Przebiśnieg / Śnieżyczka Galanthus nivalis

przebiśnieg fot. iBulb
Przebiśnieg / Śnieżyczka (Galanthus nivalis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
4061
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: każda ogrodowa
Kolor kwiatów: białe
Kwiaty: pojedyncze, pachnące, dzwonkowate
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Owoce: torebka
Pokrój: kępy
Zapach: kwiaty
Wysokość: do 15 cm
Okres kwitnienia: II, III, IV
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: półcień, cień
Zastosowanie: pod koronami drzew, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, małe ogrody, pojemniki, bukiety, skalniaki, rabaty
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) znany jest pod wieloma nazwami, np. przebiśnieg zwyczajny, przebiśnieg pospolity, gładysz pospolity, gładyszek, śnieguła, śniegułka, śnieżyca. Ta roślina cebulowa należy do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Występuje na terenach leśnych środkowej oraz południowej Europy. W Polsce jest gatunkiem chronionym.

Przebiśnieg kwitnie od lutego do kwietnia – jest jedną z najwcześniej zakwitających roślin cebulowych. Jego kwiaty są pachnące, lubiane przez pszczoły i mają charakterystyczną budowę: posiadają sześć działek kielicha w tym trzy zewnętrzne, eliptyczne i śnieżnobiałe są na szczycie zaokrąglone. Pozostałe trzy (wewnętrzne) są krótsze, z zieloną plamką na szczycie. Płatki korony reagują na zmianę temperatury i zamykają się na noc lub przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Wszystkie części przebiśniegów są lekko trujące.

Wymagania i uprawa

Przebiśnieg powinien być sadzony na stanowisku półcienistym oraz chłodnym. Lubi żyzne, wilgotne i bardzo wilgotne gleby. Roślina jest w pełni mrozoodporna

Roślina ta nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W razie potrzeby powinniśmy ją odchwaszczać i podlewać (ale nie przelewać). Nie wymaga ściółkowania i obcinania kwiatów czy liści, ponieważ należy do roślin "znikających" po kwitnieniu.

Rozmnażanie przebiśniegów jest dość łatwe – stosujemy podział cebul lub siew nasion. Duże grupy rośliny dzielimy na mniejsze po kwitnieniu, kiedy liście są jeszcze zielone. Oddziela się wówczas cebulki potomne. Można także zebrać nasiona i je wysiewać albo poczekać aż roślina sama się wysieje.

Cebule przebiśniegów sadzimy we wrześniu. Cebulki powinny być oddalone od siebie co kilka centymetrów.

Zastosowanie

Przebiśniegi rosną dziko oraz są uprawiane jako rośliny ozdobne. Są chętnie sadzone w ogrodach pod koronami drzew i krzewów, tworząc gęste i rozległe dywany kwiatów. Nadają się również do bukietów ale pamiętajmy, że woda, w której będą stać śnieżyczki przejmie ich trujące właściwości!

Interesujące odmiany

  • 'Maximus' – odmiana o dużych kwiatach
  • 'Snow White's Gnome' – miniaturowe, całkowicie białe
  • 'Pusey Green Tips' – zielone plamki również na zewnętrznych płatkach
  • 'Flore Pleno' – kwiaty pełne

Ciekawostki

Nazwa łacińska przebiśniegu – Galanthus, wywodzi się od greckich słów: gala – oznaczającego "mleko" i anthos – "kwiat". Natomiast nazwa gatunkowa – nivalis, w przybliżeniu oznacza "ze śniegu".

Nazwa polska wzięła się jednoznacznie od terminu kwitnienia – kwiaty tych roślin cebulowych pojawiają się bardzo wcześnie – często "przebijają się" przez śnieg.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iBulb; Marta Kulesza, Hans Braxmeier, PublicDomainPictures/Pixabay

Obserwuj
Autor
Katarzyna Jeziorska Katarzyna Jeziorska

Redaktor prowadząca portalu. Z wykształcenia ogrodniczka i specjalistka od roślin leczniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Gość Tosiala
21-02-2022 13:26
W zeszłym roku pierwszy raz posadziłam śnieżyczki, ale do donicy i jeszcze czekam na kwiaty - Czy komuś z Mazowsza już zakwitły?
Gość gaga
03-12-2020 09:56
dadad
Gość
16-12-2019 19:50
Jak dla mnie ta roślina jest spoko
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści