Po co przycina się iglaki?
Przycinanie iglaków to ważny zabieg pielęgnacyjny, który wykonujemy po to, aby:
- usunąć po zimie pędy suche, chore i słabe,
- regulować wzrost rośliny,
- lepiej się rozkrzewiały,
- zyskiwały bardziej zwarty pokrój.
Kiedy ciąć iglaki?
Zwykle najczęściej stosowanym i najlepszym terminem do przycinania iglaków jest wiosna – marzec lub przełom marca i kwietnia (lepiej poczekać aż miną silniejsze mrozy i ryzyko przemarznięcia przyciętych roślin).
Wiosna to przede wszystkim czas cięć sanitarnych – usuwamy wszystkie pędy uszkodzone zimą oraz chore lub z objawami żerowania szkodników. To także bardzo dobry czas na cięcia formujące krzewów iglastych, aby utrzymywały one pożądany przez nas pokrój.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Pokrój iglaków możemy korygować także latem, jednak ciecia najlepiej zakończyć do końca sierpnia, aby młode pędy pojawiające się po cieciu zdążyły zdrewnieć przed zimą. Latem tniemy iglaki o wiele słabiej niż wiosną i zabieg ten powinien być już jedynie kosmetyczny.
Jak przycinać iglaki?
Roślinom rosnącym pojedynczo skracamy pędy o około o 1/3 do 1/2 ich długości. Jeśli zabieg ten będziemy wykonywać regularnie co roku, rośliny będą ładnie zagęszczone i nie trzeba będzie ich odmładzać, czyli bardzo silnie przyciąć, co rośliny iglaste nie zawsze dobrze znoszą.
Krzewy iglaste tworzące żywopłoty (np. żywotniki, cyprysiki) lub formowane w różnego rodzaju bryły, można ciąć nawet 2–3 razy w sezonie – przed rozpoczęciem wegetacji (marzec/kwiecień), latem (czerwiec) i ostatni raz w sierpniu.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe ronstik / Depositphotos