Czosnek białawy Allium christophii

Czosnek białawy, fot. iBulb
Czosnek białawy (Allium christophii) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
29
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: przepuszczalna, lekka, żyzna
Kolor kwiatów: liliowe
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 0,3 - 0,8 m.
Okres kwitnienia: VI, VII
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: w grupie, kwiat cięty, bukiety, skalniaki, rabaty

Czosnek białawy (Allium christophii) nazywany czosnkiem Krzysztofa, to ozdobna roślina cebulowa należąca do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae).

Posiada charakterystyczne, kuliste kwiatostany osiągające średnicę 25-30 cm. Tworzą je gwiazdkowate kwiaty, o barwie liliowej ze srebrzystym połyskiem.

Kwiatostany znajdują się na szczycie bezlistnej, sztywnej, 60-centymetrowej łodygi. Wiosną z cebuli wyrastają szarozielone, wąskie, zaostrzone na końcu liście, o długości do 40 cm, które zanikają po przekwitnięciu kwiatów. Sama kulista cebula ma barwę białą.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Wymagania i uprawa

Czosnek białawy jest łatwą w uprawie byliną stepową, całkowicie mrozoodporną w polskim klimacie. Rozmnażać ją można przez wysiew nasion (wczesną wiosną) lub podział cebul, które sadzi się jesienią, na głębokość około 12 cm, w odstępach 25-30 cm.

Zastosowanie

Czosnek białawy najlepiej sadzić w sąsiedztwie roślin długo zachowujących liście, ponieważ sam szybko je traci zaraz po kwitnieniu. Zasuszone nie tracą barwy i dzięki temu stanowią cenny element bukietów.

Zdjęcia: iBulb


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Czosnek ozdobny Allium

Czosnek niedźwiedzi Allium ursinum

Czosnek pospolity Alium sativum

Najlepsza ziemia do kwiatów doniczkowych – czyli jaka? Zwróć uwagę na te składniki
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści