Logo
Logo

Gdzie posadzić cebulki kwiatowe?

Sadzenie kwiatów cebulowych jesienią jest bardzo ważne, ponieważ są to pierwsze rośliny, które wiosną dodają naszym ogrodom koloru. Nie zwlekaj i skorzystaj z jednego z naszych czterech pomysłów na ogród z wykorzystaniem tych wdzięcznych roślin.

Cebulki w doniczkach

Kwiaty cebulowe doskonale sprawdzają się nie tylko w ogrodzie, ale także, gdy są posadzone w doniczkach. Są wtedy ozdobą patio lub innego utwardzonego miejsca. Jak to zrobić? Ważne jest, aby doniczka była wystarczająco głęboka i miała otwór w dnie, umożliwiający odpływ nadmiaru wody. Doniczka powinna być co najmniej trzy razy wyższa niż cebulka.

Koniecznie ochroń doniczki przed silnym mrozem, opatulając je słomą lub folią bąbelkową. Na czas najzimniejszych miesięcy, kiedy temperatura spada poniżej zera, można także schować donice w altance.

Krok po kroku

 1. Ułóż na dnie warstwę kawałków starych doniczek, granulki ekspandowanej ceramiki lub żwir w celu zapewnienia właściwego odprowadzania wody.
 2. Wsyp warstwę kompostu.
 3. Ułóż wybrane przez siebie cebulki w kompoście – może być to mieszanina różnych kwiatów, np. tulipanów, szafirków czy hiacyntów.
 4. W doniczce można je posadzić bliżej siebie niż w ogródku, zatem wystarczy, że odległość między nimi będzie wynosiła tyle, co średnica jednej cebulki.
 5. Na cebulkach ułóż warstwę kompostu i delikatnie ją uklep.
 6. Ostatni krok to podlanie zasadzonych cebulek.
Fot. JOSE Costa Ros/Pixabay
 

Lazania z cebulek

Sadzenie „na lazanię”, czyli warstwowe, to jeden z mniej znanych, ale najbardziej efektownych sposobów sadzenia kwiatów cebulowych. Cebulki sadzi się warstwami, jedna na drugiej, podobnie jak przygotowuje się lazanię. Jeśli odpowiednio ułożysz warstwy, cebulki, które kwitną wcześnie (na przykład krokusy) rozwiną się jako pierwsze, po nich zakwitną cebulki, które wypuszczają kwiaty nieco później itd. Dzięki takiemu sukcesywnemu kwitnieniu można cieszyć się widokiem kwiatów nawet od stycznia do maja!

Krok po kroku

 1. Posadź pierwszą warstwę cebulek. Posadź je blisko siebie, a uzyskasz piękny efekt, gdy zakwitną.
 2. Zakryj pierwszą warstwę cebulek ziemią kompostową do roślin doniczkowych na grubość około 5 cm, a następnie posadź kolejną warstwę. Te cebulki także można posadzić blisko siebie, ale należy między nimi zostawić kilka milimetrów na młode liście!
 3. Przysyp drugą warstwę cebulek ziemią kompostową do roślin doniczkowych.
 4. Posadź ostatnią, trzecią warstwę, w taki sam sposób.
 5. Na końcu wypełnij doniczkę ziemią kompostową do roślin doniczkowych.
 6. Delikatnie przyklep ziemię i podlej cebulki.

Dowiedz się więcej i zobacz, jak krok po kroku zrobić lazanię z cebulek kwiatowych

Cebulowe mieszanki kolorów

Kwiaty cebulowe odgrywają kluczową role w ogrodzie, ponieważ to dzięki nim nabiera on w nowym roku kolorów. Dzięki mieszance cebulek można cieszyć się ich pięknem jeszcze dłużej. Gdy posadzimy różne odmiany, ogród będzie się mienił kolorami nie przez kilka tygodni, ale nawet przez kilka miesięcy. Wszystko to dzięki temu, że poszczególne rodzaje roślin cebulowych zakwitają w różnym czasie.

Możesz wybierać spośród roślin jednorocznych, wieloletnich oraz takich, które co roku wytwarzają więcej cebulek. Jednoroczne kwiaty cebulowe, takie jak tulipany (Tulipa), znane są z jaskrawych kolorów. A może wolisz zasadzić w ogrodzie cebulki, które zakwitną w przyszłym roku w całej okazałości? Jeśli tak, wybierz takie rośliny wieloletnie, jak śnieżnik (Chionodoxa) – mniej znana roślina cebulowa, ale jakże pięknie się prezentująca się w takich zestawieniach. Możesz także zdecydować się na cebulki, które łatwo się aklimatyzują, jak cebulica syberyjska (Scilla) – co roku będą się nam dzielić i będzie ich coraz więcej!

Jak stworzyć piękny ogród bez wysiłku, w kilka godzin? Z prefabrykatami to możliwe
Przeczytaj także
Jak stworzyć piękny ogród bez wysiłku, w kilka godzin? Z prefabrykatami to możliwe

Rośliny cebulowe przyjazne dzikiej faunie

Twoja kolorowa oaza przyciągnie ptaki, jeże, pszczoły i motyle, a także wiele innych zwierząt oraz owadów. Nie mogą one żyć bez roślin, gdyż stanowią one źródło ich pożywienia. Innymi słowy, ogród pełen roślin to ogród tętniący kolorami i przynoszący same korzyści dla dzikiej fauny. 

Kwiaty cebulowe posadzone jesienią, na pewno przyciągną one pszczoły i motyle szukające pożywienia już wczesną wiosną. Do wyboru masz wiele roślin, np.: kwiaty cebulowe o długich łodygachczosnek ozdobny (Allium), tulipany (Tulipa), narcyzy (Narcissus), hiacynty (Hyacinthus) lub kwiaty o krótszych łodygachszafirki (Muscari), krokusy (Crocus), zawilce greckie (Anemone blanda).

Źródło i zdjęcia: iBulb

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl