Logo
Logo

Komponowanie rabat z roślin cebulowych | Praktyczne wskazówki projektowe

Jak i gdzie posadzić gatunki roślin cebulowych, by wiosną jak najdłużej cieszyć się kolorowymi rabatami, a ogród budził zachwyt? Możliwości zestawiania roślin jest bardzo wiele – od kompozycji swobodnych i naturalnych, po wymyślne wzory geometryczne.

Spis treści
Jak komponować rabaty z roślin cebulowych? Jak sadzić kwiaty cebulowe? Krok po kroku Postaw na jeden kolor! A może jeden gatunek w wielu kolorach? Twórz kontrastowe połączenia! Nie bój się geometrycznych wzorów! Puść wodze fantazji i skomponuj swobodną rabatę w sielskim stylu!

Ze względu na rozmaitość kolorów i ilość dostępnych odmian możliwości zestawiania roślin jest bardzo wiele. Można dobierać je pod względem kolorów, tworzyć zestawienia geometryczne, pasy o miękkich liniach lub wkomponowywać rośliny cebulowe między byliny i krzewy. Najlepszym miejscem do uprawy roślin cebulowych są rabaty. Ale nie zrażajmy się, jeśli dysponujemy tylko balkonem lub tarasem; załóżmy wtedy mini ogródek cebulowy w dużej donicy lub skrzyni (pamiętając o odpowiedniej ochronie pojemników na zimę).

Pamiętaj! Cebulowe kompozycje najlepiej projektować w takim miejscu w ogrodzie, które widać z okien domu i obok którego chodzimy wczesną wiosną. Wiosenne rośliny cebulowe są efektowne tylko w okresie kwitnienia. Dlatego później w ich miejscu powinny pojawić się byliny lub gatunki jednoroczne.

Fot. iBulb

ABC sadzenia

 • Termin kwitnienia
  Projektując wiosenne rabaty cebulowe sprawdźmy najpierw terminy kwitnienia poszczególnych gatunków. Najwcześniej, już pod koniec lutego, zakwitają przebiśniegi i ranniki zimowe. W marcu z pączków wychylają się kolorowe płatki krokusów, cebulice i śnieżyce; pozostają efektowne nieraz nawet do kwietnia.
  Najbardziej kolorowo na rabatach cebulowych jest w kwietniu i maju, dzięki tulipanom, narcyzom, hiacyntom, czosnkom ozdobnym i szachownicom.

 • Odpowiednie stanowisko
  Jeśli chcemy, by rabata cebulowa wyglądała efektownie, a rośliny co roku cieszyły nas swoją urodą, trzeba im zapewnić słoneczne i ciepłe miejsce w ogrodzie. Większość gatunków lubi podłoże żyzne i przepuszczalne. Jeśli w ogrodzie są nierówności, wzniesienia, cebule sadźmy tam, gdzie nie zalega woda. W przeciwnym wypadku cebule będą gniły.

 • Głębokość sadzenia cebul
  Wiosenne rośliny cebulowe sadzimy na głębokości równej trzykrotnej wysokości cebul.

 • Odległości między cebulami
  Zależy od wysokości osiąganej przez roślinę. Im rośliny są wyższe, tym odległości między cebulami powinny być większe. Np. cebule czosnków ozdobnych i szachownic należy sadzić co 30-40 cm, tulipanów, narcyzów, hiacyntów co 20-30 cm, a cebulic, krokusów lub przebiśniegów co 4-5 cm.

Fot. iBulb, Lena Lindell, Pixabay

 

Jeden kolor, kilka gatunków

Kto jest zdecydowanym wielbicielem jednego koloru, może posadzić obok siebie różne gatunki o podobnej barwie kwiatów, np. zmieszane ze sobą białe tulipany, hiacynty i szafirki, niebieskie czosnki ozdobne, hiacynty, cebulice i szafirki lub żółte narcyzy i tulipany z krokusami. Jeśli brakuje nam kolorów wśród cebulowych, jako tło dla wysokich roślin można wykorzystać rośliny dwuletnie (niezapominajki, bratki, stokrotki, pierwiosnki).

Fot. iBulb, Plukje Pixabay

Jak stworzyć piękny ogród bez wysiłku, w kilka godzin? Z prefabrykatami to możliwe
Przeczytaj także
Jak stworzyć piękny ogród bez wysiłku, w kilka godzin? Z prefabrykatami to możliwe

Kilka kolorów, jeden gatunek

Zestawienia dwu, trzy lub wielokolorowe tworzymy sadząc wiele egzemplarzy jednej odmiany i zestawiając kolory na zasadzie kontrastu (np. żółty lub pomarańczowy z niebieskimi czy fioletowym, albo czerwony z białym). Kontrast może być bardzo mocny lub delikatny. Wszystko zależy od naszych upodobań. Można też dobierać rośliny zestawiając ze sobą odmiany niewiele różniące się kolorem, tylko nasyceniem jednej barwy (np. czerwony z pomarańczowym, fioletowy z niebieskim lub ciemnym różem).

Fot. iBulb

Barwny misz-masz

Ciekawe efekty uzyskamy, sadząc mieszankę odmian o bardzo różnych kolorach i kształtach. Zestawmy więc ciemnoniebieskie szafirki, z łososiowymi tulipanami oraz jasnofioletowymi i ciemnofioletowymi hiacyntami. Innym przykładem kompozycji będzie połączenie kilku odmian tulipanów o różnych kolorach kwiatów z liliowymi i kremowymi hiacyntami podściełanych łanem niebieskim szafirków.

Takie mieszane zestawienia dobrze jest otoczyć obwódką, np. z formowanego bukszpanu lub lawendy albo posadzić pod wysokim, jednolitym żywopłotem. Wyraźnie oddzielenie kwitnących roślin cebulowych od trawnika czy nawierzchni ogrodowej jest niczym rama wokół kolorowego obrazu.

Fot. iBulb, benniaotang, PublicDomainPictures/Pixabay

Wzory geometryczne

Prostokąty i koła to najczęściej wykorzystywane kształty przy tworzeniu rabat cebulowych. Przed posadzeniem cebul najpierw najlepiej przygotować wcześniej projekt rabaty (dobierając kolory odmian) i dokładnie wytyczyć miejsca dla poszczególnych roślin. Koliste kompozycje sprawdzają się pod drzewami liściastymi i drzewami szczepionymi na pniu, które wczesną wiosną są jeszcze pozbawione liści. Koła można też wytyczać wokół zbiorników wodnych lub fontann, a także w miejscach reprezentacyjnych ogrodu (głównie w przedogródkach).

Pasy kolorowych roślin cebulowych stosujemy wzdłuż ścieżek, podjazdów, przy schodach, pod żywopłotami i pod ścianami budynków. Można nimi ozdabiać też rabaty warzywne i ziołowe, które wczesną wiosną są jeszcze mało atrakcyjne. Kolorowe rośliny cebulowe świetnie wyglądają też pod drzewkami owocowymi posadzonymi w rzędach, a także pod wczesnymi odmianami magnolii.

Fot. iBulb, Michael Gaida/Pixabay

Układ swobodny

Łany białych przebiśniegów i śnieżyc, rozrzucone swobodnie na trawniku lub rabatach, kępki cebulic czy złocistych narcyzów ładnie wyglądają nad zbiornikami wodnymi. Plamy z kolorowych roślin cebulowych tworzymy, sadząc co najmniej po kilkanaście sztuk cebul jednej odmiany. Umieszczajmy je pomiędzy bylinami i okrywowymi gatunkami zimozielonymi.

Nawet takie jednokolorowe akcenty ożywią ogród wczesną wiosną. Jeśli chcemy posadzić obok siebie kępy różnych gatunków roślin, pamiętajmy, by najwyższe odmiany umieszczać z tyłu kompozycji, średniej wielkości po środku, a najniższe z przodu.

 Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: iBulb

Autor
Komponowanie rabat z roślin cebulowych | Praktyczne wskazówki projektowe
Komponowanie rabat z roślin cebulowych | Praktyczne wskazówki projektowe
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl