Logo
Logo
68
Okazje

Lazania z cebulek kwiatowych

Jesienią pomyśl o wiośnie! Już teraz stwórz wiosenną kompozycję z roślin cebulowych w doniczce, która już za kilka miesięcy będzie zdobić Twój ogród, balkon lub taras. Przygotowanie lazanii z cebulek kwiatowych jest bardzo łatwe – opisujemy to i pokazujemy na zdjęciach - krok po kroku!

 

Zastanawiacie się pewnie co łączy lazanię i cebulki kwiatowe? Może to zabrzmieć nieco zaskakująco, ale przepis na tą włoską potrawę ma bardzo wiele wspólnego z kwiatami... ponieważ cebulki kwiatowe, tak jak składniki lazanii, układa się w warstwach.

Do przyrządzenia kwiatowej lazanii wcale nie jest potrzebna kuchnia - to wszystko można zrobić w ogrodzie, a nawet na balkonie. Przepis jest prosty: posadź różne warstwy cebulek kwiatowych, jedna nad drugą, tak jak to robisz podczas przyrządzania słynnej włoskiej zapiekanki. Połączenie wszystkich "smaków" wymaga nieco czasu, więc pracę trzeba rozpocząć jesienią. Voilà – oto przepis na "wiosnę na talerzu", tzn. w doniczce!

Składniki kwiatowej lazanii:
wybierz odpowiednie gatunki

Tworząc kwiatową lazanię możesz "zaszaleć" bo doskonale nadają się na nią praktycznie wszystkie wiosenne rośliny cebulowe – m.in: śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus), śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum), cebulica syberyjska (Scilla sibirica), zawilec grecki (Anemone blanda), hiacynt (Hyacinthus), irys (Iris), krokus (Crocus), narcyz (Narcissus), szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris), szafirek (Muscari), tulipan (Tulipa) oraz wiele innych.

Możesz stworzyć jednokolorową kompozycję lub bawić się kolorami, sadząc różne gatunki i odmiany, kwitnąc w różnych terminach.

wiosenna aranżacja w doniczce - sadzenie cebulek wiosenna aranżacja w doniczce - górna warstwa
wiosenna aranżacja w doniczce - środkowa warstwa wiosenna aranżacja w doniczce - dolna warstwa

Warstwa górna (kwitnie jako pierwsza) – zawilec grecki (Anemone blanda) i krokus (Crocus) odmiana 'Grand Maitre' i mieszanka gatunków krokusów.

Warstwa środkowa – hiacynt (Hyacinthus) odmiana 'Pink Pearl' i narcyz (Narcissus) odmiany 'Dick Wilden', 'February Gold' i 'Tahiti'.

Warstwa dolna (kwitnie jako ostatnia) – tulipan (Tulipa) odmiany 'Brilliant Star', 'Flaming Club', 'Orange Favourite' i 'Purple Dream'

Sposób przygotowania:
zasady tworzenia lazanii kwietnej

Warstwa po warstwie
Cebulki kwiatów, które kwitną jako ostatnie sadzi się w najniższej warstwie, mogą to być tulipany, narcyzy i hiacynty. W kolejnej warstwie sadzi się cebulki wcześniej kwitnących kwiatów, takich jak zawilce, szafirki i krokusy, a w warstwie najwyższej sadzi się te kwitnące najwcześniej: ranniki, śnieżyczki i śnieżyce. Dzięki temu rośliny stopniowo pojawiają się i zakwitają od lutego do maja.

Czubkiem do góry!
Pamiętaj, aby cebulki sadzić tak, aby ich czubki były skierowane w górę, na głębokości równej ich dwu lub trzykrotnej wysokości – t.j. przebiśniegi, szafirki, krokusy (3-5 cm), tulipany botaniczne (do 10 cm), tulipany, hiacynty, narcyzy (12,5-15 cm), szachownica cesarska (15 cm).

Niezbędne mrozy
Aby lazania była gotowa potrzebuje jeszcze 20 min w piekarniku, a ta kwiatowa w zimnie - cebule aby zakwitnąć muszą przejść okres chłodu – dlatego donica musi zimować na zewnątrz! Najlepiej zakopać ją w ziemi w ogrodzie. Jeśli nie masz ogrodu możesz ustawić donice na balkonie, ale musisz dobrze zabezpieczyć cebulki przed mrozem. W tym celu po nastaniu mrozów ociepl doniczkę styropianem i włóż ją do tekturowego pudła. Ustaw w miejscu zacienionym i osłoniętym przed silnym wiatrem, a na wiosnę wystaw na słońce.

Kwitnienie na życzenie
Już po kilku miesiącach spokojnego „leżakowania” Twoja wiosenna rabata w doniczce eksploduje kolorami, tworząc niezwykły spektakl przyrody. Może zdobić ogród, balkon lub taras, możesz ją także przenieść do domu, jednak wtedy kwiaty będą kwitły krócej. Preferują temperaturę nie wyższą niż 20°C, należy więc je ustawiać w niezbyt ciepłych miejscach. Trzymane na tarasie lub balkonie zapewnią piękne, wiosenne kolory przez wiele tygodni!

 

Na samym dole posadź cebule kwitnące najpóźniej, a na górze te kwitnące najwcześniej.

Lazania kwiatowa - warstwa dolna, fot. iBulb
Lazania kwiatowa - warstwa środkowa, fot. iBulb
Lazania kwiatowa - warstwa górna, fot. iBulb

Przykładowy wygląd warstw lazanii z cebulek kwiatowych.

Sadzenie lazanii z cebulek kwiatowych:
krok po kroku

Sadzenie cebulek kwiatowych w warstwach początkowo może wydawać się nieco skomplikowane, ale podobnie jak przyrządzanie lazanii nie jest trudne i każdy sobie z tym bez problemu poradzi.

1. Na początek przygotuj duży pojemnik lub donicę z otworami na spodzie umożliwiającymi odpływ nadmiernej ilości wody. Na dnie ułóż cienką warstwę keramzytu lub potłuczonych doniczek (warstwę drenażu) i wysyp warstwę żyznego i świeżego podłoża o grubości 10 cm.

2. Następnie rozłóż pierwszą warstwę cebulek. Rozmieść cebulki dość gęsto, ale tak aby nie stykały się ze sobą. W donicy o średnicy 30-40 cm zmieści się około 10 cebulek kwiatowych, i choć wydaje Ci się że to za gęsto to właśnie tak tworzy się kwiatową lazanię.

3. Pierwszą warstwę przykryj 5 cm warstwą ziemi i posadź kolejną warstwę cebulek. Drugą warstwę cebulek także można sadzić blisko siebie, jednak pozostaw większe odstępy niż w pierwszej warstwie, aby młode liście mogły swobodnie rosnąć. Posyp ziemią drugą warstwę cebulek, a na wierzchu umieść trzecią i ostatnią warstwę. Następnie napełnij donicę podłożem. Na koniec delikatnie uklep glebę i obficie podlej cebulki.

Pamiętaj, że cebulki sadzimy od września do października (a niektóre także w listopadzie). Im dłużej będziemy z tym zwlekać tym będą miały mniej czasu aby się ukorzenić przed nadejściem zimy.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie iBulb, zdjęcia: iBulb, Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Lista zakupów


Komentarze

Gość Jaaas

22-10-2020 14:13

Świetny pomysł na wiosenne cebulki - do tej pory sadziłam je tylko na rabatach! Chyba skorzystam jeszcze z dobrej pogody w weekend i spróbuję zrobić swoją kwiatową lazanię :-)

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu