Logo
Logo

Iglaki na pniu | Wyjątkowe rośliny do każdego zakątku w ogrodzie

Iglaki na pniu to doskonały sposób na dodanie uroku i oryginalności do naszego ogrodu. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom i różnorodności form, świetnie sprawdzają się zarówno w przestronnych ogrodach, jak i na małych balkonach czy tarasach. W poniższym artykule dowiesz się, jakie gatunki iglaków warto szczepić na pniu, jak je pielęgnować i w jaki sposób można je formować.

Spis treści
Co oznacza termin "iglaki na pniu"? Które rośliny iglaste można znaleźć w formach na pniu? Gdzie najlepiej sadzić iglaki na pniu i jak je wkomponować do ogrodu? Czy iglaki na pniu można przycinać? Jak to robić? Gdzie można znaleźć iglaki na pniu? Gdzie je zamówić / kupić? Często zadawane pytania – FAQ

Iglaki na pniu – co to jest?

Iglaki na pniu to rośliny powstałe w wyniku szczepienia dwóch różnych osobników z tego samego gatunku (lub rzadziej rodzaju). Aby uzyskać iglaka na pniu, potrzebujemy podkładki, czyli pnia z ze swoim systemem korzeniowym oraz korony z innej rośliny – tzw. szlachetnej odmiany, która "zwiąże się" z podkładką i będzie na niej rosnąć korzystając z nie swoich pnia i korzeni. 

Szczepienie drzew iglastych pozwala uzyskać zupełnie nowe, oryginalne formy roślin o pokroju piennym lub zwisającym.

 

Warto dodać, że odmiany szlachetne szczepione na pniach to zwykle rośliny odmian karłowych. Dzięki temu, że są zwarte i wolno rosnące, a jednocześnie umieszczone na wysokości (na pniu podkładki) tworzą unikatowe formy wyglądające jak miniaturowe drzewka.

Jakie iglaki nadają się do szczepienia na pniu?

Choć w pierwszej chwili myśl o iglakach na pniu przywodzi na myśl różne gatunki sosen (np. odmiany 'Benjamin', 'Humpy', 'Low Glow'), jodeł (odmiany 'Green Carpet', 'Tundra', 'Bonsai Blue') czy świerków (odmiany 'Montgomery', 'Nidiformis', 'Glauca Globosa'), to istnieje wiele innych gatunków, które doskonale nadają się do tej formy uprawy, np:

• Tuja na pniu

Tuja to jeden z najpopularniejszych gatunków iglaków. Posiada gęstą i zimozieloną koronę, stanowiącą doskonałą ozdobę każdego ogrodu, niezależnie od pory roku. Gdy jest zaszczepiona na pniu nie traci na swoich walorach – jest niezwykle łatwa w uprawie, doskonała do formowania / cięcia i wytrzymała na warunki atmosferyczne. Odmiany tuj, które znajdziemy na pniach to np.: 'Mirjam', 'Kaeger's Beauty''Whipcord' itd.

• Cis na pniu

Cis jest jednym z najwolniej rosnących roślin iglastych na świecie, a jednocześnie jest niezwykle dekoracyjny dzięki kontraście swoich czerwonych jagód i ciemnych igieł. To cenna roślina, które znosi nawet najbardziej intensywne cięcie i formowanie, dzięki czemu nadaje się do niemal każdego zakątku ogrodu w każdej formie. Cis szczepiony na pniu to wyjątkowa i nietrudna w pielęgnacji roślina.

• Jałowiec na pniu

Jałowiec na pniu to roślina dość uniwersalna i łatwa w uprawie. Decydując się na zasadzenie jałowca w ogrodzie możemy wybierać spośród wielu odmian o ciekawych kształtach i kolorach. Odmiany jałowców, które znajdziemy na pniach to np. 'Blue Star', 'Golden Carpet', 'Prince Of Wales' i inne.

• Modrzew na pniu

Pomimo opadających na zimę igieł modrzewie to wspaniale zdobiące ogród rośliny, które można szczepić na pniu. Szczególnie pięknie wyglądają odmiany płaczące (Pendula) szczepione na dużej wysokości – pozwalają tworzyć w ogrodzie prawdziwą fontannę zieleni. Odmiany modrzewi, które znajdziemy na pniach to np. 'Stiff Weeper', 'Globus', 'Corley' i inne.

Jak i gdzie sadzić iglaki na pniu?

Podczas wyboru iglaków na pniu powinniśmy skupić się nie tylko na wyglądzie rośliny, ale również na jej wymaganiach środowiskowych. Decydując się na iglaki na pniu musimy wziąć pod uwagę wymagania zarówno podkładki, jak i korony. Np. cisy szczepione na pniu nie będą dobrze rosnąć na pełnym słońcu, a sosny przeciwnie – wymagają dużo światła, by być gęste i zdrowe.

Iglaki na pniu przed domem

Iglaki na pniu, ze względu na swoje niewielkie rozmiary, są doskonałą opcją nie tylko do mniejszych ogrodów lub obszarów przed domem, gdzie zwykle nie ma większych przestrzeni. Rośliny szczepione na pniu są odpowiednie do uprawy w dużych donicach na małych balkonach czy mini-tarasach. Warto wybrać gatunki, które są bardziej odporne na trudne warunki atmosferyczne.

Iglaki na pniu – aranżacje

Aranżując ogród, warto pamiętać o iglakach na pniu. Te niewielkie rośliny o oryginalnym wyglądzie i kompaktowym rozmiarze potrafią wkomponować się w praktycznie każdą przestrzeń.

Iglaki na pniu – kiedy przycinać?

Zależnie od gatunku i odmiany iglaki na pniu przycina się różnie. Przyjmując ogólne zasady można powiedzieć, że w przypadku tuj i cisów możemy to robić 2-3 razy w roku, jałowce i świerki 2 razy, a sosny raz.

Więcej o cięciu iglaków dowiesz się z artykułu: Przycinanie iglaków – dowiedz się kiedy i jak to robić!

Gdzie kupić iglaki na pniu?

Rośliny iglaste szczepione na pniu to popularne rośliny, ponieważ nadają się idealnie do aranżacji na mniejszych i większych przestrzeniach, i wszędzie tam, gdzie na większe rośliny po prostu nie ma miejsca.

Iglaki takie można znaleźć w szkółkach roślin ozdobnych i centrach ogrodniczych. Jeśli chodzi o sklepy internetowe, można wymienić:

FAQ, czyli często zadawane pytania:

Czy iglaki na pniu są trudne w pielęgnacji?

Nie, większość iglaków na pniu jest łatwa w pielęgnacji, jednak warto zwrócić uwagę na ich indywidualne wymagania.

Jak często przycinać iglaki na pniu?

Tak jak wspomniano wcześniej w artykule, to zależy od gatunku, ale zazwyczaj 2-3 razy w roku.

Czy iglaki na pniu nadają się do małych ogrodów?

Tak, dzięki swoim kompaktowym rozmiarom świetnie sprawdzają się w małych przestrzeniach.

 

Tekst: ZO, zdjęcia w artykule i galerii: Katarzyna Jeziorska

Autor
Iglaki na pniu | Wyjątkowe rośliny do każdego zakątku w ogrodzie
Iglaki na pniu | Wyjątkowe rośliny do każdego zakątku w ogrodzie
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_zakladanie_ogrodu
NAJNOWSZE TREŚCI