Logo
Logo

Rabarbar ogrodowy (Rheum rhaponticum )

Rabarbar ogrodowy (Rheum rhaponticum ) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Gleba: próchniczna, żyzna
 • Kolor kwiatów: żółte, zielonkawe
 • Kwiatostan: wiechowaty
 • Owoce: niełupka
 • Pokrój: wzniesiony, kępy
 • Przydatność do spożycia: liście
 • Wysokość: do 150cm (bez pędu kwiatostanowego)
 • Wilgotność: gleba wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: roślina jadalna
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie

  Rabarbar ogrodowy (Rheum rhaponticum) to wieloletnia roślina należąca do rodziny rdestowatych (Polygonaceae). Pochodzi z Azji Środkowej oraz z Bałkanów, ale został rozpowszechniony w wielu obszarach na całym świecie. W Polsce to roślina uprawowa, popularna szczególnie w uprawie amatorskiej.

  Wygląd rośliny

  Rabarbar to duża bylina, która może dorastać do 150 cm (bez pędu kwiatostanowego). Wytwarza kępę dużych liści z długimi, mięsistymi ogonkami. Barwa ogonków używanych jako warzywo może różnić się w zależności od odmiany (mogą  być czerwone, różowe lub zielone).

  Rabarbar ogrodowy kwitnie w maju. Wytwarza okazałe kwiatostany złożone z drobnych, pojedynczych, białych lub różowawych kwiatów.

  Wymagania i uprawa

  Rabarbar ogrodowy na jednym miejscu powinien rosnąc nie dłużej niż 10-15 lat. Najlepiej plonuje na słonecznych stanowiskach, ale znosi również półcień. Jest to warzywo dość wymagające pod względem gleby i składników pokarmowych. Optymalne są podłoża wilgotne (ale nie podmokłe), żyzne, zasobne w próchnicę. Rabarbar jest rośliną mrozoodporną.

  Warzywo można rozmnażać z siewu lub przez podział karp.

  Pielęgnacja

  Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należy odchwaszczanie. Roślina jest odporna na okresowe braki wody, ale warto ją regularnie podlewać, by była gęsta i zdrowo rosła. Rabarbar dobrze jest nawozić, a miejsce przed założeniem plantacji powinno być dobrze przygotowane i zasilone np. nawozem organicznym.

  W uprawach zwykle ścina się i usuwa się pędy kwiatostanowe rabarbaru, ponieważ kwitnienie rabarbaru osłabia roślinę i zmniejsza zbiory łodyg w kolejnym roku.

  Ogonki powinno się zbierać tylko wiosną, gdyż później zawierają znaczne ilości szkodliwych szczawianów wapnia. 

  Zastosowanie

  Rabarbar ogrodowy jest okazałą i ciekawie wyglądającą rośliną, która może stanowić element ozdobny na rabacie, pomimo że jest zaliczana do warzyw.

  W kuchni wykorzystuje się ogonki liściowe rabarbaru. Są smaczne i stosowane na surowo lub jako dodatek do soków i kompotów. Warto jednak zaznaczyć, że nie mają dużych walorów pokarmowych – zawierają niewielką ilość witaminy C i soli mineralnych.


  Zdjęcia: AdobeStock, Radomil / Wikimedia Commons

  Autor
  Rabarbar ogrodowy
  Rabarbar ogrodowy
  Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

  Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

   
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (5)

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl