Uprawa rabarbaru w ogrodzie

Rabarbar jak uprawiać w ogrodzie, fot. Di Reynolds - Pixabay

Rabarbar służy głównie jako dodatek do soków, kompotów lub jest spożywany z cukrem. Jego ogonki liściowe charakteryzują się oryginalnym, kwaskowatym smakiem. Chociaż najlepsze plony rabarbaru można zbierać zaledwie przez kilka tygodni, warzywo i tak warto posadzić w swoim ogrodzie.

Dowiedz się, jak łatwy w uprawie jest rabarbar i zdecyduj się na tą roślinę!

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
119
Spis treści
Czego nie lubi rabarbar? Jak go uprawiać i pielęgnować? Gdzie najlepiej rośnie rabarbar? Jakie ma wymagania? Jaką odmianę rabarbaru wybrać?

Rabarbar ogrodowy (Rheum rhaponticum) to dobrze znana roślina, którą możemy spotkać w warzywnikach, na rabatach kwiatowych czy też w tradycyjnych, "babcinych" ogródkach przydomowych. Jest znana przede wszystkim ze swoich jadalnych ogonków liściowych. Warto wiedzieć, że najbardziej wartościowe są te liczące 3-5 tygodni.

Rabarbar powinno się spożywać w sposób umiarkowany, ponieważ roślina w dużych ilościach może być szkodliwa! Zmniejsza ilość wapnia w organizmie, tworząc niekorzystne dla nerek szczawiany wapnia. Korzystajmy rozsądnie z rabarbaru, aby bez obaw rozkoszować się jego unikalnym smakiem.

Uprawa i pielęgnacja rabarbaru w ogrodzie

Roślina jest łatwa w uprawie i często sadzi się ją w mało urodzajnych miejscach. Na jednym stanowisku jest efektywnie uprawiana przez 10-12 lat!

SADZENIE
Można wysadzać ją wiosną lub jesienią (optymalnie pod koniec września lub na początku października). Pąki powinny być przykryte ok. 5 centymetrową warstwą podłoża.

NAWOŻENIE
W czasie uprawy warto stosować nawozy organiczne (np. kompost czy gnojówki). Z nawozów azotowych poleca się dokarmianie mocznikiem (który dodatkowo wpływa na zmniejszenie ilości kwasu szczawianowego w liściach rabarbaru).

Mocznik Ogród Start, fot. Sklep Zielony Ogródek
Mocznik | Ogród Start
Mocznik jest nawozem zawierającym azot w dobrze przyswajalnej przez rośliny formie. Jest przydatny i skuteczny w przedsiewnym oraz pogłównym nawożeniu wszystkich gatunków roślin uprawnych.
Zobacz, gdzie kupić

ODCHWASZCZANIE
Z innych zabiegów pielęgnacyjnych trzeba pamiętać o regularnym odchwaszczaniu (zwłaszcza w pierwszych latach uprawy) i wyłamywaniu pędów kwiatostanów, które niepotrzebnie osłabiają roślinę.

CHOROBY I SZKODNIKI
Rabarbar należy do roślin rzadko chorujących, ale i tutaj może pojawić się np. zgnilizna oraz ogonków liściowych (przyczyną mogą być uszkodzenia rośliny).

ROZMNAŻANIE
Rabarbar rozmnaża się wegetatywnie, przez podział karp.

Wymagania rabarbaru

TEMPERATURA
Warzywo jest wytrzymałe na zimno i mróz. Z powodzeniem można go uprawiać nawet w chłodniejszych rejonach Polski. Nawet pojawiające się wiosną pąki wytrzymują ujemne temperatury (do -10ºC).

ŚWIATŁO
Najlepszy plon można uzyskać, sadząc roślinę w miejscu słonecznym, nie jest to jednak warunek konieczny. Warzywo znakomicie radzi sobie również w zacienieniu.

WODA
Woda jest najważniejszym czynnikiem decydującym o jakości i smaku ogonków liściowych (oraz ogólnym rozwoju rośliny). Rabarbar potrzebuje dużych ilości wody. W przeciwnym wypadku ogonki plon będzie włóknisty i mało soczysty.

GLEBA
Rabarbar nie ma wysokich wymagać co do podłoża, ale oczywiście najlepiej będzie rosnąć na glebach żyznych i próchniczych (o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym). Należy unikać gleb gliniastych, ponieważ pomimo dużych wymagań wodnych roślina ta bardzo nie lubi trwale utrzymujących się zastoin wody (mogą one prowadzić to do szybkiego gnicia karpy).

Popularne odmiany rabarbaru ogrodowego

  • 'Koral' – średnio-wczesna odmiana wytwarzająca czerwonozielony miąższ i czerwoną skórkę;
  • 'Przodownik Europy' – odmiana wczesna wytwarzająca ciemnoczerwony miąższ i skórkę;
  • 'Karpow-Lipskiego' – odmiana wczesna o czerwonej skórce. Dobra do pędzenia;
  • 'Wiśniowy' – odmiana średnio wczesna o ciemnoczerwonym zabarwieniu. Miąższ przy nieodpowiednich warunkach uprawy może być jednak nieco włóknisty.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Di Reynolds/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Rabarbar ogrodowy Rheum rhaponticum 

To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści