Biały ogród | Rośliny ogrodowe o białych kwiatach

Biały ogród

Gatunki wytwarzające kwiaty białe są cenione w każdym zakątku ogrodu, gdyż spełniają istotną rolę - rozjaśniają ciemne zakątki, nadają lekkości i  delikatności rabatom. Są także doskonałym partnerem dla innych kolorów, dzięki czemu nadają się do wielu ogrodowych kompozycji. Które rośliny kwitną na biało i w jaki sposób je stosować?

Posłuchaj
00:00
119
Spis treści
Jakie rośliny ogrodowe kwitną na biało? Białe kwiaty: rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny Drzewa i krzewy kwitnące na biało
Rośliny kwitnące na biało są uniwersalne i chętnie wykorzystuje się je niezależnie od obranego stylu ogrodu. Biały kolor pasuje do wszystkiego. Można go łączyć zarówno z delikatnymi jak i intensywnymi barwami: niebieskim, fioletowym, różowym, pomarańczowym i zielonym.

Jak założyć biały ogród?
Wybierz rośliny ogrodowe, które kwitną na biało!

Prezentujemy wybrane gatunki roślin ogrodowych o białych kwiatach. Jest ich znacznie więcej! Ich zdjęcia i wskazówki uprawowe znajdziesz w naszym katalogu roślin.

Białe kwiaty: rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny

biała konwalia majowa fot. Thomas Jh. Baumann - Pixabay.com
fot. T.Jh. Baumann/Pixabay

Konwalia majowa (Convallaria majalis)

– bylina wytwarza szerokie liście i drobne kwiaty zebrane w groniaste kwiatostany. Kwitnie – jak sama nazwa wskazuje – w maju. Dorasta do 30 cm wysokości.

Zastosowanie: To gatunek dość ekspansywny. Dobrze wygląda w ogrodach wielu typów, zwłaszcza w tym urządzanym w stylu wiejskim. Często jest sadzona na trawniku i pod koroną drzew.

biały przebiśnieg fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
fot. Hans Braxmeier/Pixabay

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis)

– to pierwszy powiew wiosny. Roślina kwitnie już od lutego. Osiąga zwykle do 20 cm wysokości. Posiada równowąskie, grube liście i pojedyncze kwiaty.

Zastosowanie: Nadaje się to tworzenia rabat, obrzeży i skalniaków. Cebule warto umieszczać w ochronnych koszyczkach (dla lepszej lokalizacji i ochrony przed szkodnikami).

Dowiedz się więcej o wiosennych kwiatach cebulowych

biały zawilec gajowy fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
fot. Hans Braxmeier/Pixabay

Zawilec gajowy (Anemone nemorosa)

– to kolejna roślina wiosny, często spotykana także w lasach. Zwykle osiąga wysokość do 25 cm. Liście są dłoniastodzielne. Kwiaty składają się najczęściej z sześciu płatków. Są charakterystyczne - posiadają liczne żółte pręciki oraz słupki.

Zastosowanie: Zawilec warto wykorzystywać do tworzenia cienistych rabat i aranżacji ogrodów leśnych.

biały ubiorek wiecznie zielony fot. Efraimstochter - Pixabay.com
fot. Efraimstochter/Pixabay

Ubiorek wiecznie zielony (Iberis sempervirens)

– to zimozielona bylina kwitnąca od kwietnia do maja. Posiada wąskie liście oraz gęste, okrągławe kwiaty. Osiąga do 35 cm wysokości.

Zastosowanie: Nadaje się do dekoracji skalniaków oraz obrzeży niskich rabat. Warto ją sadzić w szczelinach między kamieniami oraz w murze.

Dowiedz się więcej o roślinach na skalniak

biały krwawnik pospolity fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
fot. Hans Braxmeier/Pixabay

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)

– bylina jest w Polsce gatunkiem pospolitym.  Posiada drobne, pierzaste liście i drobne kwiaty, zebrane w baldachogrona. Kwitnie od lipca do października. Odmiany ozdobne osiągają do 80 cm wysokości.

Zastosowanie: Gatunek jest traktowany jako chwast (chociaż atrakcyjny z wyglądu). Zaletą, gdyż śmiało można ją wykorzystywać w ogrodach naturalistycznych, wiejskich i leśnych. Warto ją wykorzystywać do tworzenia ekologicznych preparatów na szkodniki.

biała tiarella fot. CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
fot. CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Tiarella sercolistna (Tiarella polyphylla)

– bylina osiąga do 30cm wysokości. Posiada klapowate, jasne liście oraz długie, puszyste, groniaste kwiatostany. Kwitnie od maja do czerwca.

Zastosowanie: Dobrze radzi sobie w cieniu. Można ją sadzić pod koroną drzew. Nadaje się do tworzenia rabat. To ceniona roślina okrywowa.

białe kwiaty smagliczka nadmorska fot. CC BY-SA 3.0 Wkimedia Commons
fot. CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Smagliczka nadmorska (Lobularia maritima)

– to roślina jednoroczna dorastająca do 30cm wysokości. Posiada zwarty pokrój, wydłużone liście i drobne kwiaty zebrane w grona. Kwitnie od czerwca do września.

Zastosowanie: Nadaje się do tworzenia rabat, obwódek oraz dekoracji skalniaków. Można uprawiać ją w pojemnikach.

biała gęsiówka kaukaska fot. Meneerke bloem CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
fot. Meneerke bloem/CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons

Gęsiówka kaukaska (Arabis caucasica)

– okrywowa bylina dorasta do 20cm wysokości. Posiada łopatkowate liście i drobne, promieniste kwiaty zebrane w grona. Kwitnie od marca do maja.

Zastosowanie: Wykorzystuje się ją do dekoracji ogrodów skalnych, tworzenia obrzeży rabat i obsadzania szczelin między kamieniami. Gęsiówka doskonale nadaje się także jako roślina okrywowa.

biały kwiat złocień fot. Pezibear - Pixabay.com
fot. Pezibear/Pixabay

Złocień wielki (Leucanthemum maximum)

– bylina może dorastać do 1m wysokości. Roślina nazywana także jastruniem lub margerytką. Posiada łopatkowate lub okrągławe liście i atrakcyjne kwiaty zebrane w koszyczki. Gatunek posiada biało-żółte pojedyncze kwiaty, ale na rynku można nabyć odmiany pełne, niemal w całości białe.

Zastosowanie: To ceniona roślina rabatowa, sadzona najczęściej w ogrodach naturalistycznych i wiejskich. Nadaje się na kwiat cięty.

biały agapant fot. Steve Bidmead - Pixabay.com
fot. Steve Bidmead/Pixabay

Agapant afrykański (Agapanthus africanus)

– roślina kłączowa osiąga zwykle do 60cm wysokości. Posiada ciemnozielone, szablaste liście. Kwiaty mają oryginalny kształt. Tworzą kuliste baldachogrona. Roślina kwitnie od lipca do września.

Zastosowanie: Nadaje się do tworzenia wielogatunkowych kompozycji. Zaleca się ją uprawiać w pojemniku. Jest dobrą dekoracją balkonów i tarasów.

Białe drzewa i krzewy

białe kwiaty lilaka fot. Steve Bidmead - Pixabay.com
fot. Steve Bidmead/Pixabay

Lilak pospolity (Syringa vulgaris)

– krzew osiąga kilka metrów wysokości. Posiada szerokojajowate liście i obfite kwiatostany zebrane w gęste wiechy. Kwitnie w maju.

Zastosowanie: Można uprawiać go w formie piennej. Nadaje się także do tworzenia luźnych żywopłotów. To wartościowy gatunek na kwiat cięty. Jego zaletą jest także wydzielanie intensywnego, przyjemnego zapachu.

Dowiedz się więcej o lilakach

białe kwiaty hortensji bukietowej fot. pixel1 - Pixabay.com
fot. pixel1/Pixabay

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata)

– krzew osiąga do 2 m wysokości. Posiada jasnozielone eliptyczne liście i gęste kwiaty zebrane w baldachogrona. Kwitnie od lipca do października. Wymaga gleb kwaśnych.

Zastosowanie: Można ją wykorzystywać do obsadzania wrzosowisk. Dobrze wygląda sadzona jako tło dla kwiatowych rabat lub na trawniku. Nadaje się na kwiat cięty.

Dowiedz się więcej o hortensjach bukietowych

biały jaśminowiec wonny fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
fot. Hans Braxmeier/Pixabay

Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius)

– krzew osiąga do 3m wysokości. Posiada łukowato przewieszające się pędy pokryte eliptycznymi liśćmi. Kwiaty są duże, czteropłatkowe. Wydzielają intensywny zapach. Roślina kwitnie od maja do czerwca.

Zastosowanie: Nadaje się do pojedynczych oraz grupowych nasadzeń. Można z niej tworzyć nieformowane żywopłoty.

białe kwiaty magnolii fot. ARLOUK - Pixabay.com
fot. ARLOUK/Pixabay

Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata)

– krzew dorasta do 3 m wysokości. Posiada skórzaste, odwrotnie jajowate liście. Kwiaty są duże – osiągają nawet kilkanaście centymetrów średnicy. Magnolia kwitnie wcześnie – od końca marca do końca kwietnia kwietnia. Wydziela intensywny, przyjemny zapach.

Zastosowanie: Warto sadzić ją pojedynczo w wyeksponowanych miejscach w ogrodzie.

Dowiedz się więcej o magnoliach

białe kwiaty czereśni fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
fot. Hans Braxmeier/Pixabay

Czereśnia (Prunus avium)

– drzewo owocowe jest dużą dekoracją ogrodu, szczególnie w okresie wiosennym – w czasie kwitnienia. Kwiaty pojawiają się na przełomie marca i kwietnia. Są drobne, obfite, zebrane po kilka na szypułkach. Zbiory owoców czereśni przeprowadza się w czerwcu i lipcu.

Zastosowanie: Najlepiej wybierać karłowe odmiany i sadzić je w przydomowym sadzie lub przy ogrodzeniu.

Dowiedz się więcej o czereśniach

Zobacz też inne "kolorowe ogrody":

czerwony kwiat fot. Pezibear - Pixabay.com żółty kwiat fot. Marisa04 - Pixabay.com niebieski kwiat fot. skeeze - Pixabay.com różowy kwiat fot. Filio - Pixabay.com pomarańczowy kwiat fot. PublicDomainPictures

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Alina Kuptsova/Pixabay

Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Tawlina jarzębolistna Sorbaria sorbifolia

Jak wyglądać stylowo tej jesieni? Sprawdź nową kolekcję dla prawdziwej Jesieniary
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Co będzie królować w ogrodach w sezonie 2025? Poznaj nowe trendy roślinne
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści