Tawlina jarzębolistna (Sorbaria sorbifolia) to krzew liściasty z rodziny różowatych (Rosaceae). Występuje naturalnie i pochodzi z północno-wschodniej Azji, skąd szybko rozprzestrzenił się w Europie i Ameryce Północnej jako lubiana i łatwa w uprawie roślina ogrodowa.

Tawlina jest znana ze swojego szybkiego wzrostu (choć spotyka się tez odmiany karłowe o wolnym przyroście). Ma rozłożysty pokrój i osiąga 2 m wysokości. Pędy są sztywne i dość grube, a na dolnych fragmentach drewnieją.

Liście rośliny swoją budową przypominają – jak nazwa wskazuje – jarząb. Są złożone z lancetowatych, zaostrzonych na końcu, mocno podwójnie piłkowanych listków (w liczbie 13-23). Walory ozdobne zawdzięczają zmieniającym się barwom blaszki liściowej w trakcie wzrostu – początkowo są jasne i pomarańczowo zabarwione, a z wiekiem zielenieją.

Tawlina jarzębolistna kwitnie w czerwcu i lipcu, czasem też w sierpniu. Wytwarza duże, wydłużone, wiechowate kwiatostany złożone z drobnych, pięciopłatkowych, białych kwiatów. Są one gęste i sprawiają wrażenie puszystości. Krzew jest uwielbiany przez owady zapylające, a szczególnie motyle.

Roślina ma silny system korzeniowy i może wytwarzać liczne rozłogi oraz odrosty korzeniowe.

Wymagania i uprawa

Tawlina jest wyjątkowo łatwa w uprawie. Ma małe wymagania glebowe i jest odporna na zasolenie. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, glebie żyznej i średnio żyznej, umiarkowanie wilgotnej i przepuszczalnej. Roślina jest bardzo tolerancyjna jeśli chodzi o podlewanie – dobrze reaguje zarówno na większe ilości wody oraz wykazuje dużą odporność na suszę (w czasie upałów zwracajmy uwagę na jej liście – podlejmy roślinę, gdy staną się wiotkie).

Krzew należy przycinać, najlepiej wczesną wiosną (III-IV), by ładnie się zagęszczał oraz przybierał odpowiednią, wybraną przez nas formę.

Tawlinę jarzębolistną rozmnaża się z nasion, przez podział rozłogów późną jesienią lub przez sadzonki.

Zastosowanie

Tawlina jarzębolistna jest rośliną dość ekspansywną, dlatego jest polecana do dużych ogrodów. Istnieją jednak jej karłowe odmiany, które są popularne na średniej wielkości rabatach. Krzew jest czasem stosowany do tworzenia szpalerów lub luźnych żywopłotów. 

Tawliny mogą być z powodzeniem uprawiane w donicach i innych pojemnikach na balkonie i tarasie.

Krzew ten często sadzony w parkach i zieleni osiedlowej, a dzięki swoim silnym rozłogom podziemnym jest też bardzo dobrą rośliną wzmacniającą skarpy.

Polecane odmiany

  • 'Sem' – odmiana karłowa na stanowisko słoneczne, bardziej wymagająca, zdobyła brązowy medal w Konkursie Roślin Nowości (2006 r.) wystawy Zieleń to Życie
  • 'Pink Hopi' – odmiana średniej wielkości, młode liście przez długo czas są zabarwione na kolory: jasno-zielony, kremowy, jasno-różowy i czerwony (aż do maja)


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Małgorzata Wójcik