Logo
Logo
24
Okazje

Najlepsze krzewy do ogrodu

Krzewy to rośliny, które wykorzystujemy do dzielenia przestrzeni w ogrodzie na wnętrza, jako tło dla bylin i do tworzenia roślinnych kompozycji. Ich różnorodność jest ogromna – zarówno pod względem wielkości i pokroju, wymagań w stosunku do stanowiska i podłoża, jak wymagań pielęgnacyjnych. Ale każdy znajdzie coś dla siebie. Zobacz, jakie są najlepsze krzewy do ogrodu!

 

Wybierając krzewy do ogrodu najpierw warto zastanowić się, czego od nich oczekujemy: pięknych kwiatów, kształtu czy bujnych zielonych liści. Trzeba też pomyśleć, ile czasu możemy poświęcić na pielęgnację roślin – gatunki wrażliwe trzeba okrywać w czasie silnych mrozów, niektóre trzeba często przycinać, a inne podlewać lub nawozić. Dobór krzewu do ogrodu należy też uzależnić od stylu ogrodu, nasłonecznienia działki oraz typu podłoża.

najlepsze krzewy do ogrodu - rośliny kwitnące

Fot. iVerde, DudSon, Ursula Schneider, Ralph, cristouclap/Pixabay

1 – hortensja bukietowa, 2 – róża pnąca, 3 – pigwowiec, 4 – hortensja ogrodowa 'Merveille Sanguine', 5 – budleja Dawida, 6 – różanecznik 'Elizabeth', 7 – forsycja, 8 – bez lilak

Gatunki kwitnące krzewów

Większość właścicieli ogrodów kocha kwitnące rośliny. Większość efektownie kwitnących krzewów lubi słoneczne stanowiska, ale znajdą się i takie, które można uprawiać w ogrodzie zacienionym. W słonecznych miejscach sprawdzają się kwitnące wczesną wiosną forsycje oraz dość łatwe w uprawie tawuły (Spiraea), np. kwitnące na biało tawuła szara 'Grefsheim', tawuła van Houtte'a, tawuła brzozolistna lub tawuła wczesna. Na różowo zakwita tawuła japońska, tawuła Douglasa i gęstokwiatowa.

Czerwone, ceglaste kwiaty są charakterystyczne dla pigwowców (Chaenomeles), które mogą rosnąć w słonecznych miejscach i poza walorami ozdobnymi, rodzą również owoce nadające się do przetworów.

Dla zapachu na ogrodowych rabatach warto uprawiać jaśminowce (Philadelphus) i lilaki (Syringa). Bez lilak (S. vulgaris) to wysoki krzew, który sprawdza się w większym ogrodzie. Dysponując niewielką powierzchnią warto sięgnąć po mniej znany, ale również pięknie pachnący lilak Meyera (S. meyeri), który dorasta do ok. 1,5 m wysokości i nadaje się do formowania, np. w kule.

Kto może przeznaczyć więcej czasu na pielęgnację roślin może sięgnąć po przyciągającą liczne owady budleję Dawida i jej różnokolorowe odmiany, hortensje ogrodowe i hortensje bukietowe. Nie można zapominać również o różach, które mogą zdobić ogród przez całe lato do jesieni.

W półcieniu na ogrodowych rabatach świetnie sprawdzają się różaneczniki, które mają wiele odmian różniących się wielkością i barwą kwiatów. Trzeba jednak pamiętać, że te niezwykłe krzewy potrzebują kwaśnego podłoża.

najlepsze krzewy do ogrodu - rośliny na żywopłoty

Fot. iVerde, Alina Kuptsova/Pixabay

1 – pęcherznica kalinolistna 'Diabolo', 2 – berberys Juliany, 3 – bukszpan wieczniezielony, 4 – cis pospolity, 5 – dereń biały 'Sibirica', 6 – kalina sztywnolistna, 7 – berberys, 8 – cis pospolity 'Fastigiata'

Krzewy na żywopłoty i obwódki

Gatunki liściaste

Na żywopłot do ogrodu można wybrać krzew iglasty lub liściasty. Na niskie żywopłoty liściaste nadają się bukszpany (Buxus sempervirens), karłowe odmiany berberysów (Berberis), lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) oraz mało wymagające pięciorniki krzewiaste (Potentilla frutocosa). Na wysokie żywopłoty liściaste nadają się graby pospolite, derenie białe oraz odmiany berberysu Thunberga.

najlepsze krzewy do ogrodu - obwódki fot. iVerde

Fot. iVerde

Krzewy zimozielone są doskonałym tłem dla roślin liściastych i kwiatów sezonowych. Tworzą ramy dla całego ogrodu.

Gatunki zimozielone

Niską zimozieloną przegrodę w ogrodzie można stworzyć z niezwykle efektownego berberysu Juliany (Berberis julianae), żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis) 'Danica' lub 'Globosa' oraz wrzosów pospolitych (Calluna vulgaris). Wyższy zimozielony żywopłot można stworzyć z żywotników, cisów pośrednich lub odmian kolumnowych cisa pospolitego, choiny kanadyjskiej bądź jałowców.

najlepsze krzewy do ogrodu - rośliny do kompozycji

Fot. iVerde

1 – dereń kousa 'Milky Way' jako tło dla bylin, 2 – bukszpany wieczniezielone w donicach, 3 – perukowiec podolski 'Royal Purple', 4 – kuliste bukszpany, kwitnąca budleja i perukowiec 'Royal Purple', 5 – dereń pagodowy 'Variegata', 6 – jałowiec łuskowaty 'Blue Star', 7 – jałowiec skalny 'Blue Arrow', 8 – różanecznik 'Hachmann's Feuerschein'

Sposób sadzenia krzewów

Pojedynczo warto sadzić krzewy na rabatach bylinowych lub w eksponowanych miejscach ogrodu, np. blisko tarasu albo przed wejściem do domu. Trzeba jednak wybierać gatunki lub odmiany o wyjątkowo ładnym pokroju. W pojemnikach na tarasie lub balkonie sprawdzają się rośliny formowane i karłowe krzewy iglaste, które nie tworzą silnego systemu korzeniowego i nie potrzebują dużych pojemników. Na rabatach bylinowych i wrzosowiskach dobrze wyglądają odmiany kolumnowe, szczepione na pniu lub kuliste; stanowią one ładne tło dla niższych roślin.

Dla ciekawego zestawienia kolorystycznego warto wybierać odmiany posiadające oryginalną barwę liści – purpurowe perukowce (Cotinus) 'Royal Purple', pęcherznice kalinolistne (Physocarpus opulifolius) 'Diabolo' o ciemnoczerwonych liściach lub 'Luteus' o jasnożółtych liściach albo inne odmiany krzewów o pstrych liściach, które rozjaśniają roślinne kompozycje.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: iVerde 

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule. Powieśmy je i uzupełniajmy karmniki w okresie, gdy ptaki mają problem ze znalezieniem pokarmu przez warstwę śniegu.
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Możemy zająć się świerkiem lub jodłą w donicy, które służyły jako choinka – drzewko umieszcza się w jasnym, chłodnym pomieszczeniu – nie wolno wystawiać go na dwór, gdyż może zmarznąć! Należy je regularnie podlewać, aż do wiosny (koniec marca, kwiecień), kiedy wysadza się je do ogrodu.
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów. Warto także podwiązać gałęzie iglaków – trudniej będzie im ugiąć się pod ciężkim, mokrym śniegiem.
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste. Podczas cięcia drzew owocowych usuwajmy z nich też "mumie", czyli owoce pozostałe na gałęziach. UWAGA – nie formujemy gatunków takich jak klon, grab czy brzoza, które cięte wiosną wydzielają duże ilości soków, tzw. płaczą. Te rośliny formuje się je od czerwca do września.
Tydzień 2, Sentencja nr:1
Tydzień 2, Sentencja nr:1
W okresie styczniowych odwilży podlewajmy krzewy zimozielone. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie. Sprawdźmy też, czy nasze rośliny doniczkowe na balkonach i tarasach są dobrze osłonięte przed mrozami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!