Logo
Logo

Co sadzić obok sałaty? | Lista roślin

Sałata należy do warzyw o szybkim tempie wzrostu, dlatego można stosować ją jako przedplon, jak i poplon. Będzie lepiej rosłą wykształcała dorodniejsze główki, jeśli wysiejemy ją w dobrym towarzystwie, czyli sąsiedztwie innych warzyw i roślin ogrodowych. Jakie rośliny można uprawiać obok sałaty? Towarzystwo jakich warzyw, ziół i kwiatów lubi i nie lubi sałata? Sprawdź!

Spis treści
Obok jakich warzyw sadzić sałatę? Jakie zioła sadzić przy sałacie? Jakie kwiaty sadzić obok sałaty? Przy jakich roślinach nie siać sałaty?

Wiele roślin (a warzywa szczególnie) reaguje pozytywnie lub negatywnie na sąsiedztwo innych gatunków. Dobrze dobrane towarzystwo może w wydatny sposób sprzyjać rozwojowi i wpływać na plony danego gatunku warzyw. Podobnie jest w przypadku sałaty, którą można uprawiać równolegle z innymi warzywami lub roślinami ogrodowymi (uprawa współrzędna). Substancje i aromat wytwarzane przez daną roślinę mogą np. wspierać rozwój innego gatunku jak też zniechęcać szkodniki do atakowania sąsiednich warzyw.

Dzięki odpowiedniemu dobraniu warzyw i ich wspólnej uprawie, nie tylko w naturalny sposób pomagamy więc w lepszym wzroście danego warzywa, ale także zapewniamy mu większą odporność na czynniki zewnętrzne. Nierzadko rosnące w swoim sąsiedztwie rośliny wpływają także na lepszy smak zebranych warzyw.

Jakie warzywa sadzić przy sałacie?

W związku z tym, że sałaty mają szybkie tempo wzrostu i krótki okres wegetacji, warto wysiewać je pomiędzy innymi, wolniej rosnącymi gatunkami (np. kapustami, brokułami). Można ogólnie powiedzieć, że sałata dobrze rośnie w towarzystwie większości warzyw z drobnymi wyjątkami. Z pewnością dobrym i sprawdzonym warzywnym towarzystwem dla sałaty są między innymi:

Sałata lubi towarzystwo ziół

Warto pamiętać, że nie tylko odpowiednio dobrane warzywa mają na siebie dobry wpływ. Bardzo wiele warzyw lubi też towarzystwo ziół. Chodzi głównie o to, że specyficzny aromat ziół i inne substancje przez nie wydzielane ograniczają rozwój chorób i odstraszają szkodniki. Z tego właśnie względu warto posadzić obok sałaty:

Kwiaty ogrodowe w towarzystwie sałaty

Podobnie, jak w przypadku uprawy innych warzyw, także sałata odwdzięczy się lepszymi plemnia, jeśli w jej towarzystwie posadzimy popularne kwiaty ogrodowe, zaliczane do tzw. roślin fitosanitarnych. Dzięki swoim właściwościom (wydzielaniu specyficznych substancji), skutecznie zabezpieczają one inne rośliny przed atakami szkodników i innych organizmów szkodliwych dla roślin.

Do kanonu takich kwiatów ogrodowych należą przede wszystkim aksamitki (Tagetes) oraz nagietki lekarskie (Calendula officinalis), które chronią rośliny przed atakami nicieni glebowych, jak i mszyc. Ponadto, wśród warzyw lub w ich pobliżu warto posadzić także nasturcje (Tropaeolum), które odstraszają np. ślimaki i mszyce.

Ważne! Jakich sąsiadów nie lubi sałata?

Warto pamiętać, aby w sąsiedztwie sałaty unikać uprawy pietruszki, a także selera – rośliny te nie lubią się i mają na siebie negatywny wpływ.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Julia Casado/Pixabay

Autor
Co sadzić obok sałaty? | Lista roślin
Co sadzić obok sałaty? | Lista roślin
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl