Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) znany jest pod wieloma nazwami, np. przebiśnieg zwyczajny, przebiśnieg pospolity, gładysz pospolity, gładyszek, śnieguła, śniegułka, śnieżyca. Ta roślina cebulowa należy do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Występuje na terenach leśnych środkowej oraz południowej Europy. W Polsce jest gatunkiem chronionym.
Przebiśnieg kwitnie od lutego do kwietnia – jest jedną z najwcześniej zakwitających roślin cebulowych. Jego kwiaty są pachnące, lubiane przez pszczoły i mają charakterystyczną budowę: posiadają sześć działek kielicha w tym trzy zewnętrzne, eliptyczne i śnieżnobiałe są na szczycie zaokrąglone. Pozostałe trzy (wewnętrzne) są krótsze, z zieloną plamką na szczycie. Płatki korony reagują na zmianę temperatury i zamykają się na noc lub przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych.
Wszystkie części przebiśniegów są lekko trujące.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wymagania i uprawa
Przebiśnieg powinien być sadzony na stanowisku półcienistym oraz chłodnym. Lubi żyzne, wilgotne i bardzo wilgotne gleby. Roślina jest w pełni mrozoodporna.
Roślina ta nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W razie potrzeby powinniśmy ją odchwaszczać i podlewać (ale nie przelewać). Nie wymaga ściółkowania i obcinania kwiatów czy liści, ponieważ należy do roślin "znikających" po kwitnieniu.
Rozmnażanie przebiśniegów jest dość łatwe – stosujemy podział cebul lub siew nasion. Duże grupy rośliny dzielimy na mniejsze po kwitnieniu, kiedy liście są jeszcze zielone. Oddziela się wówczas cebulki potomne. Można także zebrać nasiona i je wysiewać albo poczekać aż roślina sama się wysieje.
Cebule przebiśniegów sadzimy we wrześniu. Cebulki powinny być oddalone od siebie co kilka centymetrów.
Zastosowanie
Przebiśniegi rosną dziko oraz są uprawiane jako rośliny ozdobne. Są chętnie sadzone w ogrodach pod koronami drzew i krzewów, tworząc gęste i rozległe dywany kwiatów. Nadają się również do bukietów ale pamiętajmy, że woda, w której będą stać śnieżyczki przejmie ich trujące właściwości!
Interesujące odmiany
- 'Maximus' – odmiana o dużych kwiatach
- 'Snow White's Gnome' – miniaturowe, całkowicie białe
- 'Pusey Green Tips' – zielone plamki również na zewnętrznych płatkach
- 'Flore Pleno' – kwiaty pełne
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Ciekawostki
Nazwa łacińska przebiśniegu – Galanthus, wywodzi się od greckich słów: gala – oznaczającego "mleko" i anthos – "kwiat". Natomiast nazwa gatunkowa – nivalis, w przybliżeniu oznacza "ze śniegu".
Nazwa polska wzięła się jednoznacznie od terminu kwitnienia – kwiaty tych roślin cebulowych pojawiają się bardzo wcześnie – często "przebijają się" przez śnieg.
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iBulb; Marta Kulesza, Hans Braxmeier, PublicDomainPictures/Pixabay