Logo
Logo

Cis pośredni 'Hicksii' (Taxus x media 'Hicksii')

Cis pośredni 'Hicksii' (Taxus x media 'Hicksii') | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: owoce, ulistnienie
 • Gleba: małe wymagania glebowe, żyzna, przepuszczalna, bogata w wapń
 • Odczyn gleby: zasadowa, lekko zasadowa
 • Owoce: kuliste
 • Pokrój: wzniesiony, zwarty
 • Przydatność do spożycia: trujące owoce
 • Wysokość: 3-5 m
 • Okres kwitnienia: IV, V
 • Kolor owoców: czerwone
 • Trwałość liści: zimozielone
 • Korona: gęsta, regularna
 • Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień, cień
 • Zastosowanie: żywopłoty, ogrody przydomowe, małe ogrody, duże ogrody, zieleń miejska, pojemniki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Ciekawostki Gdzie kupić?

  Cis pośredni (Taxus × media) odmiana 'Hicksii' to popularny krzew iglasty powszechnie sadzony w ogrodach.

  Wygląd cisa 'Hicksii'

  Odmiana 'Hicksii' cisa pośredniego charakteryzuje się średnio silnym wzrostem (po 10 latach osiąga ok. 2,5-3 m) i zwartym, kolumnowym, wyprostowanym pokrojem. Jego pędy są wzniesione, a po jakimś czasie rozchylają się nieco na boki tworząc kształt rozszerzającego się u góry cylindra (odwrotnie stożkowaty pokrój). Igły cisa są ciemnozielone z wierzchu i jasne spodem..

  Cis pośredni 'Hicksii' to wyłącznie odmiana/klon żeński, która jesienią wytwarza ozdobne owoce – nasiona z czerwonymi osnówkami (nasiona są trujące!).

  Czy Twój taras jest gotowy na sezon ogrodowy? Tym 1 zabiegiem zapewnisz mu ochronę i piękno
  Przeczytaj także
  Czy Twój taras jest gotowy na sezon ogrodowy? Tym 1 zabiegiem zapewnisz mu ochronę i piękno

  Wymagania i uprawa cisa 'Hicksii'

  Cis pośredni 'Hicksii' najlepiej czuje się na stanowiskach w lekkim zacienieniu ale może rosnąć nawet w cieniu, lecz w tym wypadku pokrój rośliny staje się luźniejszy. Dobrze znosi glebę piaszczystą ale najlepiej czuje się na średnio żyznym, umiarkowanie wilgotnym, wapiennym podłożu. Jest mrozoodporny.

  Roślina jest odporna na zanieczyszczenia.

  Cisa 'Hicksii' najlepiej sadzić tak jak inne iglaki – późną jesienią lub wczesną wiosną. Jeśli chcemy stworzyć z niego żywopłot zalecane są 3 rośliny na metr.

  Pielęgnacja cisa 'Hicksii'

  Pielęgnacja odmiany 'Hicksii' nie różni się od tego, jak pielęgnujemy i uprawiamy inne cisy w ogrodzie. Należy je podlewać w razie potrzeby i warto nawozić rośliny odpowiednimi nawozami do iglaków.

  Cis 'Hicksii' bardzo dobrze znosi cięcie. Jest ono niezbędne, jeśli chcemy mieć gęstą formę rośliny. Przycinanie najlepiej wykonywać wczesną wiosną (marzec, kwiecień) lub w lecie, na przełomie lipca i sierpnia.

  Szkodniki i choroby cisa 'Hicksii'

  Ze szkodników i chorób, cisa odmiany 'Hicksii' mogą atakować wszystkie patogeny, które zagrażają rodzajowi. Szczególną uwagę należy jednak zwracać na miseczniki i od razu po ich zauważeniu stosować odpowiednie środki ochrony roślin.

  Zastosowanie cisa 'Hicksii'

  Dzięki ciemnozielonemu zabarwieniu igieł, cis pośredni 'Hicksii' tworzy ciekawe kompozycje kolorystyczne. Jest rośliną polecają na iglaste, zimozielone żywopłoty oraz jedną z lepszych do tworzenia tzw. roślinnych rzeźb.

  Ciekawostki o cisie 'Hicksii'

  Jednym z rodziców cisa pośredniego 'Hicksii' jest cis japoński odmiany 'Nana'. Czas powstania odmiany datuje się na ok. 1900 r. w USA.

  Gdzie kupić cisa 'Hicksii'?

  Odmianę cisa pośredniego 'Hicksii' można kupić w sklepach stacjonarnych jak i online. Sadzonki w doniczkach o różnej wielkości zamówisz np.:

   

  Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl

  Autor
  Cis pośredni 'Hicksii'
  Cis pośredni 'Hicksii'
  Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

  Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (2)
  Powiązane rośliny