Jak usuwać chwasty z rabat kwiatowych bez pielenia?
Jeśli nie chcemy, lub z jakiś powodów mamy trudność w odchwaszczaniu naszych rabat ręcznie (pieleniu), jest kilka innych sposobów, aby pomiędzy naszymi roślinami pojawiało się jak najmniej chwastów, lub by je zwalczać.
1. Zapobieganie, czyli planowanie rabaty bez chwastów
O chwastach na rabatach dobrze pomyśleć jeszcze przed ich założeniem. Po pierwsze, należy dobrze przekopać ziemię i oczyścić ją ze wszystkich podziemnych kłączy i korzeni chwastów wieloletnich (głównie perzu), a następnie warto położyć przepuszczalną, czarną agrowłókninę, która zapobiegnie wsiewaniu się chwastów.
2. Ściółkowanie ziemi na rabatach
Rabaty kwiatowe też warto ściółkować. Korę lub inny materiał na ściółkę można zastosować bezpośrednio na ziemię lub na wcześniej rozłożoną agrowłókninę.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
3. Domowe sposoby na chwasty
Czasem, mimo powyższych zabiegów, zaczną jednak wyrastać nieproszeni goście. Można wówczas wypróbować kilka domowych i bezpiecznych sposobów na pozbycie się ich, np.:
- polewać je nierozcieńczonym octem,
- oblewać gorącą wodą,
- używać roztworu mydła i detergentów,
- polewać zużytym olejem,
- zmoczyć i posypywać popiołem drzewnym lub wapniem.
Substancje płynne najlepiej stosować na suche rośliny (i najlepiej młode). Okleją one delikatne jeszcze części naziemne chwastów, co zaburzy ich procesy fizjologiczne i doprowadzi do zamierania. Zabiegi te powtarza się co jakiś czas. Dla substancji sypkich chwasty należy najpierw zmoczyć, by te mogły na dłużej pokryć ich blaszki liściowe.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Mariuszkopij / Pixabay