Dlaczego rabarbar kwitnie? | Jakie są najczęstsze powody?

kwiat rabarbaru

Rabarbar to warzywo, którego częścią jadalną są młode ogonki liściowe. Zdarza się, że z kępy rabarbaru wyrasta pęd kwiatostanowy i rabarbar kwitnie. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są powody? Czy kwiaty można ściąć?

Posłuchaj
00:00
57
Spis treści
Dlaczego rabarbar kwitnie? Jakie są 3 najczęstsze przyczyny? Co robić, gdy rabarbar kwitnie?

Przyczyny kwitnienia rabarbaru

Nadmierne kwitnienie rabarbaru (Rheum) może być spowodowane przez kilka czynników.

  • Kępa / karpa rabarbaru może być przerośnięta z powodu wieku – rabarbar wymaga przesadzania co kilka lat (na jednym stanowisku nie powinien rosnąć dłużej niż 10 lat); zbyt ściśnięta karpa może wypuszczać pęd kwiatostanowy.
  • Rabarbarowi może doskwierać przesuszenie z powodu nieodpowiedniego, zbyt skąpego podlewania lub suszy – rabarbar, do wypuszczenia dużych liści o jędrnych i smacznych ogonkach liściowych wymaga obfitego podlewania. Jeśli wiosną jest sucho, roślina będzie starała się zakwitnąć, by potem wytworzyć nasiona i zwiększyć szansę na przetrwanie gatunku (wysianie nasion, pojawienie się nowych okazów roślin). Dlatego, aby rabarbar nie zakwitł wymaga regularnego podlewania. Roślinę warto też zaściółkować, by podłożem, w którym rośnie nie traciło zbyt szybko wilgoci.
  • Kępa rabarbaru została posadzona na nieodpowiednim podłożu i stanowisku – rabarbar ma duże wymagania glebowe. Ziemia powinna być żyzna, zasobna w próchnicę i wilgotna (nie podmokła), o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. W zbyt suchym, piaszczystym podłożu lub na zbyt zwartej, na przykład gliniastej glebie rabarbar może zakwitać.

Kwitnienie rabarbaru osłabia roślinę i zmniejsza przyszłe zbiory łodyg. To właśnie ogonki liściowe są smakołykiem – zbiera się je od początku maja do lipca, najwcześniej w drugim roku po posadzeniu.

Co zrobić z kwitnącym rabarbarem?

  • Kwiaty rabarbaru, gdy się pokażą, trzeba ścinać, aby nie osłabić wzrostu liści rośliny.
  • Co kilka lat wczesną wiosną (w marcu lub na początku kwietnia), albo jesienią (we wrześniu lub październiku) karpę rabarbaru należy wykopać, podzielić na kilka części, tak aby każda miała kilka korzeni i pąków liściowych oraz posadzić na nowym stanowisku. Dołek warto dobrze przygotować, zaprawić ziemią kompostową, a karpę po posadzeniu obficie podlewać.

Zdjęcie: Lena Svensson / Pixabay

To się przyda
Lecithin - Zwalcza Choroby Warzyw 6 g
Lecithin - Zwalcza Choroby Warzyw 6 g
Torba do sadzenia ziemniaków, duża ok. 40 l
Torba do sadzenia ziemniaków, duża ok. 40 l
Nawóz ekologiczny do warzyw – 1 kg | Target
Nawóz ekologiczny do warzyw – 1 kg | Target
Azofoska – Nawóz Uniwersalny – granulat – 10 kg
Azofoska – Nawóz Uniwersalny – granulat – 10 kg
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Rabarbar ogrodowy Rheum rhaponticum 

Siła natury zamiast chemii! Jeden preparat na wszystkie szkodniki. Efekty już w 24 h
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści