Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
 • - aktualności z branży ogrodniczej,
 • - porady ogrodnicze krok po kroku,
 • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
 • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
11
Do góry

Dwie kompozycje z roślin cebulowych

Jeśli chcesz, aby wczesną wiosną Twój ogród był pełen jaskrawych kolorów, postaw na rośliny cebulowe. Tulipany, narcyzy i szachownice to jedne z kilku gatunków, które mogą pojawić się na rabacie razem i doskonale się uzupełniać. Oto dwie inspirujące kompozycje z kolorowych roślin cebulowych.

Kwiaty cebulowe kwitnące wiosną mają w sobie mnóstwo energii i dodają ogrodowi kolorów w czasie, gdy drzewa i krzewy są jeszcze w stanie bezlistnym i zanim rozwiną się byliny. Projekt i nasadzenia rabat z gatunków cebulowymi trzeba wykonać jesienią. Ale już wiosną warto przyjrzeć się kwitnącym okazom i sprawdzić, jaką osiągają wysokość i które nam się najbardziej podobają. Przy planowaniu kompozycji z roślin cebulowych trzeba też pamiętać o terminie kwitnienia poszczególnych gatunków i odmian. Najwcześniej rozwijają się przebiśniegi (już w styczniu); tuż po nich pojawiają się krokusy, narcyzy, hiacynty i tulipany. Rośliny cebulowe kwitną więc od końca stycznia aż do czerwca.

Wybór odmian jest tak ogromny, że może zawrócić w głowie. Oto dwie propozycje na kompozycje: mieszanka wielokolorowa i żółta.

Kompozycja wielokolorowaFot. iBulb

1 – Wąska rabata z jaskrawych odmian tulipanów, narcyzów i szachownic z dodatkiem zawilców idealna na pas wzdłuż budynku lub ścieżki prowadzącej do domu, 2 – Tulipan 'Strong Gold', 3 – Tulipan 'Couleur Cardinal', 4 – narcyz 'Petrel', 5 – zawilec grecki (Anemone blanda) 'White Splendour'

Kompozycja wielokolorowa

 • 30 tulipanów (Tulipa) 'Strong Gold'
 • 30 tulipanów (Tulipa) 'Couleur Cardinal'
 • 60 narcyzów (Narcissus) 'Petrel'
 • 25 zawilców greckich (Anemone blanda) 'White Splendour'

Jak sadzić?
Wsyp wszystkie cebulki do pojemnika lub kosza i wymieszaj. Rozrzuć cebulki równo na rabacie i posadź je w tym miejscu, w którym spadły. Liczba cebulek została obliczona dla rabaty o powierzchni 6 m².

Żółta kompozycja

Fot. iBulb

1 – Wysokie szachownice posadzone w regularnych odstępach podsadzone zostały łanem tulipanów i narcyzów, aby zasłonić ich mało efektowne dolne partie, 2 – Tulipan 'Spring Green', 3 – szachownica cesarska 'Maxima Lutea', narcyz 'Hillstar'

Żółta kompozycja

 • 30 tulipanów (Tulipa) 'Spring Green'
 • 30 tulipanów (Tulipa) 'Yellow Spring Green'
 • 15 szachownic cesarskich (Fritillaria imperialis) 'Maxima Lutea'
 • 60 narcyzów (Narcissus) 'Hillstar'

Jak sadzić?
Wymieszaj wszystkie cebulki w pojemniku lub koszu i rozrzuć je na rabacie lub pomiędzy roślinami wieloletnimi. Posadź je w miejscu, w którym spadły, dzięki temu kompozycja będzie wyglądała naturalnie. Liczba cebulek została obliczona dla rabaty o powierzchni 6 m².


Czas sadzenia

Cebulki należy sadzić jesienią, ponieważ potrzebują zimnego okresu spoczynku, żeby wiosną w pełni zaprezentować swój urok. Postaraj się, aby sadzenie cebulek sprawiło Ci przyjemność: jesień to idealny okres na to, by spędzić trochę czasu w ogrodzie na świeżym powietrzu. Sadzenie to nie jedyny czas, gdy można się nimi cieszyć. Obserwowanie, jak rosną centymetr po centymetrze to również ogromna przyjemność. Wystarczą trzy kroki, aby osiągnąć niesamowite efekty:

Krok 1
Wykop różne zagłębienia, aby posadzić cebulki. O wielkości zagłębień decyduje rozmiar sadzonej cebulki. Duże cebulki (o średnicy 5 cm lub większej) należy sadzić na głębokości 15 cm, a małe (o średnicy 2,5-5 cm) – na głębokości od 7 do 10 cm. Jeśli potrzebny jest lepszy drenaż, należy dodać do podłożą trochę ziemi ogrodowej.

Krok 2
Delikatnie wciśnij cebulki w ziemię, tak aby ich cienkie końce były skierowane ku górze. Duże cebulki kwiatowe należy sadzić w odstępie od 7 do 20 cm, a małe – od 3 do 7 cm.

Krok 3
Przykryj cebulki kwiatowe podłożem z wykopanych zagłębień. Jeśli gleba jest sucha, podlej cebulki wodą.

Źródło: iBulb


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Wybrane dla Ciebie
Wieści z branży
Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Jeśli chcemy, aby taras dobrze wyglądał w przyszłym sezonie, powinniśmy go zabezpieczyć przed zimą (zależnie od drewna, np. olejem zabezpieczającym).
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Warto wstrzymać się z usunięciem niektórych bylin aż do wiosny – suche pędy pozwolą przezimować pożytecznym owadom, nasiona roślin stanowić będą zimową spiżarnię dla ptaków.
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Tydzień 46, Sentencja nr:2
Tydzień 46, Sentencja nr:2
W temperaturze 8˚C ryby zapadają w sen zimowy, należy więc ograniczyć ich karmienie. Jeśli powierzchnia oczka wynosi co najmniej 6 m², a jego głębokość 1,5 m, ryby można pozostawić na zimę w zbiorniku.
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Z trawnika należy usuwać opadające liście, w przeciwnym razie mogą powodować gnicie murawy w okresie zimy i powstawanie łysych placów. Dobrze wyschnięte liście można użyć do okrywania na zimę roślin.
Twoja strona ogrodu