Logo
Logo

Szafirek groniasty (Muscari neglectum)

Szafirek groniasty (Muscari neglectum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: kwiaty
 • Gleba: żyzna, próchniczna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta
 • Kolor kwiatów: białe, niebieskie
 • Kwiatostan: grono
 • Kwiaty: pojedyncze
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna, lekko zasadowa
 • Pokrój: wzniesiony
 • Wysokość: 20-30 cm
 • Okres kwitnienia: IV, V, VI
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna, gleba umiarkowanie sucha
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: skalniaki, rabaty, obwódki rabat, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki, kwiat cięty
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Ciekawostki Gdzie kupić

  Szafirek groniasty (Muscari neglectum, syn. Muscari racemosum) to znana roślina cebulowa z rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Występuje głównie na obszarze śródziemnomorskim i w Azji Mniejszej, w Polsce kwitnie na polach i trawiastych zboczach. Obok szafirka armeńskiego jest najczęściej uprawianym w ogrodach gatunkiem tej rośliny.

  Wygląd szafirka groniastego

  Jest to bylina, której łodyga dorasta do 20-30 cm. Liście są odziomkowe, wąskie, równowąskie, pojawiają się wczesną wiosną i osiągają do 40 cm długości. Dojrzałe przewieszają się w ok. połowie długości.

  Szafirek groniasty kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Na jej szczycie łodygi wytwarza groniasty, stożkowy i mocno zbity kwiatostan. Kwiaty są elipsoidalne, mają zrośnięte płatki długości 4-6 mm i mogą być w kolorach: niebieskim, fioletowym, błękitnym. Rozwijają się od dołu do góry. Owocami szafirków są charakterystyczne, sercowate torebki (5-10 mm).

  Roślina wytwarza niewielką, niejadalną (lekko trującą), podziemną cebulę, mającą ok. 6 cm w obwodzie.

  Wymagania i uprawa szafirka groniastego

  Szafirek groniasty nie ma specjalnych wymagań glebowych, ale lubi ziemię lekko wilgotną i próchniczą oraz stanowiska nasłonecznione. Odczyn pH gleby powinien oscylować od lekko zasadowego, przez obojętny do lekko kwaśnego. Roślina jest całkowicie mrozoodporna (do -35°C).

  Rozmnaża się go przez dzielenie rozrośniętych cebul, które najlepiej sadzić we wrześniu i październiku.

  Pielęgnacja szafirka groniastego

  Szafirek groniasty trzeba podlewać umiarkowanie – tak jak wszystkie rośliny cebulowe bardzo źle znosi ciągle wilgotną glebę (co może doprowadzać do chorób grzybowych itd.). Nawadniamy go właściwie tylko w dłuższych okresach bez deszczu.

  Roślina dobrze reaguje na nawożenie – szczególnie kompostem i innymi nawozami organicznymi.

  Po kwitnieniu kwiatostany szafirków można obcinać, by wzmacniać ich cebulki lub zostawić, by rośliny same wysiewały się w ogrodzie.

  Zastosowanie szafirka groniastego

  Szafirki groniaste polecane są na wiosenne obwódki rabat i jako wypełnienie wśród niskich, płożących gatunków roślin. Są chętnie sadzone na trawie, by wiosną zdobić murawę. Pojawiają się w zestawieniach z roślinami na ogrodach skalnych.

  Nadają się na kwiat cięty, ponieważ całkiem długo zachowują świeżość w wazonie.

  Ciekawostki o szafirku groniastym

  • Szczytowe kwiatki w kwiatostanie szafirka nie są zdolne do wytwarzania nasion (są to kwiaty płonne), tylko dolne są płodne.
  • Nazwa rośliny "szafirek" która odnosi się do najczęściej spotykanego koloru kwiatów rodzaju, jest unikalna dla Polski. W innych krajach nazwy tych roślin nie mają związku z ich kolorem – np. w angielskim jest to Grape Hyacinth, a w niemieckim Traubenhyazinthen (w obu tłumaczeniach jest to "groniasty / winogronowy hiacynt").

  Gdzie kupić cebulki szafirków groniastych?

  Szafirki to bardzo popularne i pospolicie spotykane w sklepach rośliny. Spotkamy je głównie w formie cebulek późnym latem i jesienią, a czasem jako kwitnące rośliny w doniczkach jako wiosenna ozdoba domów. Ze sklepów internetowych, w którym można zamówić cebulki szafirków można wymienić: 

   

  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Roxana / AdobeStock, Elstef / Pixabay, "Muscari neglectum Baby's Breath" / karen_hine / CC PDM 1.0, iBulb

  Autor
  Szafirek groniasty
  Szafirek groniasty
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (3)
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl