Wiele roślin (a warzywa szczególnie) reaguje pozytywnie lub negatywnie na sąsiedztwo innych gatunków. Dobrze dobrane towarzystwo może w wydatny sposób sprzyjać rozwojowi i wpływać na plony danego gatunku warzyw. Podobnie jest w przypadku sałaty, którą można uprawiać równolegle z innymi warzywami lub roślinami ogrodowymi (uprawa współrzędna). Substancje i aromat wytwarzane przez daną roślinę mogą np. wspierać rozwój innego gatunku jak też zniechęcać szkodniki do atakowania sąsiednich warzyw.
Dzięki odpowiedniemu dobraniu warzyw i ich wspólnej uprawie, nie tylko w naturalny sposób pomagamy więc w lepszym wzroście danego warzywa, ale także zapewniamy mu większą odporność na czynniki zewnętrzne. Nierzadko rosnące w swoim sąsiedztwie rośliny wpływają także na lepszy smak zebranych warzyw.
Jakie warzywa sadzić przy sałacie?
W związku z tym, że sałaty mają szybkie tempo wzrostu i krótki okres wegetacji, warto wysiewać je pomiędzy innymi, wolniej rosnącymi gatunkami (np. kapustami, brokułami). Można ogólnie powiedzieć, że sałata dobrze rośnie w towarzystwie większości warzyw z drobnymi wyjątkami. Z pewnością dobrym i sprawdzonym warzywnym towarzystwem dla sałaty są między innymi:
- brokuł,
- burak,
- cebula,
- czosnek,
- groch,
- ogórki,
- por,
- rzodkiewka,
- fasola szparagowa,
- jarmuż,
- kalafior,
- kapusty (różne),
- koper ogrodowy,
- marchew,
- pomidor,
- rabarbar.
Sałata lubi towarzystwo ziół
Warto pamiętać, że nie tylko odpowiednio dobrane warzywa mają na siebie dobry wpływ. Bardzo wiele warzyw lubi też towarzystwo ziół. Chodzi głównie o to, że specyficzny aromat ziół i inne substancje przez nie wydzielane ograniczają rozwój chorób i odstraszają szkodniki. Z tego właśnie względu warto posadzić obok sałaty:
- bazylię (ograniczenie rozwoju mączniaka prawdziwego),
- miętę pieprzową,
- cząber ogrodowy,
- koper (ich aromat zniechęca szkodniki sałaty oraz marchwi).
Kwiaty ogrodowe w towarzystwie sałaty
Podobnie, jak w przypadku uprawy innych warzyw, także sałata odwdzięczy się lepszymi plemnia, jeśli w jej towarzystwie posadzimy popularne kwiaty ogrodowe, zaliczane do tzw. roślin fitosanitarnych. Dzięki swoim właściwościom (wydzielaniu specyficznych substancji), skutecznie zabezpieczają one inne rośliny przed atakami szkodników i innych organizmów szkodliwych dla roślin.
Do kanonu takich kwiatów ogrodowych należą przede wszystkim aksamitki (Tagetes) oraz nagietki lekarskie (Calendula officinalis), które chronią rośliny przed atakami nicieni glebowych, jak i mszyc. Ponadto, wśród warzyw lub w ich pobliżu warto posadzić także nasturcje (Tropaeolum), które odstraszają np. ślimaki i mszyce.
Ważne! Jakich sąsiadów nie lubi sałata?
Warto pamiętać, aby w sąsiedztwie sałaty unikać uprawy pietruszki, a także selera – rośliny te nie lubią się i mają na siebie negatywny wpływ.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Julia Casado/Pixabay