Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
23
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Pomysły na ogród z wykorzystaniem roślin cebulowych

Kwiaty cebulowe to pierwsze rośliny, które dodają ogrodowi koloru. To one sprawiają, że zarówno małe, jak i te większe ogrody zaczynają pięknie wyglądać, a jednocześnie poprawiają ich bioróżnorodność. Jesień to czas, aby je posadzić. W tym sezonie skorzystaj z jednego z naszych czterech pomysłów i ciesz się jego rezultatami wczesną wiosną.

 

Cebulki kwiatowe w doniczkach

Rośliny cebulowe doskonale sprawdzają się nie tylko w ogrodzie, ale także, gdy są posadzone w doniczkach. Są wtedy ozdobą patio lub innego utwardzonego miejsca. Jak to zrobić? Ważne jest, aby doniczka była wystarczająco głęboka i miała otwór w dnie, umożliwiający odpływ nadmiaru wody. Doniczka powinna być co najmniej trzy razy wyższa niż cebulka.

Jak to zrobić krok po kroku

  1. Ułóż na dnie warstwę kawałków starych doniczek, granulki ekspandowanej ceramiki lub żwir w celu zapewnienia właściwego odprowadzania wody. Posyp kawałki doniczek, granulki ekspandowanej lub żwiru warstwą ziemi kompostowej.
  2. Ułóż cebulki w podłożu. Jeśli posadzisz dużo cebulek, wyrosną kwiaty w najróżniejszych kolorach. W doniczce można je posadzić bliżej siebie niż w ogrodzie, zatem wystarczy, że odległość między nimi będzie wynosiła tyle, ile średnica jednej cebulki.
  3. Na cebulkach ułóż warstwę ziemi kompostowej i delikatnie ją uklep. Ostatni krok to podlanie zasadzonych cebulek.
  4. Koniecznie chroń doniczki przed silnym mrozem, opatulając je słomą lub folią bąbelkową. Na czas najzimniejszych miesięcy, kiedy temperatura spada poniżej zera, można także schować donice w altance.

Pomysły na ogród z wykorzystaniem roślin cebulowych 1

Fot. iBulb

Sadzenie „na lazanię”

Sadzenie „na lazanię” (sadzenie warstwowe) to jeden ze sposobów sadzenia kwiatów cebulowych. Cebulki sadzi się warstwami, jedna na drugiej, podobnie jak przygotowuje się lazanię. Jeśli odpowiednio ułożysz warstwy, cebulki, które kwitną wcześnie, na przykład krokusy (Crocus), rozwiną się jako pierwsze. Po nich zakwitną cebulki, które wypuszczają kwiaty nieco później. Dzięki takiemu sukcesywnemu kwitnieniu można cieszyć się widokiem kwiatów nawet od stycznia do maja.

Jak to zrobić krok po kroku

  1. Posadź pierwszą warstwę cebulek. Jeśli posadzisz je blisko siebie, uzyskasz niezwykły efekt.
  2. Zakryj pierwszą warstwę cebulek ziemią kompostową na grubość około 5 cm, a następnie posadź kolejną warstwę. Te cebulki także można posadzić blisko siebie, ale należy między nimi zostawić kilka milimetrów na młode liście.
  3. Przysyp drugą warstwę cebulek ziemią kompostową do roślin doniczkowych i posadź trzecią, ostatnią warstwę.
  4. Na końcu wypełnij doniczkę podłożem.
  5. Delikatnie przyklep ziemię i podlej cebulki.

Pomysły na ogród z wykorzystaniem roślin cebulowych

Fot. iBulb

Samodzielne mieszanie cebulek

Kwiaty cebulowe odgrywają kluczową rolę w ogrodzie, ponieważ to dzięki nim nabiera on w nowym roku kolorów. Dzięki mieszance cebulek można cieszyć się ich pięknem jeszcze dłużej. Gdy posadzisz różne gatunki roślin cebulowych, ogród będzie się mienił kolorami nie przez kilka tygodni, ale nawet przez kilka miesięcy. Wszystko to dzięki temu, że poszczególne rodzaje roślin cebulowych zakwitają w różnym czasie. Na co więc czekasz? Wybierz ulubione cebulki, wymieszaj je, rozrzuć po ziemi i zasadź!

Pomysły na ogród z wykorzystaniem roślin cebulowych

Fot. iBulb

Wybór roślin cebulowych

Możesz wybierać spośród roślin jednorocznych, wieloletnich oraz takich, które co roku wytwarzają więcej cebulek. Jednoroczne kwiaty cebulowe, takie jak tulipany (Tulipa), znane są z jaskrawych kolorów. A może wolisz zasadzić w ogrodzie cebulki, które zakwitną w przyszłym roku w całej okazałości? Jeśli tak, wybierz takie rośliny wieloletnie, takie jak śnieżnik (Chionodoxa). Możesz także zdecydować się na takie cebulki, jak cebulica syberyjska (Scilla), które łatwo się aklimatyzują. Oznacza to, że z roku na rok roślin tych będzie coraz więcej.

Pomysły na ogród z wykorzystaniem roślin cebulowych

Fot. iBulb

Rośliny cebulowe – magnes dla owadów

Twoja zielona oaza przyciągnie ptaki, jeże, pszczoły i motyle, a także wiele innych zwierząt oraz owadów. Nie mogą one żyć bez roślin, gdyż stanowią one źródło ich pożywienia. Innymi słowy, ogród pełen roślin to ogród tętniący życiem i przynoszący same korzyści. Kwiaty cebulowe są istotnym elementem „żywego” ogrodu. Kiedy posadzisz je jesienią, na pewno przyciągną one pszczoły i motyle szukające pożywienia już wczesną wiosną.

Do wyboru jest wiele różnych rodzajów roślin, na przykład gatunki i odmiany o długich łodygach, takie jak czosnek ozdobny (Allium), tulipan (Tulipa), narcyz (Narcissus) i hiacynt (Hyacinthus). Można również wybrać rośliny cebulowe, których kwiaty wyrastają na krótszych łodygach, np. szafirki (Muscari), zawilce greckie (Anemone blanda) czy krokusy (Crocus). W zasadzie wszystkie kwiaty cebulowe są smakołykami dla pszczół. Motyle zdecydowanie preferują czosnek ozdobny.

Dowiedz się więcej na temat zestawiania roślin na rabatach

Źródło: iBulb

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Zbieramy obumarłe części roślin i opadające liście. Składamy je na pryzmie kompostowej, którą dokładnie przerzucamy. Ziemia kompostowa przyda nam się na przyszły rok.
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Przesadzamy drzewa i krzewy iglaste np. tuje, cisy, świerki i sosny. Zdążą się zaaklimatyzować w nowym miejscu przed nadejściem przymrozków.
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Do naszych roślin na balkonie i tarasie możemy dodać rośliny kwitnące jesienią (np. chryzantemy, wrzosy).
Tydzień 39, Sentencja nr:2
Tydzień 39, Sentencja nr:2
We wrześniu dalej działamy w warzywniku. Sadzimy czosnek i możemy wysiewać niektóre warzywa już na przyszłoroczny zbiór (np. szpinak, roszponkę, sałatę).
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Pod koniec września z ogrodu wykopujemy rośliny cebulowe, bulwiaste i kłączowe, które nie zimują w gruncie (begonie bulwiaste, dalie, galtonie, ismeny, kanny, krokosmie, tygrysówki, mieczyki – ścinamy ich liście na wysokości kilku centymetrów ponad bulwą).
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT