Jakie cebulki sadzić do doniczek?
W doniczkach można sadzić praktycznie wszystkie rośliny cebulowe. Doskonale nadają się do tego gatunki kwitnące na wiosnę, m.in:
- cebulica (Scilla),
- hiacynt (Hyacinthus),
- irys (Iris),
- krokus (Crocus),
- narcyz (Narcissus),
- przebiśnieg (Galanthus),
- szachownica (Fritilaria),
- szafirek (Muscari),
- tulipan (Tulipa).
Kwitnące rośliny cebulowe w doniczkach możesz trzymać na balkonie lub tarasie lub w mieszkaniu. Pamiętaj, że wewnątrz będą kwitły znacznie krócej. Jeśli chcesz się nimi cieszyć przez kilka tygodni – trzymaj je na zewnątrz! O pielęgnacji roślin cebulowych przeczytasz w artykułach: Przynieś wiosnę do domu – kwiaty cebulowe w doniczkach oraz Kwiaty cebulowe na balkonie i tarasie |
Termin sadzenia cebulek
Cebulki kwiatowe sadzimy do doniczek na jesieni po to, aby przezimowały na zewnątrz i zakwitły na wiosnę. Cebulki kupujemy w sierpniu i we wrześniu, a sadzimy do doniczek w październiku i w listopadzie.
Termin sadzenia cebulek do doniczek jest opóźniony o około tydzień, w stosunku do cebulek sadzonych do gruntu. Spowodowane jest to wyższą temperaturą utrzymującą się w doniczce niż w ziemi ogrodowej. Lepiej opóźnić termin sadzenia niż doprowadzić do przedwczesnego skiełkowania cebulek!
Okres spoczynku zimowego cebulek
Spoczynek zimowy, nie jest, w dosłownym tłumaczeniu "odpoczywaniem" dla cebul. W niskich temperaturach (4-9°C), w cebuli zachodzą skomplikowane procesy biochemiczne (m.in. przemieszczanie się wody z łusek do pąka wewnątrz, a także przemiany węglowodanów). W efekcie wytwarzane enzymy roślinne aktywują hormony wzrostu. Są one niezbędne, aby cebulka wypuściła pędy na wiosnę.
Doniczki i podłoże do roślin cebulowych
Cebulki najlepiej sadzić w doniczkach, których głębokość jest nie mniejsza niż 20 cm. Płytkie doniczki będą się przewracać gdy rośliny urosną! Jako podłoże posłużyć nam może ziemia ogrodowa lub uniwersalna ziemia ogrodnicza – może to być ziemia do roślin doniczkowych (jeśli wydaje się zbyt ciężka, można ją wymieszać z torfem).
- Na dno doniczki wysypujemy 5 cm keramzytu, który zapewni doskonały drenaż.
- Ponadto w dnie doniczki koniecznie muszą być otwory odpływowe. Jeśli ich nie ma trzeba je zrobić!
- Jeśli woda będzie zalegać w doniczce cebulki szybko zgniją!
- Po posadzeniu cebulek do doniczek podłoże podlewamy (nie nawozimy!).
- Aż do nastania mrozów powinno być ono zawsze lekko wilgotne, ale nie mokre!
Głębokość sadzenia cebulek
Cebule należy sadzić na głębokości równej ich dwu lub trzykrotnej wysokości, t.j.:
- przebiśniegi, szafirki, krokusy (3-5 cm),
- tulipany botaniczne (do 10 cm),
- tulipany, hiacynty, narcyzy (12,5-15 cm),
- szachownica cesarska (15 cm).
Zabezpieczanie cebulek przed mrozem
Jeśli mamy taką możliwość to doniczki z posadzonymi w nich cebulkami warto zadołować w ogrodzie (zakopać w ziemi) – tam bezpiecznie przezimują.
Jeśli nie mamy ogrodu musimy zabezpieczyć cebulki przed mrozem. W tym celu po nastaniu mrozów ocieplamy doniczkę styropianem i wkładamy ja do tekturowego pudła. Ustawiamy w miejscu zacienionym i osłoniętym przed silnym wiatrem.
Posadź cebulki kwiatowe warstwowo
Aby uzyskać jeszcze bardziej zachwycające efekty można sadzić kwiaty cebulowe warstwowo. Tydzień po tygodniu, można obserwować nowe odmiany i miesiąc po miesiącu czerpać przyjemność z pojawienia się kwiatów w donicach lub pojemnikach.
Na najniższym poziomie posadź kwiaty kwitnące jako ostatnie. Mogą to być tulipany, żonkile i hiacynty. Wcześnie kwitnące cebulki roślin, takie jak szafirki i krokusy sadzi się na górze (im wcześniej mają zakwitnąć, tym wyżej powinny zostać zasadzone).
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe i w tekście: iBulb