Logo
Logo

Cis pospolity 'Repandens'

Cisy to bardzo wartościowe, wolno rosnące iglaste rośliny idealnie sprawdzające się w zacienionych miejscach ogrodów. Wśród wielu dostępnych w sprzedaży odmian na uwagę zasługuje cis pospolity 'Repandens' tworzący szerokie krzewy.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Cis pospolity (Taxus baccata) 'Repandens' to stara, ale ciągle popularna odmiana, wprowadzona do uprawy w USA w 1887 roku. Rośnie silnie, tworzy szeroko rozrastające się krzewy osiągające po 10 latach uprawy około 0,6 m wysokości przy prawie 2 m średnicy. Stare egzemplarze osiągają 0,9 m wysokości i nawet 4 m szerokości.

Pędy główne cisa 'Repandens' są sztywne, ułożone prawie poziomo przy ziemi, natomiast boczne gałązki lekko przewieszają się. Młode pędy są zielone, starsze gałęzie i pnie pokrywa brązowa kora. Igły podobne jak u gatunku są płaskie, ułożone grzebieniowato, ciemnozielone, mają do 3 cm długości i do 3 mm szerokości, w dotyku są miękkie, nie kłują.

Cis pospolity 'Repandens' to odmiana żeńska, ale nasiona zawiązuje nieliczne. Pojedynczo pojawiające się nasiona są otoczone czerwoną jadalną osnówką – jedyną częścią rośliny pozbawioną trującej taksyny i efedryny.

Uprawa i wymagania

Cis 'Repandens' do uprawy wymaga gleb dosyć żyznych, próchnicznych i umiarkowanie wilgotnych, o pH zbliżonym do obojętnego lub zasadowym. Toleruje niezbyt długie okresy suszy. Nie rośnie na glebach zimnych, kwaśnych i podmokłych oraz na podłożach skrajnie suchych i piaszczystych.

W czasie ostrych zim, ostatnio bardzo rzadko występujących w kraju, może przemarzać lub wysychać, szczególnie od strony południowej, dlatego do jego uprawy lepiej wybierać stanowiska półcieniste lub nawet cieniste, ewentualnie cieniować w okresie mroźnej i słonecznej pogody. Dobrze reaguje się po cięciu, nadaje się na obwódki ścieżek lub rabat oraz niskie żywopłoty.

Kupując rośliny warto sprawdzić, czy nie są porażone przez miseczniki, które chętnie opanowują rośliny (kryją się pod brązowymi tarczkami osadzonymi na pędach i liściach) wysysając sok i wydzielając spadź oraz czy igły nie noszą śladów uszkodzeń (wygryzień), spowodowanych przez przez opuchlaki – szkodniki w ostatnich latach masowo pojawiające się w ogrodach, zwłaszcza miejskich i osiedlowych.

cis pospolity Taxus baccata Repandens Fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Gdzie posadzić?

Krzewy odmiany ‘Repandens‘ są polecane do dużych ogrodów i parków, gdzie dobrze prezentują się sadzone pojedynczo lub w większych grupach, jako rośliny okrywowe. Krzewy sadzone w grupach szybko tworzą zwartą okrywę. Nadają się do sadzenia na skarpach, ale z dala od dróg, bo igły są wrażliwe na aerozol solny oraz pod koronami drzew.

Cięte gałązki cisów nadają się do tworzenia świątecznych stroików. Odmiana ‘Repandens’ została wyróżniona prestiżową nagrodą Award of Garden Merit w 1993 roku.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Cis pospolity 'Repandens'
Cis pospolity 'Repandens'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny