Czosnek białawy (Allium christophii) nazywany czosnkiem Krzysztofa, to ozdobna roślina cebulowa należąca do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae).

Posiada charakterystyczne, kuliste kwiatostany osiągające średnicę 25-30 cm. Tworzą je gwiazdkowate kwiaty, o barwie liliowej ze srebrzystym połyskiem.

Kwiatostany znajdują się na szczycie bezlistnej, sztywnej, 60-centymetrowej łodygi. Wiosną z cebuli wyrastają szarozielone, wąskie, zaostrzone na końcu liście, o długości do 40 cm, które zanikają po przekwitnięciu kwiatów. Sama kulista cebula ma barwę białą.

Wymagania i uprawa

Czosnek białawy jest łatwą w uprawie byliną stepową, całkowicie mrozoodporną w polskim klimacie. Rozmnażać ją można przez wysiew nasion (wczesną wiosną) lub podział cebul, które sadzi się jesienią, na głębokość około 12 cm, w odstępach 25-30 cm.

Zastosowanie

Czosnek białawy najlepiej sadzić w sąsiedztwie roślin długo zachowujących liście, ponieważ sam szybko je traci zaraz po kwitnieniu. Zasuszone nie tracą barwy i dzięki temu stanowią cenny element bukietów.

Zdjęcia: iBulb