Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) należy do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Jest rośliną o właściwościach leczniczych. W środowisku naturalnym można go spotkać w wilgotnych europejskich i kaukaskich lasach (w Polsce objęty jest częściową ochroną gatunkową). Roślina dorasta zwykle do 50cm wysokości.

Podłużne cebule o żółtawej barwie mają zwykle średnicę 3-6cm. Łodyga jest bezlistna i pełna, lancetowate liście zaś rosną odziomkowo.

Czosnek niedźwiedzi rozpoczyna kwitnienie w maju – wytwarza białe, baldachopodobne kwiatostany. Cała roślina wydziela intensywny, czosnkowy zapach.

Uprawa i warunki glebowe dla czosnku niedźwiedziego

Jest to roślina mrozoodporna. Cebule należy sadzić na przełomie września i października na głębokość 6-8cm w odległości co 10cm. Czosnek niedźwiedzi z powodzeniem możne rosnąć na stanowiskach zacienionych.

Optymalne jest przepuszczalne, żyzne podłoże (należy unikać gleb podmokłych, gdyż może to prowadzić do gnicia cebul).

Do głównych zabiegów pielęgnacyjnych należy odchwaszczanie i podlewanie (w miejscach suchych).

Zastosowanie czosnku niedźwiedziego

Czosnek w ogrodzie nadaje się do dekoracji terenów nieprzystępnych, zacienionych. Z powodzeniem może rosnąć pod koroną drzew i większych krzewów. Czosnek można uprawiać również w pojemnikach.

Właściwości lecznicze czosnku

Oprócz właściwości dekoracyjnych gatunek ten najczęściej jednak jest uprawiany ze względu na właściwości lecznicze – cebule działają bakteriobójczo, pobudzają apetyt oraz wydzielanie śluzu w oskrzelach. Liście czosnku natomiast zawierają znaczne ilości witaminy C i warto je dodawać do zup, sosów, sałatek oraz marynatów.

fot. Amandabhslater, Retemirabile, Schaefer Rudolf (źródło: flickr.com)