Logo
Logo

Cis pospolity 'Fastigiata'

Cis pospolity jest gatunkiem rodzimym, naturalnie występującym na terenie Polski. W uprawie nie jest tak popularny, jak cis pośredni, ale wśród jego odmian kilka zasługuję na szczególną rekomendację.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Cis pospolity (Taxus baccata) 'Fastigiata' to jedna z popularniejszych odmian tego gatunku, chętnie uprawiana w przydomowych ogrodach w krajach Europy Zachodniej. W sprzedaży bywa oferowana pod nazwą synonimiczną 'Hibernica', a w Wielkiej Brytanii i Irlandii pod nazwami zwyczajowymi nawiązującymi do miejsca, w którym ją odkryto: „The Irish Yew” lub „Florence Court Yew”. Odmiana została bowiem wyselekcjonowana na wzgórzach Florence Court w 1780 r. przez irlandzkiego rolnika o nazwisku Willis.

cis pospolity Fastigiata Fot. G. Falkowski-ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych cisów

Cis pospolity 'Fastigiata' jest wielopędowym krzewem iglastym o szerokokolumnowym pokroju i umiarkowanym tempie wzrostu. Po 10 latach uprawy dorasta do 1,5 m wysokości. Docelowo osiąga 3-5 m wysokości. Wszystkie pędy są wzniesione, wyprostowane, sztywne, ułożone wobec siebie blisko i równolegle. Młode gałązki pokrywa oliwkowa kora. Ciemnozielone, błyszczące igły mają do 2-3 cm długości i około 1,5 mm szerokości, są ułożone niemal prostopadle w stosunku do pędów, okalając je równomiernie.

Cis pospolity 'Fastigiata' jest odmianą żeńską, zawiązującą nasiona otoczone czerwonymi, jadalnymi osnówkami (jedyna część cisa pozbawiona trującej taksyny). Ponieważ rośliny o podobnym pokroju uzyskiwano wielokrotnie z wysiewu nasion, w handlu pod tą samą nazwą bywają oferowane także formy męskie. Podobne odmiany to także 'Fastigiata Robusta' i 'Erecta'.

Uprawa i wymagania

Odmiana 'Fastigiata' dobrze rośnie zarówno w cieniu, jak i w miejscach nasłonecznionych, na glebach zasobnych w składniki pokarmowe, wilgotnych, najlepiej głębokich, świeżych i wapiennych. Nie znosi natomiast terenów podmokłych oraz okresowo zalewanych. W ostre zimy, na wschodzie kraju, może przemarzać, ale podobnie jak inne cisy charakteryzuje się doskonałymi właściwościami regeneracyjnymi.

Ze względu na regularny pokrój i powolne tempo wzrostu nie wymaga cięcia. Roślina ta jest długowieczna, rzadko atakowana przez szkodniki. Wyjątkiem jest misecznik. Szkodnik ten żeruje na pędach i liściach, ukrywając się pod małymi, brązowymi miseczkami. Miseczniki najskuteczniej zwalcza się w czerwcu, gdy wylęgają się młode larwy, stosując oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.

Gdzie posadzić?

Cis pospolity 'Fastigiata' jest jedną z ładniejszych odmian kolumnowych polecanych do uprawy w niewielkich ogrodach przydomowych, gdzie ze względu na brak miejsca nie można zastosować form silnie rosnących. Dobrze prezentuje się sadzony pojedynczo lub w grupach, w kompozycjach z innymi roślinami iglastymi, a także w formie szpalerów. Doskonale nadaje się do sadzenia w miejscach zacienionych.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Cis pospolity 'Fastigiata'
Cis pospolity 'Fastigiata'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Twoja strona ogrodu