Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
20
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Pomysły na ogród z wykorzystaniem roślin cebulowych

Kwiaty cebulowe to pierwsze rośliny, które dodają ogrodowi koloru. To one sprawiają, że zarówno małe, jak i te większe ogrody zaczynają pięknie wyglądać, a jednocześnie poprawiają ich bioróżnorodność. Jesień to czas, aby je posadzić. W tym sezonie skorzystaj z jednego z naszych czterech pomysłów i ciesz się jego rezultatami wczesną wiosną.

Cebulki kwiatowe w doniczkach

Rośliny cebulowe doskonale sprawdzają się nie tylko w ogrodzie, ale także, gdy są posadzone w doniczkach. Są wtedy ozdobą patio lub innego utwardzonego miejsca. Jak to zrobić? Ważne jest, aby doniczka była wystarczająco głęboka i miała otwór w dnie, umożliwiający odpływ nadmiaru wody. Doniczka powinna być co najmniej trzy razy wyższa niż cebulka.

Jak to zrobić krok po kroku

  1. Ułóż na dnie warstwę kawałków starych doniczek, granulki ekspandowanej ceramiki lub żwir w celu zapewnienia właściwego odprowadzania wody. Posyp kawałki doniczek, granulki ekspandowanej lub żwiru warstwą ziemi kompostowej.
  2. Ułóż cebulki w podłożu. Jeśli posadzisz dużo cebulek, wyrosną kwiaty w najróżniejszych kolorach. W doniczce można je posadzić bliżej siebie niż w ogrodzie, zatem wystarczy, że odległość między nimi będzie wynosiła tyle, ile średnica jednej cebulki.
  3. Na cebulkach ułóż warstwę ziemi kompostowej i delikatnie ją uklep. Ostatni krok to podlanie zasadzonych cebulek.
  4. Koniecznie chroń doniczki przed silnym mrozem, opatulając je słomą lub folią bąbelkową. Na czas najzimniejszych miesięcy, kiedy temperatura spada poniżej zera, można także schować donice w altance.

Pomysły na ogród z wykorzystaniem roślin cebulowych 1

Fot. iBulb


Sadzenie „na lazanię”

Sadzenie „na lazanię” (sadzenie warstwowe) to jeden ze sposobów sadzenia kwiatów cebulowych. Cebulki sadzi się warstwami, jedna na drugiej, podobnie jak przygotowuje się lazanię. Jeśli odpowiednio ułożysz warstwy, cebulki, które kwitną wcześnie, na przykład krokusy (Crocus), rozwiną się jako pierwsze. Po nich zakwitną cebulki, które wypuszczają kwiaty nieco później. Dzięki takiemu sukcesywnemu kwitnieniu można cieszyć się widokiem kwiatów nawet od stycznia do maja.

Jak to zrobić krok po kroku

  1. Posadź pierwszą warstwę cebulek. Jeśli posadzisz je blisko siebie, uzyskasz niezwykły efekt.
  2. Zakryj pierwszą warstwę cebulek ziemią kompostową na grubość około 5 cm, a następnie posadź kolejną warstwę. Te cebulki także można posadzić blisko siebie, ale należy między nimi zostawić kilka milimetrów na młode liście.
  3. Przysyp drugą warstwę cebulek ziemią kompostową do roślin doniczkowych i posadź trzecią, ostatnią warstwę.
  4. Na końcu wypełnij doniczkę podłożem.
  5. Delikatnie przyklep ziemię i podlej cebulki.

Pomysły na ogród z wykorzystaniem roślin cebulowych

Fot. iBulb

Samodzielne mieszanie cebulek

Kwiaty cebulowe odgrywają kluczową rolę w ogrodzie, ponieważ to dzięki nim nabiera on w nowym roku kolorów. Dzięki mieszance cebulek można cieszyć się ich pięknem jeszcze dłużej. Gdy posadzisz różne gatunki roślin cebulowych, ogród będzie się mienił kolorami nie przez kilka tygodni, ale nawet przez kilka miesięcy. Wszystko to dzięki temu, że poszczególne rodzaje roślin cebulowych zakwitają w różnym czasie. Na co więc czekasz? Wybierz ulubione cebulki, wymieszaj je, rozrzuć po ziemi i zasadź!

Pomysły na ogród z wykorzystaniem roślin cebulowych

Fot. iBulb


Wybór roślin cebulowych

Możesz wybierać spośród roślin jednorocznych, wieloletnich oraz takich, które co roku wytwarzają więcej cebulek. Jednoroczne kwiaty cebulowe, takie jak tulipany (Tulipa), znane są z jaskrawych kolorów. A może wolisz zasadzić w ogrodzie cebulki, które zakwitną w przyszłym roku w całej okazałości? Jeśli tak, wybierz takie rośliny wieloletnie, takie jak śnieżnik (Chionodoxa). Możesz także zdecydować się na takie cebulki, jak cebulica syberyjska (Scilla), które łatwo się aklimatyzują. Oznacza to, że z roku na rok roślin tych będzie coraz więcej.

Pomysły na ogród z wykorzystaniem roślin cebulowych

Fot. iBulb

Rośliny cebulowe – magnes dla owadów

Twoja zielona oaza przyciągnie ptaki, jeże, pszczoły i motyle, a także wiele innych zwierząt oraz owadów. Nie mogą one żyć bez roślin, gdyż stanowią one źródło ich pożywienia. Innymi słowy, ogród pełen roślin to ogród tętniący życiem i przynoszący same korzyści. Kwiaty cebulowe są istotnym elementem „żywego” ogrodu. Kiedy posadzisz je jesienią, na pewno przyciągną one pszczoły i motyle szukające pożywienia już wczesną wiosną.


Do wyboru jest wiele różnych rodzajów roślin, na przykład gatunki i odmiany o długich łodygach, takie jak czosnek ozdobny (Allium), tulipan (Tulipa), narcyz (Narcissus) i hiacynt (Hyacinthus). Można również wybrać rośliny cebulowe, których kwiaty wyrastają na krótszych łodygach, np. szafirki (Muscari), zawilce greckie (Anemone blanda) czy krokusy (Crocus). W zasadzie wszystkie kwiaty cebulowe są smakołykami dla pszczół. Motyle zdecydowanie preferują czosnek ozdobny.

Dowiedz się więcej na temat zestawiania roślin na rabatach

Źródło: iBulb

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Nowe treści
Wieści z branży

 

Remont ogrodu
Temat miesiąca
Remont ogrodu
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 33, Sentencja nr:5
Tydzień 33, Sentencja nr:5
Pamiętajmy o formowaniu koron młodych drzew owocowych (latem pędy rosną bardzo intensywnie). Usuńmy gałęzie, które zbyt mocno się rozrosły oraz te, które konkurują z przewodnikiem.
Tydzień 33, Sentencja nr:4
Tydzień 33, Sentencja nr:4
Na początku miesiąca przycinamy lawendę. Systematycznie usuwamy też przekwitnięte kwiatostany róż i bylin (niektóre gatunki jeszcze w tym roku mogą powtórzyć kwitnienie).
Tydzień 33, Sentencja nr:3
Tydzień 33, Sentencja nr:3
W sierpniu należy zakończyć nawożenie drzew i krzewów nawozami azotowymi, aby gałązki zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Tydzień 33, Sentencja nr:2
Tydzień 33, Sentencja nr:2
Zbieramy fasolę szparagową (gdy jej liście zżółkną, a strąki będą suche) oraz rośliny dyniowate, np. dynie, cukinie czy kabaczki. W pełni trwa też sezon na zbiór ogórków (zbiór rano lub wieczorem).
Tydzień 33, Sentencja nr:1
Tydzień 33, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie nowe drzewa i krzewy – rośliny ozdobne sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacyjny (te, które sprzedawane są z odkrytym korzeniem musimy zostawić na wczesną wiosnę lub jesień).
Twoja strona ogrodu