Szybki trik na piękny ogród
Sadzenie cebulek kwiatowych to jedna z najprostszych i najbardziej efektownych metod na stworzenie bajecznie kolorowej przestrzeni wokół domu. Wystarczy poświęcić chwilę jesienią, posadzić cebulki w odpowiednich miejscach, a resztę zrobi natura. Bez skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, bez codziennego doglądania – wiosną Twój ogród eksploduje feerią barw, zachwycając tulipanami, narcyzami czy krokusami. To sprawdzony sposób, by z minimalnym wysiłkiem osiągnąć spektakularny efekt.
Cebulki tulipanów, cebulicy, hiacyntów, irysów, krokusów, narcyzy, przebiśniegów i szafirków można już kupić w sierpniu (a w sprzedaży wysyłkowej nawet w połowie lipca). Pierwsze cebulki sadzimy już od połowy sierpnia, a ostatnie cebulki zakopujemy nawet w listopadzie.
Terminy sadzenia. Kiedy sadzić kwiaty cebulowe w ogrodzie?
- Cebulica - od połowy września do połowy października
- Hiacynt - od połowy września do połowy października
- Irys - od połowy września do połowy października
- Krokus - od połowy września do połowy października
- Narcyz - od połowy sierpnia do połowy września
- Przebiśnieg - w pierwszej połowie września
- Szafirek - od połowy września do połowy października
- Tulipan - od połowy września do połowy października
Uwaga! Terminy podane w powyższym zestawieniu mają charakter orientacyjny i mogą się różnić w zależności od przebiegu pogody w danym roku! (w latach ubiegłych sadzenie cebulek kwiatowych było możliwe nawet jeszcze w grudniu!). Zawsze rozsądnie oceniajmy przyrodę i bądźmy elastyczni do nietypowych, jesiennych temperatur ostatnich lat.
Zasady sadzenia. Jak sadzić rośliny cebulowe?
Głębokość sadzenia cebulek zależy przede wszystkim od ich wielkości – t.j. im większa cebulka tym zakupujemy ją głębiej. Można przyjąć zasadę, że cebulki zakopujemy na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. Jednak to tylko ogólne zasady.
Na glebach piaszczystych cebulki sadzimy głębiej, na gliniastych płycej – np. cebulki przebiśniegów, szafirków i krokusów sadzimy na głębokości około 5 cm, a cebule tulipanów botanicznych na 10 cm. Tulipany ogrodowe, hiacynty i narcyzy umieszczamy na głębokości 12,5-15 cm (zależnie od rozmiarów cebulek).
Odstępy między cebulkami zależą od docelowej wysokości roślin. Cebulki roślin wysokich (wysokie tulipany) sadzimy w odległości co 30-40 cm od siebie, a niskie (szafirki, cebulice, przebiśniegi) co 4-5 cm. Cebulki hiacyntów, narcyzy i tulipanów botanicznych sadzimy w odległości 5-10 cm o siebie.
Najpierw wykupujemy dołek, następnie umieszczamy w nim cebulkę pionowo, spiczastym końcem do góry. Odstępy między cebulkami zależą od docelowej wysokości roślin. |
Miejsce dla cebulek. Gdzie sadzić rośliny cebulowe?
Większość z nich lubi miejsca nasłonecznione (ale nie w pełnym słońcu) lub w lekkim półcieniu. Źle będą rosnąć w cieniu.
Gleba dla roślin cebulowych powinna być próchnicza i przepuszczalna. Kwiaty z cebulek rosnących na ciężkich glebach będą niskie i niekształtne, a na glebach piaszczystych mogą być nadmiernie wyrośnięte i wiotkie. Miejsce, gdzie posadzimy cebulki warto uprzednio głęboko przekopać (30 cm) i wymieszać z ziemią liściową.
Rośliny cebulowe pasują do każdego stylu ogrodowego i dobrze wyglądają w każdym miejscu. |
Rośliny cebulowe najładniej prezentują się w grupach, dlatego tez sadzimy zawsze minimum po 5 cebulek jednej odmiany/gatunku. Najlepiej prezentują się w grupie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu sztuk. Kolorowe łany roślin cebulowych doskonale wyglądają pod koronami drzew. Najlepiej prezentują się w nasadzeniach naturalistycznych i w nieregularnych rabatach.
Zapomniane sadzenie! Co zrobić, gdy w lutym znajdziemy nieposadzone cebulki?
Jeżeli cebule są nadal jędrne i nie wyschnięte można je włożyć do lodówki na najniższą półkę, aby tam przeszły okres niskich temperatur. Po około 12 tygodniach cebule są gotowe do posadzenia w doniczkach w pomieszczeniu. Nie ma żadnej gwarancji, że cebule się ukorzenią i zakwitną, ale zawsze warto spróbować!
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Bekode / Adobe Stock, zdjęcia w tekście: iBulb.org