W wyniku prowadzonej selekcji uzyskano szereg cennych odmian ogrodowych cisa pośredniego, w tym liczne formy żywopłotowe i soliterowe o zwartym i wzniesionym pokroju.
Cis pośredni (Taxus xmedia) ‘Viridis’ jest ciekawym, wartym uwagi kultywarem, wprowadzonym do uprawy około 1948 roku w USA. Krzew ten rośnie dosyć silnie i szybko, przyjmuje pokrój wąskokolumnowy, w wieku 10 lat osiąga około 1,5 m wysokości i 0,4 m średnicy.
Starsze egzemplarze dorastają do 5 m wysokości. Wszystkie pędy cisa 'Viridis' są wzniesione, wyprostowane, sztywne, pokryte błyszczącymi, jasnozielonymi igłami do 3 cm długości i 3 mm szerokości. Jest to odmiana męska, która nie zawiązuje nasion. W gęstej koronie tego krzewu, zwłaszcza w przypadku starszych egzemplarzy, chętnie gniazdują ptaki.
Uprawa i wymagania
Cis pośredni do uprawy wymaga gleb dość żyznych, próchnicznych i umiarkowanie wilgotnych, ale z powodzeniem znosi także okresy suszy. Źle rośnie na glebach zimnych, kwaśnych i podmokłych a także na suchych glebach piaszczystych. Charakteryzuje się dobrą mrozoodpornością i z powodzeniem może go sadzić na terenie całego kraju. Jako jeden z niewielu przedstawicieli roślin iglastych cis dobrze rośnie w cieniu.
Gdzie posadzić?
Cis pośredni ‘Viridis’ doskonale sprawdza się w niewielkich ogrodach przydomowych i osiedlowych, gdzie ze względu na brak miejsca nie można zastosować form silnie rosnących. Warto go też sadzić na działkach, cmentarzach i w parkach, w kompozycjach z innymi krzewami iglastymi. Rośliny można sadzić pojedynczo lub w formie szpalerów i żywopłotów, w rozstawie 80-100 cm.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |