Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
30
Okazje

Uprawa roślin cebulowych w doniczkach

Jesień to czas sadzenia roślin cebulowych kwitnących wiosną. Żeby cieszyć się ich pięknem wcale nie trzeba być właścicielem ogrodu. A to dlatego, że cebulki można także sadzić w doniczkach. Stosując się do kilku ważnych zasad podczas sadzenia roślin możesz się więc cieszyć kolorowymi i pachnącymi hiacyntami, szafirkami lub narcyzami także na balkonie lub tarasie.

Cebulki można sadzić w doniczkach i pojemnikach, zatem każdy może rozkoszować się żywymi kolorami ich olśniewających kwiatów. Kwiaty cebulowe wyglądają równie pięknie w ogrodzie, jak na balkonie czy patio – bez względu na to, jak duża czy mała jest to przestrzeń. Żeby się nimi cieszyć, wystarczy wydzielić im nawet kawałek parapetu czy progu.

Jeśli masz dużo miejsca na świeżym powietrzu, wykorzystaj je najlepiej, jak się da! Zaletą doniczek i pojemników jest to, że można je przestawiać. Doniczki z kwiatami, które wyglądają najpiękniej, można postawić z przodu, a za nimi nieco ukryć te, w których cebulki dopiero zakwitną

Ifejon i szafirek

Fot. iBulb

1 – Ifejon (Iphejon) to mało znana, drobna roślina cebulowa o białych lub jasnoniebieskich kwiatach. Osiąga 25 cm wysokości. Wymaga okrycia na zimę (np. liśćmi lub warstwą stroiszu) i schowania na zimę w czasie silnych mrozów. Najlepiej wygląda sadzony w dużych kępach.

2 – Szafirek (Muscari) zimuje w naszych warunkach bez problemu. Kwiaty po przekwitnięciu należy ścinać; szafirki potrafią zakwitnąć po takim zabiegu drugi raz w tym samym sezonie.

Mini ogródek

Stwórz przyjemny mini ogródek na swoim balkonie lub patio, ustawiając doniczki z kwiatami cebulowymi na stole. Możesz to zrobić, wykorzystując wiele małych doniczek wypełnionych niewielkimi odmianami kwiatów cebulowych, takimi jak śnieżyczki (Galanthus), krokusy (Crocus), szafirki (Muscari) i kosaćce żyłkowane (Iris reticulata). Wczesną wiosną czeka Cię niezwykły pokaz kolorów!

szafirek fot. iBulb

Fot. iBulb

Szafirek (Muscari)

Sadzenie cebulek w donicach

Jak najlepiej sadzić cebulki kwiatowe w doniczkach i pojemnikach? Ważne jest, aby doniczka była wystarczająco głęboka; musi być w niej wystarczająco dużo miejsca na warstwę ziemi kompostowej zarówno poniżej, jak i powyżej cebulki. Warstwa ta powinna być co najmniej trzy razy wyższa, niż cebulka. Dzięki temu cebulki będą miały wystarczająco dużo miejsca, żeby urosnąć.

Sadzenie cebul w donicach

Fot. iBulb

W dnie donicy muszą być otwory drenażowe, umożliwiające wodzie odpływanie. Jeśli ich nie będzie, cebule umieszczone w doniczce zgniją. Na spód donicy należy wsypać warstwę potłuczonych glinianych doniczek lub żwiru. Aby kompozycja była efektowna, cebule układamy piętrowo dobierając do siebie 2-3 gatunki roślin cebulowych.

Sadzenie krok po kroku

  • Upewnij się także, że doniczka ma otwór w dnie, co umożliwi odpływ nadmiaru wody. W celu zapewnienia właściwego odprowadzania wody, ułóż na dnie warstwę kawałków starych doniczek, granulat ceramiczny lub żwir. Posyp kawałki doniczek, granulki lub żwir warstwą ziemi kompostowej do roślin doniczkowych. Posadź cebulki w ziemi.
  • Aby uzyskać naprawdę ciekawy efekt, w doniczce sadzi się więcej cebulek, niż w gruncie na rabatach. W doniczkach cebulki można sadzić bliżej siebie niż w ogrodzie, jednak nie dalej, niż na odległość średnicy każdej cebulki. Na cebulkach ułóż warstwę ziemi kompostowej i mocno ją uklep.
  • Ostatnim krokiem jest obfite podlanie, tak aby cebulki prawidłowo wypuściły korzenie. Otwory w dnie doniczki umożliwiają pozbycie się nadmiaru wody.

Uprawa roślin cebulowych w donicach

Fot. iBulb

Gatunki do słońca i do cienia

W doniczkach i pojemnikach można sadzić wszystkie gatunki roślin cebulowych. Większość najlepiej kwitnie na słonecznym stanowisku. Sześć najpopularniejszych to tulipany (Tulipa), narcyzy (Narcissus), hiacynty (Hyacinthus), szafirki (Muscari), krokusy (Crocus) i kosaćce żyłkowane (Iris reticulata). Pięknie wyglądają także inne, mniej znane gatunki cebulowe, na przykład śnieżniki (Chionodoxa), ifejony (Ipheion) czy puszkinie (Pushkinia).

A co, jeśli w ogrodzie nie ma zbyt dużo słońca? To także nie stanowi problemu. Wystarczy wybrać kwiaty cebulowe, które dobrze znoszą cień. Są wśród nich zawilce gajowe (Anemone nemerosa), szachownice kostkowe (Fritillaria meleagris), cebulice syberyjskie (Scilla), niektóre odmiany narcyzów (Narcissus), ranniki (Eranthis) i śnieżyczki (Galanthus).

Co zrobić z donicami zimą

Aby w pełni zachwycać kolorami wczesną wiosną, cebulki wymagają niskich zimowych temperatur. Dlatego też zimą należy zostawić doniczki na zewnątrz. Cebulki rzadko mają problemy z powodu przymrozków, ponieważ potrafią się obronić przed zimnem. Jednak jeśli mają nadejść silne mrozy, donice z cebulami zimującymi w ogrodzie, patio czy na tarasie należy schować lub porządnie osłonić, np. słomianą matą czy włókniną i postawić na warstwie styropianu.

Źródło: iBulb

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT