Logo
Logo

Sadzenie cebulek kwiatowych. Poradnik krok po kroku

Może się wydawać, że sezon ogrodniczy już się skończył. Nic bardziej mylnego! Wciąż mamy ważny powód, aby wyjść na zewnątrz i popracować w ogrodzie: sadzenie cebulek kwiatowych kwitnących wiosną. Te ogrodowe klejnoty sadzi się jesienią po to, aby miały całą zimę na przygotowanie do okresu kwitnienia. To właśnie w tym czasie cebulki rozwijają zdrowe korzenie, które pomogą im pięknie zakwitnąć. Zobacz nasz poradnik i stwórz kolorową wiosnę w ogrodzie. Jeśli nie masz doświadczenia w sadzeniu, podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

Już teraz możesz zamówić wiosenne cebulki kwiatowe ze sprawdzonego źródła i uzyskać zdrowe, obficie kwitnące rośliny w niskiej cenie. Wystarczy kilka kliknięć myszką! Sprawdź na www.sklep.swiatkwiatow.pl

Spis treści
Dlaczego wiosenne cebulki sadzi się jesienią? Jakie cebulki wybrać? Jak sadzić cebulki? Krok po kroku

Lato dobiega końca. Jeśli będziesz mieć szczęście, możesz nadal czerpać przyjemność z ładnych pogodnych dni w swoim ogrodzie, aż do początku września, jednak czas powrotu zimy zbliża się nieuchronnie. Czyż nie? Jesień może nadejść, ale w ogrodzie nadal jest trochę przyjemnych rzeczy do zrobienia! Zakasaj rękawy i przygotuj ogród na zimę. Liście, które opadły powinny zostać zebrane w jedno miejsce, rośliny i drzewa przycięte, a rośliny wrażliwe okryte tak, aby mogły przetrwać przymrozki. Nagrodą po tej ciężkiej pracy będzie wybór i sadzenie najpiękniejszych kwiatów cebulkowych! Jesień to idealny czas, na decyzję, które kwiaty cebulkowe rozkwitną w twoim ogrodzie kolejnej wiosny.

Uprawa roślin cebulowych kwitnących wiosną to czysta przyjemność — od momentu zasadzenia cebulki po okres kwitnienia. W zasadzie frajda zaczyna się jeszcze wcześniej, bo już wtedy, gdy wybierasz cebulki kwiatowe do zasadzenia. Potem możesz się cieszyć z zasadzenia każdej rośliny, a zwieńczeniem całej pracy jest obserwowanie, jak się rozwija i wreszcie zakwita. 

Czy wiesz, że kwiaty cebulowe będą pierwszymi wiosennymi kwiatami w Twoim ogrodzie? Kiedy reszta roślin dopiero budzi się z zimowego snu, przebiśniegi i krokusy już wystawiają swoje jasne główki. Jeśli więc posadzisz cebulki kwiatowe, na pewno nie przegapisz tego święta wiosny.

Cebulki kwiatowe upiększą Twój ogród, a ich sadzenie sprawi Ci wielką frajdę. Pora więc zakasać rękawy, by wiosną móc cieszyć się kwitnącą rabatą w swoich ulubionych kolorach!


 

Dlaczego cebulki zakwitają wiosną...
...i dlaczego musisz posadzić je jesienią?

Wiele kwiatów cebulowych pochodzi z terenów o krótkim okresie wegetacji, gdzie lato jest suche, a zima długa i mroźna. Pozostaje im zaledwie kilka wiosennych miesięcy by wytworzyć liście, zakwitnąć i zgromadzić składniki pokarmowe na kolejny rok. Jednak wbrew pozorom (i ich nazwie) wzrost nie rozpoczyna się wiosną, ale jesienią w roku poprzedzającym kwitnienie. Wiosna jest zbyt intensywna i krótka, by starczyło im czasu na tak widowiskowy spektakl. Muszą się do niego odpowiednio przygotować!

Suche cebulki, posadzone jesienią, potrzebują kilku tygodni, by wytworzyć korzenie i zgromadzić wodę oraz kilkutygodniowego okresu chłodu, by zainicjować kwitnienie. Cebulka z pąkiem, gotowym do kwitnienia, ukrytym pod mięsistymi łuskami, będzie czekać przez zimowe miesiące ukryta pod ziemią na pierwsze cieplejsze dni wiosny, gdy gleba zacznie rozmarzać, a temperatura powietrza stawać się coraz wyższa, by w ciągu kilku tygodni eksplodować kwiatami. Na ten kolorowy spektakl warto czekać kilka miesięcy! Nie potrzeba drogich biletów, wystarczy kupić cebulki, posadzić je w ziemi i spokojnie czekać. One wszystko zrobią same.

budowa cebuli kwiatowej fot. iBulb
Fot. iBulb

Co kryje się w cebulce kwiatowej?

W małej cebulce zaklęta jest obietnica wiosennego kwitnienia. Wystarczy posadzić ją do ziemi jesienią i zaczekać cierpliwie kilka miesięcy. Nie wymaga niczego więcej, ponieważ pąk kwiatowy, zawiązki przyszłych liści i wszystkie niezbędne składniki pokarmowe zawiera w sobie (w mięsistych łuskach). Ta niezwykła strategia pozwala jej przetrwać zimowe chłody i w krótkim czasie przejść cały cykl rozwojowy. To nie magia, a fascynujący plan Matki Natury.

Najpopularniejsze wiosenne kwiaty cebulowe

Zastanów się, które wiosenne rośliny cebulowe najbardziej Ci się podobają i wybierz tylko te, które sprawią Ci największą radość. Możesz także wybrać kilka cebulek, których jeszcze nie znasz i posadzić je w ramach ogrodniczego eksperymentu. Kwiaty cebulowe dają praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne, a ich sadzenie do świetna zabawa!

Wszystko, co naprawdę musisz wiedzieć o planowaniu wiosennej rabaty z roślin cebulowych znajdziesz na opakowaniu cebulek i w poniższym poradniku. By osiągnąć najlepszy efekt musisz najpierw poznać: gatunki i kolory kwiatów, miesiące kwitnienia, wysokość roślin i głębokość sadzenia.

cebulica - kwiat i cebulka

CEBULICA
Scilla

Kwitnienie: marzec-kwiecień / Sadzenie: wrzesień-październik
Stanowisko: słoneczne lub półcieniste / Głębokość: 5-7 cm

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

czosnek ozdobny - kwiat i cebulka

CZOSNEK
Allium

Kwitnienie: maj-czerwiec / Sadzenie: wrzesień-październik
Stanowisko: słoneczne lub półcieniste / Głębokość: 10-20 cm

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Hiacynt - kwiat i cebulka

HIACYNT
Hyacinthus

Kwitnienie: kwiecień-maj / Sadzenie: wrzesień-październik
Stanowisko: słoneczne lub półcieniste / Głębokość: 10-12 cm

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Irys - kwiat i cebulka

KOSACIEC
Iris

Kwitnienie: luty-marzec / Sadzenie: wrzesień-październik
Stanowisko: półcieniste / Głębokość: 6-10 cm

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

krokus - kwiat i cebulka

KROKUS
Crocus

Kwitnienie: luty-marzec / Sadzenie: wrzesień-październik
Stanowisko: słoneczne / Głębokość: 6-10 cm

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

szachownica - kwiat i cebulka

SZACHOWNICA
Fritillaria

Kwitnienie: kwiecień-maj / Sadzenie: sierpień-wrzesień
Stanowisko: słoneczne lub półcieniste / Głębokość: 5-8 cm

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

kwitnące wiosenne cebulki kwiatowe

CEBULOWY MIX

Zestawy i duże paczki to pakiety cebulek i sadzonek, które pomogą Ci w planowaniu  ciekawych aranżacji na rabatach. Jeśli chcesz znaleźć nowe inspiracje, nie masz czasu na kompletowanie zamówienia od zera albo potrzebujesz dużej ilości cebulek, w tym właśnie miejscu znajdziesz to, czego szukasz.

Jeśli chcesz, aby wiosna w Twoim ogrodzie była pełna kolorów — posadź jesienią cebulki kwiatowe, poczekaj aż urosną i zakwitną... i ciesz się ich pięknem! To łatwe i przyjemne, a efekt Cię zachwyci. Jeśli zasadzisz cebulki o różnych terminach kwitnienia, będziesz cieszyć się ich kolorowymi kwiatami od lutego do końca maja.

KROK PO KROKU
Jesienne sadzenie wiosennych kwiatów cebulowych

Postępując zgodnie z tymi prostymi wskazówkami sprawisz, że sąsiedzi zzielenieją z zazdrości. W zasadzie to wszystko sprowadza się do: kupienia cebul kwiatowych, włożenia ich do ziemi i zanurzenia się w marzeniach o oczekującej na nas cudownej wiośnie.

GATUNKI
Jakie cebulki warto posadzić w ogrodzie?

Oprócz najpopularniejszych tulipanów (łac. Tulipa) i narcyzów, żonkili (Narcissus) i krokusów (Crocus) warto także posadzić mniej znane, ale równie piękne hiacynty (Hyacinthus), szafirki (Muscari), cebulice (Scilla), puszkinie (Puschkinia), szachownice (Fritillaria), czosnki ozdobne (Allium), kamasje (Camassia), pustynniki (Eremurus)i wiele innych. Kwitnące wiosną cebule kwiatowe występują w różnorodnych barwach, wysokościach i mają różne okresy kwitnienia.

TERMIN
Kiedy jest najlepszy czas na sadzenie cebulek?

Jesień to idealna pora na sadzenie cebulek kwiatów wiosennych, takich jak tulipany, narcyzy, hiacynty, szafirki i krokusy. Dzieje się tak, ponieważ wymagają one niskich zimowych temperatur, aby w pełni zachwycić wczesną wiosną. Posadzenie ich jesienią sprawia, że mają dostatecznie dużo czasu przed zimą, aby wykształcić silne korzenie. Im lepiej rozwinie się system korzeniowy, tym piękniejsze będą kwiaty. Cebulki kwiatowe możesz zasadzić, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 10°C, ale upewnij się, żeby zdążyć przed przymrozkami. Szczegółowe informacje dotyczące terminów sadzenia znajdziesz niżej w opisach gatunków.

Cebulki kwitnące wiosną można sadzić od września do końca grudnia. Dlaczego należy to zrobić z takim wyprzedzeniem? Jeśli posadzimy cebulki kwiatowe jesienią, będą miały wystarczająco dużo czasu, żeby wypuścić mocne korzenie. A im wcześniej wypuszczą korzenie, tym lepiej zniosą przymrozki. Gdy tylko temperatura zacznie rosnąć, cebulki obudzą się z zimowego snu. Zaczną wtedy rosnąć i wypuszczać pączki z ziemi.

MIEJSCE
Gdzie sadzić cebulki?

Niektóre cebulki kwitną w zacienionym miejscu (np. przebiśniegi i cebulice), a inne lepiej czują się w promieniach słońca (np. krokusy, narcyzy i tulipany). W związku z tym należy zawsze czytać informacje na opakowaniu, z których dowiesz się, w jakim miejscu wybrane przez Ciebie cebulki będą miały optymalne warunki.

Kwiaty cebulowe wyglądają równie pięknie w ogrodzie, jak na balkonie czy patio – bez względu na to, jak duża czy mała jest to przestrzeń. Świetnie sprawdzą się na kwiatowych rabatach, pomiędzy krzewami oraz pod dużymi drzewami, tworząc barwne, wiosenne dywany. Cebulki można też sadzić w doniczkach i pojemnikach, zatem każdy może rozkoszować się żywymi kolorami ich olśniewających kwiatów.

Kilka tygodni po kwitnieniu ich część nadziemna żółknie i zamiera, ustępując miejsca innym roślinom.

ZIEMIA
Jakiego podłoża wymagają cebulki?

Cebulki najlepiej rosną w glebie lekkiej i żyznej (próchnicznej), umiarkowanie wilgotnej. Należy unikać ziemi ciężkiej, zbitej i okresowo zalewanej, gdyż cebulki szybko gniją, gdy będą stać w wodzie. Tak naprawdę będą rosły i kwitły w każdej glebie, pod warunkiem, że będzie dobrze odprowadzała wodę. Unikaj sadzenia cebulek w miejscach, w których na powierzchni gleby zbiera się woda deszczowa, na przykład u podnóża wzniesienia czy pod rynną.

Podłoże podczas sadzenia trzeba dokładnie spulchnić, rozbić grudki ziemi, usunąć kamienie i korzenie chwastów. Glebę piaszczystą i gliniastą warto wymieszać z dobrze rozłożonym kompostem lub ziemią ogrodową z worka. W pierwszym roku nawożenie nie jest konieczne, ponieważ wszystkie składniki odżywcze niezbędne do ich wzrostu znajdują się w samych cebulkach. 

sadzenie wiosennych cebulek kwiatowych

 Cebulki posadź do wcześniej wykopanych dołków lub wetknij do ziemi. Pamiętaj, by sadzić cebulki piątką do dołu, szpiczastą częścią do góry. Jeśli nie wiesz jak, połóż cebulkę na boku i przysyp ziemią, a ona już sobie poradzi. Oznakuj miejsce, w którym posadzisz cebulki kwiatowe, aby dokładnie wiedzieć, gdzie wyrosną. Czy to nie cudowne móc obserwować małe cuda natury, które dzieją się w Twoim ogrodzie?

ODSTĘPY i GŁĘBOKOŚCI
Jak gęsto i głęboko sadzić cebulki od siebie?

Można z łatwością zapamiętać, jak to zrobić. Im większa cebulka, tym większa głębokość i odstęp! Zachowaj między cebulkami odległość równą trzykrotności średnicy cebulki i sadź je na głębokości równej trzykrotności jej wysokości. Np. cebulki mające 5 centymetrów średnicy i wysokości trzeba posadzić na głębokości 15 centymetrów i w odległości 15 cm od siebie, a małe (o średnicy 2,5 cm) – na głębokości wynoszącej od 7 do 10 cm. W ten sposób przykryje je dokładnie tyle ziemi, ile potrzebują, aby prawidłowo rosnąć. Cebulki posadzone zbyt płytko będą szybko wysychać, gorzej się korzenić i będą narażone w większym stopniu na wyrywanie, a kwiaty na pokładanie. Zbyt głębokie sadzenie może utrudnić roślinom przebicie się na powierzchnię ziemi.

Najlepiej sadzić cebulki w większych grupach po kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk. Wtedy stworzą barwne plamy. Lepiej unikać geometrycznych kształtów, gdyż cebulki najpiękniej się prezentują, gdy wyglądają naturalnie. Dowiedz się więcej, jak komponować rabaty z kwiatów cebulowych

PRZYGOTOWANIE
Co zrobić z cebulkami przed sadzeniem?

Mniej więcej godzinę przed sadzeniem cebulki należy umieścić w wodzie tak, aby wchłonęły tyle wilgoci, ile wcześniej mogły utracić. Przyspieszy to proces ukorzenienia się rośliny i jej wzrost. Dodatkowo można także zaprawić je (zabezpieczyć przed chorobami) mocząc w roztworze preparatu Topsin lub obsypując Zaprawą Nasienną w proszku.

sadzenie cebulek kwiatowych w ogrodzie KROK PO KROKU
Sadzenie cebulek w ogrodzie

Usuń chwasty i małe kamienie, a następnie wykop zagłębienie w glebie, aby dodać nieco ziemi ogrodniczej i poprawić drenaż. Wykop jedno zagłębienie dla grupy cebulek kwiatowych lub przygotuj pojedyncze zagłębienia, w których posadzisz poszczególne cebulki kwiatowe. Wciśnij delikatnie cebulki kwiatowe w glebę, tak aby ich cienkie końce były skierowane w górę. Przykryj cebulki kwiatowe glebą z wykopanych zagłębień. Jeśli gleba jest sucha, podlej cebulki wodą.

Dowiedz się więcej

JAKOŚĆ
Na co zwrócić uwagę przed sadzeniem?

W sklepach ogrodniczych, a nawet supermarketach wybór wiosennych cebulek jest naprawdę olbrzymi. Oprócz wybory najpiękniejszych okazów warto zwrócić szczególną uwagę na jakość cebulek! Wybieraj jędrne i duże cebule, bo gwarantują piękne kwiaty.

Unikaj miękkich, uszkodzonych i pokrytych pleśnią, bo w ziemi szybko mogą zgnić. Nie martw się, jeśli cebulka nie ma okrywającej łuski. Cebulki "nudystki" poradzą sobie równie dobrze, jak te w pełnym garniturze. Sprawdź piętkę (dolną część cebulki) czy jest zdrowa i bez uszkodzeń, bo to właśnie z niej wyrastają korzenie.

ZAKUPY
Gdzie kupować cebulki kwiatowe?

Wybierz jakość i szukaj roślin w specjalistycznych sklepach, unikaj supermarketów, gdzie kondycja cebulek bywa często wątpliwa z uwagi na ciepło, które pobudza rośliny do rozwoju. Kupując cebulki zwróć uwagę na to, by były jędrne i zdrowe, bez plam i uszkodzeń. Pamiętaj, że z dużej cebulki wyrośnie duży kwiat. Możesz kupić te wyjątkowe ozdoby ogrodu w sprawdzonym centrum ogrodniczym lub w sklepie internetowym ŚwiatKwiatów.pl

Kupuj cebulki wcześnie, gdyż im dłużej leżą na sklepowych półkach, tym bardziej wysychają. Po przyniesieniu ich do domu nie musisz ich od razu sadzić do ziemi, bo są wciąż w stanie uśpienia i nie zaczną rosnąć, o ile będa odpowiednio przechowane. Najlepsze warunki to suche i chłodne miejsce, w temperaturze od 10 do 15°C.

sadzenie cebulek kwiatowych do doniczek KROK PO KROKU
Sadzenie cebulek w doniczkach

Wybierz jak największą donicę, by móc posadzić w niej jak najwięcej cebulek, powinna mieć minimum 30-40 cm szerokości i głębokości. Wysyp na dnie warstwę drenażu, która zapewni odprowadzanie wody. Możesz użyć pokruszonych doniczek, żwirku lub keramzytu. Dodaj świeżej, lekkiej i żyznej ziemi. Posadź cebulki w ziemi. Aby uzyskać kolorowy efekt, zasadź więcej cebulek, niż w przypadku rabaty. W doniczkach cebulki można sadzić bliżej siebie niż w ogrodzie, jednak nie dalej, niż na odległość średnicy każdej cebulki. Na cebulkach ułóż warstwę ziemi kompostowej i mocno ją uklep. Na końcu obficie podlej. Posadź na wierzchu jesienne kwiaty, aby donica nie wyglądała smutno.

Dowiedz się więcej

PLANOWANIE
Jak stworzyć wiosenny ogród ozdobny?

Jak chcesz, by wyglądał Twój wiosenny ogród? Czy będzie to miejsce bujnie zakwitające różnobarwnymi kwiatami, czy może będzie to piękny w swej prostocie ogród o ograniczonej kolorystyce? Wszystko zależy od Ciebie.

Przy odrobinie planowania, kwitnące w ogrodzie cebulki zapewnią tygodnie przyjemności. Czyż można sobie wyobrazić piękniejszą wiosnę! A sezon może rozpocząć się już w styczniu lub w lutym rannikami, przebiśniegami, krokusami i irysami karłowatymi. Wkrótce w marcu i w kwietniu zakwitną zawilce, żonkile, szafirki i hiacynty. A po nich tulipany kwitnące od kwietnia do czerwca i ozdobne cebule kwitnące w maju i w czerwcu.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, wykorzystano teksty i zdjęcia od iBulb

SKLEP Świat Kwiatów

Artykuł powstał we współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym ŚwiatKwiatów.pl

 

Autor
Sadzenie cebulek kwiatowych. Poradnik krok po kroku
Sadzenie cebulek kwiatowych. Poradnik krok po kroku
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl