Logo
Logo

Komponowanie rabat z roślin cebulowych | Praktyczne wskazówki projektowe

Jak i gdzie posadzić gatunki roślin cebulowych, by wiosną jak najdłużej cieszyć się kolorowymi rabatami, a ogród budził zachwyt? Możliwości zestawiania roślin jest bardzo wiele – od kompozycji swobodnych i naturalnych, po wymyślne wzory geometryczne.

Spis treści
Jak komponować rabaty z roślin cebulowych?
Jak sadzić kwiaty cebulowe? Krok po kroku
Postaw na jeden kolor!
A może jeden gatunek w wielu kolorach?
Twórz kontrastowe połączenia!
Nie bój się geometrycznych wzorów!
Puść wodze fantazji i skomponuj swobodną rabatę w sielskim stylu!

Ze względu na rozmaitość kolorów i ilość dostępnych odmian możliwości zestawiania roślin jest bardzo wiele. Można dobierać je pod względem kolorów, tworzyć zestawienia geometryczne, pasy o miękkich liniach lub wkomponowywać rośliny cebulowe między byliny i krzewy. Najlepszym miejscem do uprawy roślin cebulowych są rabaty. Ale nie zrażajmy się, jeśli dysponujemy tylko balkonem lub tarasem; załóżmy wtedy mini ogródek cebulowy w dużej donicy lub skrzyni (pamiętając o odpowiedniej ochronie pojemników na zimę).

Pamiętaj! Cebulowe kompozycje najlepiej projektować w takim miejscu w ogrodzie, które widać z okien domu i obok którego chodzimy wczesną wiosną. Wiosenne rośliny cebulowe są efektowne tylko w okresie kwitnienia. Dlatego później w ich miejscu powinny pojawić się byliny lub gatunki jednoroczne.

Fot. iBulb

ABC sadzenia

 • Termin kwitnienia
  Projektując wiosenne rabaty cebulowe sprawdźmy najpierw terminy kwitnienia poszczególnych gatunków. Najwcześniej, już pod koniec lutego, zakwitają przebiśniegi i ranniki zimowe. W marcu z pączków wychylają się kolorowe płatki krokusów, cebulice i śnieżyce; pozostają efektowne nieraz nawet do kwietnia.
  Najbardziej kolorowo na rabatach cebulowych jest w kwietniu i maju, dzięki tulipanom, narcyzom, hiacyntom, czosnkom ozdobnym i szachownicom.

 • Odpowiednie stanowisko
  Jeśli chcemy, by rabata cebulowa wyglądała efektownie, a rośliny co roku cieszyły nas swoją urodą, trzeba im zapewnić słoneczne i ciepłe miejsce w ogrodzie. Większość gatunków lubi podłoże żyzne i przepuszczalne. Jeśli w ogrodzie są nierówności, wzniesienia, cebule sadźmy tam, gdzie nie zalega woda. W przeciwnym wypadku cebule będą gniły.

 • Głębokość sadzenia cebul
  Wiosenne rośliny cebulowe sadzimy na głębokości równej trzykrotnej wysokości cebul.

 • Odległości między cebulami
  Zależy od wysokości osiąganej przez roślinę. Im rośliny są wyższe, tym odległości między cebulami powinny być większe. Np. cebule czosnków ozdobnych i szachownic należy sadzić co 30-40 cm, tulipanów, narcyzów, hiacyntów co 20-30 cm, a cebulic, krokusów lub przebiśniegów co 4-5 cm.

Fot. iBulb, Lena Lindell, Pixabay

Jeden kolor, kilka gatunków

Kto jest zdecydowanym wielbicielem jednego koloru, może posadzić obok siebie różne gatunki o podobnej barwie kwiatów, np. zmieszane ze sobą białe tulipany, hiacynty i szafirki, niebieskie czosnki ozdobne, hiacynty, cebulice i szafirki lub żółte narcyzy i tulipany z krokusami. Jeśli brakuje nam kolorów wśród cebulowych, jako tło dla wysokich roślin można wykorzystać rośliny dwuletnie (niezapominajki, bratki, stokrotki, pierwiosnki).

Fot. iBulb, Plukje Pixabay

Kilka kolorów, jeden gatunek

Zestawienia dwu, trzy lub wielokolorowe tworzymy sadząc wiele egzemplarzy jednej odmiany i zestawiając kolory na zasadzie kontrastu (np. żółty lub pomarańczowy z niebieskimi czy fioletowym, albo czerwony z białym). Kontrast może być bardzo mocny lub delikatny. Wszystko zależy od naszych upodobań. Można też dobierać rośliny zestawiając ze sobą odmiany niewiele różniące się kolorem, tylko nasyceniem jednej barwy (np. czerwony z pomarańczowym, fioletowy z niebieskim lub ciemnym różem).

Fot. iBulb

Barwny misz-masz

Ciekawe efekty uzyskamy, sadząc mieszankę odmian o bardzo różnych kolorach i kształtach. Zestawmy więc ciemnoniebieskie szafirki, z łososiowymi tulipanami oraz jasnofioletowymi i ciemnofioletowymi hiacyntami. Innym przykładem kompozycji będzie połączenie kilku odmian tulipanów o różnych kolorach kwiatów z liliowymi i kremowymi hiacyntami podściełanych łanem niebieskim szafirków.

Takie mieszane zestawienia dobrze jest otoczyć obwódką, np. z formowanego bukszpanu lub lawendy albo posadzić pod wysokim, jednolitym żywopłotem. Wyraźnie oddzielenie kwitnących roślin cebulowych od trawnika czy nawierzchni ogrodowej jest niczym rama wokół kolorowego obrazu.

Fot. iBulb, benniaotang, PublicDomainPictures/Pixabay

Wzory geometryczne

Prostokąty i koła to najczęściej wykorzystywane kształty przy tworzeniu rabat cebulowych. Przed posadzeniem cebul najpierw najlepiej przygotować wcześniej projekt rabaty (dobierając kolory odmian) i dokładnie wytyczyć miejsca dla poszczególnych roślin. Koliste kompozycje sprawdzają się pod drzewami liściastymi i drzewami szczepionymi na pniu, które wczesną wiosną są jeszcze pozbawione liści. Koła można też wytyczać wokół zbiorników wodnych lub fontann, a także w miejscach reprezentacyjnych ogrodu (głównie w przedogródkach).

Pasy kolorowych roślin cebulowych stosujemy wzdłuż ścieżek, podjazdów, przy schodach, pod żywopłotami i pod ścianami budynków. Można nimi ozdabiać też rabaty warzywne i ziołowe, które wczesną wiosną są jeszcze mało atrakcyjne. Kolorowe rośliny cebulowe świetnie wyglądają też pod drzewkami owocowymi posadzonymi w rzędach, a także pod wczesnymi odmianami magnolii.

Fot. iBulb, Michael Gaida/Pixabay

Układ swobodny

Łany białych przebiśniegów i śnieżyc, rozrzucone swobodnie na trawniku lub rabatach, kępki cebulic czy złocistych narcyzów ładnie wyglądają nad zbiornikami wodnymi. Plamy z kolorowych roślin cebulowych tworzymy, sadząc co najmniej po kilkanaście sztuk cebul jednej odmiany. Umieszczajmy je pomiędzy bylinami i okrywowymi gatunkami zimozielonymi.

Nawet takie jednokolorowe akcenty ożywią ogród wczesną wiosną. Jeśli chcemy posadzić obok siebie kępy różnych gatunków roślin, pamiętajmy, by najwyższe odmiany umieszczać z tyłu kompozycji, średniej wielkości po środku, a najniższe z przodu.

 Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: iBulb

Autor
Komponowanie rabat z roślin cebulowych | Praktyczne wskazówki projektowe
Komponowanie rabat z roślin cebulowych | Praktyczne wskazówki projektowe
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (9)
Twoja strona ogrodu