Logo
Logo

Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady

Iglaki to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych rośli, które wybieramy do naszych ogrodów. Nie są zbyt wymagające, ale najważniejszym zabiegiem, który ma wpływ na ich wzrost i wygląd jest sadzenie. Dowiedz się, jak to zrobić prawidłowo, by uniknąć problemów w późniejszej uprawie. Poniżej znajdziesz praktyczny poradnik, który powstał na podstawie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez naszych Czytelników.

Spis treści
Kiedy sadzić iglaki, by dobrze się przyjęły? Jak prawidłowo sadzić iglaki i uniknąć błędów? Jakich narzędzi będziesz potrzebować? Jak głęboki powinien być dołek pod iglaki? W jakiej odległości sadzić rośliny od siebie? Jak przygotować iglaki do sadzenia? Jak pielęgnować iglaki po posadzeniu?

Pytanie czytelnika: Mam działkę przy lesie i chciałbym, by jej charakter pasował do otoczenia. Planuję posadzić sporo różnych iglaków. Proszę o kilka wskazówek.

TERMIN Kiedy sadzić iglaki?

Iglaki z uformowaną bryłą korzeniową sprzedawane w pojemnikach można sadzić od wiosny do wczesnej jesieni. Oczywiście lepiej unikać okresu charakteryzującego się bezdeszczową, upalną pogodą (to pracochłonne – zieleń trzeba często podlewać).

Drzewa i krzewy z nagim korzeniem zaleca się sadzić od kwietnia do maja lub od września do października. Zbyt późne sadzenie jest w tym wypadku niekorzystne, gdyż iglaki wymagają dłuższej aklimatyzacji w porównaniu gatunkami liściastymi. Nie przechodzą całkowicie w stan spoczynku (transpirują przez cały rok) i muszą się ukorzenić jeszcze przed nadejściem mrozów, w przeciwnym wypadku ich mrozoodporność spada.

KROK PO KROKU Jak sadzić iglaki?

Przygotuj narzędzia
Podczas sadzenia warto używać ochronnych rękawic. Niektóre gatunki mają mocno kłujące igły (jałowiec pospolity, świerk kłujący), mogą powodować alergie skórne (np. żywotniki) lub są silnie trujące (np. cis pospolity). Przygotuj także ostry szpadel, taczkę oraz siekierę lub sekator, aby usunąć korzenie, które znajdziesz w miejscy sadzenia.

Wykop dołek
Dołki powinny być kilkadziesiąt centymetrów szersze niż średnica bryły korzeniowej (i o kilkanaście cm głębsze). Nie wolno podczas sadzenia wyginać wystających korzeni (już lepiej je przyciąć). Na dnie dołka można wysypać trochę żyznej gleby, kompost lub pocięte igliwie.

Ustal odległości
Ważna jest prawidłowa rozstawa – iglaki sadzone zbyt gęsto ogołacają się od dołu i w dodatku są bardziej podatne na choroby grzybowe.

Przygotuj ziemię
Optymalne do uprawy iglaków jest żyzne, umiarkowane, próchnicze podłoże o lekko kwaśnym odczynie. Wiele gatunków (np.: jałowiec, sosna, kosodrzewina) dobrze radzi sobie na piaszczystych glebach.

Podlej bryłę korzeniową
Rośliny przed wyjęciem z pojemników należy obficie podlać (a te z gołym korzeniem namoczyć przez kilka godzin). Czasem konieczne jest przycięcie pojemnika. Iglaki w workach jutowych sadzi się bezpośrednio, bez zdejmowania osłony. Materiał szybko ulega rozkładowi.

Podlej po sadzeniu
Wokół roślin warto uformować misę i obficie je podlać po sadzeniu. Gdy wierzchnia warstwa podłoża trochę przeschnie, nasypuje się ziemi tak, aby wyrównać poziom gruntu.

Dbaj i zasilaj
Po posadzeniu iglaki warto sporadycznie dokarmiać od wiosny do lata nawozami organicznymi lub dedykowanymi nawozami mineralnymi. Warto przy tym zwrócić uwagę, że brązowienie igieł częściej jest spowodowane niedoborem wody (tą grupę roślin należy podlewać także zimą) niż brakiem składników pokarmowych.

Dowiedz się więcej o uprawie iglaków


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: 7monarda - Fotolia.com

Autor
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Katanna

29-09-2021 06:15

Nie bójcie się przesadzania, to jeśli zrobicie to dobrze, zawsze się uda. Trzeba tylko: 1. wykopać roślinę z jak największą bryłą korzeniową (by uszkodzić jak najmniej) 2. przesadzić do świeżej i lekkiej ziemi (by korzenie mogły się zregenerować) 3. zadbać o rośliny ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl