Logo
Logo

Usuwanie chwastów z rabat: jak to robić bez pielenia?

Pytanie czytelnika: Jak pozbyć się chwastów z rabat kwiatowych? Nie chcę używać środków chemicznych, ponieważ wydaje mi się, że mogą one wpłynąć również na moje kwiaty. Ale może się mylę? Proszę o podpowiedź, jak skutecznie i bezpiecznie pozbyć się chwastów, które wrosły w rośliny lub rosną bardzo blisko nich?

Spis treści
Planowanie rabaty bez chwastów Ściółkowanie ziemi na rabatach "Domowa chemia" na chwasty

Jak usuwać chwasty z rabat kwiatowych bez pielenia?

Jeśli nie chcemy, lub z jakiś powodów mamy trudność w odchwaszczaniu naszych rabat ręcznie (pieleniu), jest kilka innych sposobów, aby pomiędzy naszymi roślinami pojawiało się jak najmniej chwastów, lub by je zwalczać.

1. Zapobieganie, czyli planowanie rabaty bez chwastów

O chwastach na rabatach dobrze pomyśleć jeszcze przed ich założeniem. Po pierwsze, należy dobrze przekopać ziemię i oczyścić ją ze wszystkich podziemnych kłączy i korzeni chwastów wieloletnich (głównie perzu), a następnie warto położyć przepuszczalną, czarną agrowłókninę, która zapobiegnie wsiewaniu się chwastów.

2. Ściółkowanie ziemi na rabatach

Rabaty kwiatowe też warto ściółkować. Korę lub inny materiał na ściółkę można zastosować bezpośrednio na ziemię lub na wcześniej rozłożoną agrowłókninę.

3. Domowe sposoby na chwasty

Czasem, mimo powyższych zabiegów, zaczną jednak wyrastać nieproszeni goście. Można wówczas wypróbować kilka domowych i bezpiecznych sposobów na pozbycie się ich, np.:

  • polewać je nierozcieńczonym octem,
  • oblewać gorącą wodą,
  • używać roztworu mydła i detergentów,
  • polewać zużytym olejem,
  • zmoczyć i posypywać popiołem drzewnym lub wapniem.

Substancje płynne najlepiej stosować na suche rośliny (i najlepiej młode). Okleją one delikatne jeszcze części naziemne chwastów, co zaburzy ich procesy fizjologiczne i doprowadzi do zamierania. Zabiegi te powtarza się co jakiś czas. Dla substancji sypkich chwasty należy najpierw zmoczyć, by te mogły na dłużej pokryć ich blaszki liściowe.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Mariuszkopij / Pixabay

Autor
Usuwanie chwastów z rabat: jak to robić bez pielenia?
Usuwanie chwastów z rabat: jak to robić bez pielenia?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl