Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
22
Do góry

Najlepsze krzewy do ogrodu

Krzewy to rośliny, które wykorzystujemy do dzielenia przestrzeni w ogrodzie na wnętrza, jako tło dla bylin i do tworzenia roślinnych kompozycji. Ich różnorodność jest ogromna – zarówno pod względem wielkości i pokroju, wymagań w stosunku do stanowiska i podłoża, jak wymagań pielęgnacyjnych. Ale każdy znajdzie coś dla siebie. Zobacz, jakie są najlepsze krzewy do ogrodu!

Wybierając krzewy do ogrodu najpierw warto zastanowić się, czego od nich oczekujemy: pięknych kwiatów, kształtu czy bujnych zielonych liści. Trzeba też pomyśleć, ile czasu możemy poświęcić na pielęgnację roślin – gatunki wrażliwe trzeba okrywać w czasie silnych mrozów, niektóre trzeba często przycinać, a inne podlewać lub nawozić. Dobór krzewu do ogrodu należy też uzależnić od stylu ogrodu, nasłonecznienia działki oraz typu podłoża.

najlepsze krzewy do ogrodu - rośliny kwitnące

Fot. iVerde, DudSon, Ursula Schneider, Ralph, cristouclap/Pixabay

1 – hortensja bukietowa, 2 – róża pnąca, 3 – pigwowiec, 4 – hortensja ogrodowa 'Merveille Sanguine', 5 – budleja Dawida, 6 – różanecznik 'Elizabeth', 7 – forsycja, 8 – bez lilak

Gatunki kwitnące krzewów

Większość właścicieli ogrodów kocha kwitnące rośliny. Większość efektownie kwitnących krzewów lubi słoneczne stanowiska, ale znajdą się i takie, które można uprawiać w ogrodzie zacienionym. W słonecznych miejscach sprawdzają się kwitnące wczesną wiosną forsycje oraz dość łatwe w uprawie tawuły (Spiraea), np. kwitnące na biało tawuła szara 'Grefsheim', tawuła van Houtte'a, tawuła brzozolistna lub tawuła wczesna. Na różowo zakwita tawuła japońska, tawuła Douglasa i gęstokwiatowa.

Czerwone, ceglaste kwiaty są charakterystyczne dla pigwowców (Chaenomeles), które mogą rosnąć w słonecznych miejscach i poza walorami ozdobnymi, rodzą również owoce nadające się do przetworów.

Dla zapachu na ogrodowych rabatach warto uprawiać jaśminowce (Philadelphus) i lilaki (Syringa). Bez lilak (S. vulgaris) to wysoki krzew, który sprawdza się w większym ogrodzie. Dysponując niewielką powierzchnią warto sięgnąć po mniej znany, ale również pięknie pachnący lilak Meyera (S. meyeri), który dorasta do ok. 1,5 m wysokości i nadaje się do formowania, np. w kule.

Kto może przeznaczyć więcej czasu na pielęgnację roślin może sięgnąć po przyciągającą liczne owady budleję Dawida i jej różnokolorowe odmiany, hortensje ogrodowe i hortensje bukietowe. Nie można zapominać również o różach, które mogą zdobić ogród przez całe lato do jesieni.

W półcieniu na ogrodowych rabatach świetnie sprawdzają się różaneczniki, które mają wiele odmian różniących się wielkością i barwą kwiatów. Trzeba jednak pamiętać, że te niezwykłe krzewy potrzebują kwaśnego podłoża.

najlepsze krzewy do ogrodu - rośliny na żywopłoty

Fot. iVerde, Alina Kuptsova/Pixabay

1 – pęcherznica kalinolistna 'Diabolo', 2 – berberys Juliany, 3 – bukszpan wieczniezielony, 4 – cis pospolity, 5 – dereń biały 'Sibirica', 6 – kalina sztywnolistna, 7 – berberys, 8 – cis pospolity 'Fastigiata'

Krzewy na żywopłoty i obwódki

Gatunki liściaste

Na żywopłot do ogrodu można wybrać krzew iglasty lub liściasty. Na niskie żywopłoty liściaste nadają się bukszpany (Buxus sempervirens), karłowe odmiany berberysów (Berberis), lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) oraz mało wymagające pięciorniki krzewiaste (Potentilla frutocosa). Na wysokie żywopłoty liściaste nadają się graby pospolite, derenie białe oraz odmiany berberysu Thunberga.

najlepsze krzewy do ogrodu - obwódki fot. iVerde

Fot. iVerde

Krzewy zimozielone są doskonałym tłem dla roślin liściastych i kwiatów sezonowych. Tworzą ramy dla całego ogrodu.

Gatunki zimozielone

Niską zimozieloną przegrodę w ogrodzie można stworzyć z niezwykle efektownego berberysu Juliany (Berberis julianae), żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis) 'Danica' lub 'Globosa' oraz wrzosów pospolitych (Calluna vulgaris). Wyższy zimozielony żywopłot można stworzyć z żywotników, cisów pośrednich lub odmian kolumnowych cisa pospolitego, choiny kanadyjskiej bądź jałowców.

najlepsze krzewy do ogrodu - rośliny do kompozycji

Fot. iVerde

1 – dereń kousa 'Milky Way' jako tło dla bylin, 2 – bukszpany wieczniezielone w donicach, 3 – perukowiec podolski 'Royal Purple', 4 – kuliste bukszpany, kwitnąca budleja i perukowiec 'Royal Purple', 5 – dereń pagodowy 'Variegata', 6 – jałowiec łuskowaty 'Blue Star', 7 – jałowiec skalny 'Blue Arrow', 8 – różanecznik 'Hachmann's Feuerschein'

Sposób sadzenia krzewów

Pojedynczo warto sadzić krzewy na rabatach bylinowych lub w eksponowanych miejscach ogrodu, np. blisko tarasu albo przed wejściem do domu. Trzeba jednak wybierać gatunki lub odmiany o wyjątkowo ładnym pokroju. W pojemnikach na tarasie lub balkonie sprawdzają się rośliny formowane i karłowe krzewy iglaste, które nie tworzą silnego systemu korzeniowego i nie potrzebują dużych pojemników. Na rabatach bylinowych i wrzosowiskach dobrze wyglądają odmiany kolumnowe, szczepione na pniu lub kuliste; stanowią one ładne tło dla niższych roślin.

Dla ciekawego zestawienia kolorystycznego warto wybierać odmiany posiadające oryginalną barwę liści – purpurowe perukowce (Cotinus) 'Royal Purple', pęcherznice kalinolistne (Physocarpus opulifolius) 'Diabolo' o ciemnoczerwonych liściach lub 'Luteus' o jasnożółtych liściach albo inne odmiany krzewów o pstrych liściach, które rozjaśniają roślinne kompozycje.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: iVerde 


Warto przeczytać

Komentarze

Powiązane rośliny
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (6)
Nowe treści
To Cię zainteresuje
Nowe rośliny w katalogu
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu