną roślinę mogą np. wspierać rozwój innego gatunku jak też zniechęcać szkodniki do atakowania sąsiednich warzyw.

Dzięki odpowiedniemu dobraniu warzyw i ich wspólnej uprawie, nie tylko w naturalny sposób pomagamy więc w lepszym wzroście danego warzywa, ale także zapewniamy mu większą odporność na czynniki zewnętrzne. Nierzadko rosnące w swoim sąsiedztwie rośliny wpływają także na lepszy smak zebranych warzyw.

Jakie warzywa sadzić przy sałacie?

W związku z tym, że sałaty mają szybkie tempo wzrostu i krótki okres wegetacji, warto wysiewać je pomiędzy innymi, wolniej rosnącymi gatunkami (np. kapustami, brokułami). Można ogólnie powiedzieć, że sałata dobrze rośnie w towarzystwie większości warzyw z drobnymi wyjątkami. Z pewnością dobrym i sprawdzonym warzywnym towarzystwem dla sałaty są między innymi:

Sałata lubi towarzystwo ziół

Warto pamiętać, że nie tylko odpowiednio dobrane warzywa mają na siebie dobry wpływ. Bardzo wiele warzyw lubi też towarzystwo ziół. Chodzi głównie o to, że specyficzny aromat ziół i inne substancje przez nie wydzielane ograniczają rozwój chorób i odstraszają szkodniki. Z tego właśnie względu warto posadzić obok sałaty:

Kwiaty ogrodowe w towarzystwie sałaty

Podobnie, jak w przypadku uprawy innych warzyw, także sałata odwdzięczy się lepszymi plemnia, jeśli w jej towarzystwie posadzimy popularne kwiaty ogrodowe, zaliczane do tzw. roślin fitosanitarnych. Dzięki swoim właściwościom (wydzielaniu specyficznych substancji), skutecznie zabezpieczają one inne rośliny przed atakami szkodników i innych organizmów szkodliwych dla roślin.

Do kanonu takich kwiatów ogrodowych należą przede wszystkim aksamitki (Tagetes) oraz nagietki lekarskie (Calendula officinalis), które chronią rośliny przed atakami nicieni glebowych, jak i mszyc. Ponadto, wśród warzyw lub w ich pobliżu warto posadzić także nasturcje (Tropaeolum), które odstraszają np. ślimaki i mszyce.

Ważne! Jakich sąsiadów nie lubi sałata?

Warto pamiętać, aby w sąsiedztwie sałaty unikać uprawy pietruszki, a także selera – rośliny te nie lubią się i mają na siebie negatywny wpływ.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Julia Casado/Pixabay

Komentarze

Dodaj komentarz
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Twoja strona ogrodu