Czosnek pospolity Alium sativum

Czosnek pospolity, fot. Shelley Pauls - Unsplash
Czosnek pospolity (Alium sativum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
62
Gleba: przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta, żyzna
Kolor kwiatów: różowe, zielonkawe, białe
Kwiatostan: baldach
Kwiaty: niepozorne
Odczyn gleby: zasadowa
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony
Przydatność do spożycia: liście
Zapach: cała roślina
Wysokość: do 1 m
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: roślina lecznicza, roślina jadalna

Czosnek pospolity, zwyczajny (Alium sativum) to popularna jednoroczna (lub dwuletnia) roślina należące do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Prawdopodobnie pochodzi z Azji Środkowej. Obecnie uprawiana jest na całym świecie.

Najważniejszą częścią warzywa są podziemne cebule, składające się z kilku do kilkunastu jadalnych ząbków. Łodyga czosnku jest zredukowana do tzw. piętki cebuli.

Czosnek to roślina zielna osiągająca (wraz z kwiatostanem) wysokość do 1 m. Wytwarza długie, równowąskie i jadalne liście (nazywane też szczypiorkiem).

Kwiaty uprawowych odmian czosnku są płonne (nasiona się nie zawiązują). Są niepozorne, białe lub różowe zebrane w baldach. Kwiatostan czosnku pospolitego jest bardzo charakterystyczny – jest okryty pękającą okrywą (tylko z jednej strony), która z czasem zasycha. Posiada ona dodatkowo duży, zaostrzony koniec, przypominający dalszą część łodygi (kwiatostan zdaje się rozwijać na środku łodygi). Dodatkowo między kwiatami powstają malutkie cebulki powietrzne, które możemy sadzić.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Wymagania i uprawa

Preferuje stanowiska słoneczne. Najlepiej go uprawiać na lekkich, próchniczych glebach o odczynie zasadowym. Przy pielęgnacji trzeba zwrócić uwagę, aby nie popuścić do zaskorupienia gleby. 

Roślinę uprawia się przez sadzenie ząbków lub cebulek powietrznych. Przy uprawie należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach:

  • Terminy sadzenia to jesień (od połowy do końca października) i wiosna (od marca do kwietnia) zależnie od odmiany!
  • Ząbki czosnku sadzone wiosną powinny być wcześniej przechowywane przez kilka tygodni w temperaturze 0-10°C.

  • Czosnki nie lubią konkurencji i ich grządki należy systematycznie odchwaszczać.
  • W maju i czerwcu roślinę warto nawozić – potrzebują dużo miedzi, manganu, boru i cynku.
  • Po zbiorze czosnek należy oczyścić i przechowywać w splecionych warkoczach w chłodnym pomieszczeniu.

Zastosowanie

Czosnek ma zastosowanie zarówno w kuchni – jako warzywo przyprawowe, jak również w ziołolecznictwie. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego, chroniąc organizm przed zgagą. To także znakomity środek działający antybakteryjnie i przeciwdziałający miażdżycy. Polecany starszym ludziom, gdyż działa antysklerotycznie.

Jako przyprawa nadaje potrawom mocnego palącego smaku. W polskiej kuchni ząbki czosnku dodaje się go do sosów, mięs, ryb, sałatek, zup i spaghetti. Przykry zapach z ust po zjedzeniu czosnku można zniwelować spożywając np. nać pietruszki.

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Ciekawostki

Bardzo charakterystyczny zapach, który towarzyszy nam w oddechu po zjedzeniu świeżego czosnku można "usunąć" dzięki pietruszce lub selerowi – wystarczy pożuć chwilę ich nać.

Czosnek zwyczajny to roślina znana od początków cywilizacji. Już ponad 5000 lat temu uprawiano ją w Azji Środkowej. Przez wiele wieków wierzono, że ma magiczną moc – odstrasza czarownice i wampiry, chroni przed złymi mocami i urokiem. Zazwyczaj ząbki czosnku wieszano przed wejściem do domostwa.

Czosnkiem galicyjskim nazywamy czosnek o fioletowawych łuskach, który jest wytwarzany na terenach Galicji (czyli ziem byłego zaboru austriackiego – w Polsce są to głównie tereny Małopolski). Aby nazwać czosnek pospolity galicyjskim nie wystarczają jednak tylko specyficzne warunki glebowe i klimatyczne tego regionu, ale również sposób uprawy rośliny (lokalni rolnicy uprawiają go w unikalny sposób) [Wikipedia.org].


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Shelley Pauls, Tijana Drndarski/Unsplash; zoosnow, CheshireCat11/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Czosnek białawy Allium christophii

To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści