Logo
Logo

Te rośliny warto przyciąć jesienią | Podpowiadamy, co i jak ciąć!

Podlewanie, nawożenie i przycinanie – to 3 najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne, które wpływają na wzrost, prawidłowy rozwój i obfite kwitnienie roślin. To właśnie zapewniając odpowiednie warunki i pielęgnację można poszczycić się obfitymi plonami i pięknym, zadbanym ogrodem. Jednak trzeba wiedzieć, kiedy i jak wykonywać poszczególne zabiegi. Szczególne znaczenie ma odpowiedni czas przycinania roślin. Jakie rośliny przycinać jesienią?

Spis treści
Które rośliny trzeba przyciąć jesienią? Drzewa i krzewy owocowe Rośliny ozdobne Inne rośliny Jak przyciąć rośliny jesienią?

Te rośliny przytnij jesienią!

Drzewa i krzewy owocowe

Większość krzewów i drzew przycina się na wiosnę, gdyż obcięte pędy narażone są na przemarznięcie i atak patogenów. Jednak zasada ta nie dotyczy nowo posadzonych roślin owocowych, które na jesieni tuż po wysadzeniu do gruntu, wymagają przycięcia pędów, aby przetrwały zimę.

Dodatkowo cięcie należy wykonać u krzewów i drzew, które owocują na tegorocznych pędach, a więc dotyczy do przede wszystkim: malin, które późno owocują (np. popularna malina Polka); porzeczek; agrestu; jeżyny; winorośli; wcześnie owocujące śliwy; leszczynę.

W większości przypadków przycinanie wykonuje się od września do listopada, ale zależy to od uprawianego gatunku, a najlepszym miesiącem na tego typu zabieg zazwyczaj jest wrzesień. Rośliny będą miały czas, aby zabliźnić rany, a pędy zdążą zdrewnieć przed latem. Wyjątek stanowi leszczyna, którą najlepiej przycinać w listopadzie.

Z kolei u krzewów i drzew, które zostały zasadzone co najmniej 3 lata temu, można wykonać cięcie sanitarne. Dotyczy to również roślin, które owocują na dwuletnich pędach, a kwitnienie odbywa się wczesną wiosną. W tym przypadku wyciąć należy stare, chore i uszkodzone pędy. Jednak nawet tego zabiegu nie należy wykonywać przy ujemnych temperaturach, gdyż może to negatywnie wpłynąć na kondycję roślin. Wszystkie rany po cięciach należy dobrze zabezpieczyć maścią ogrodniczą.  

Rośliny ozdobne  

Większość roślin ozdobnych przycina się jesienią, a konkretniej we wrześniu. Wyjątek stanowią m.in. hortensje, rododendrony i róże, które lepiej przycinać wiosną. Ważne, aby cięcia wykonywać w letni, suchy dzień o znacznym zachmurzeniu. Zabieg należy wykonać przede wszystkim u kwitnących bylin, które zazwyczaj wymagają całkowitego usunięcia przekwitłych kwiatów, zwiędłych liści i uszkodzonych łodyg. Takie cięcia pielęgnacyjne poprawiają ilość i wygląd kwiatów w kolejnych latach oraz zmniejsza ryzyko rozwoju chorób grzybowych.  

Inne rośliny  

Jesienią warto przycinać wszystkie rośliny, które zostały dopiero co posadzone. To zapewni im lepszy rozrost, obfitsze kwitnienie i ładniejszy wygląd. Warto pamiętać, że lepiej nie przycinać jesienią roślin, które wolno rosną oraz tych, które są wrażliwe na zmiany, ogólnie źle znoszą cięcie i mają niską mrozoodporność. Może to osłabić rośliny, a nawet doprowadzić do rozwoju chorób, czy zahamowania wzrostu.

Za to dobrym pomysłem jest jesienne przycinanie żywopłotu, zwłaszcza tego z ligustru lub grabu. Wrzesień to również dobry czas na przycinanie krzewów, które w tym czasie zawiązują owoce o charakterze ozdobnym. Dzięki temu można w łatwy sposób ocenić, na których gałązkach pojawia się mniej owoców i usunąć te pędy, przerzedzając roślinę, co zapewni jej lepszy wzrost. 

Jak przyciąć rośliny jesienią?

  • Dokładny sposób przycinania roślin jesienią zależy od gatunku rośliny, gdyż każda ma trochę inne wymagania. Dowiedz się więcej
  • Należy pamiętać, aby gałązki obcinać tylko narzędziami do tego przeznaczonymi (sekator, nożyce, piłka), które powinny być ostre i dokładnie umyte, co zmniejsza ryzyko zainfekowania rośliny.
  • Zabieg należy zawsze wykonywać przy dodatnich temperaturach w pochmurne, ale suche dni.
  • W przypadku krzewów ozdobnych zazwyczaj skraca się pędy o 1/3 lub 1/4 ich długości. Znacznie mocniej przycina się byliny – te najczęściej ścina się do wysokości 10 – 20 cm.
  • Jednak zawsze, niezależnie od tego, jaką roślinę przycinamy, trzeba usunąć wszystkie zmienione chorobowo, uschłe lub zniekształcone pędy i gałązki. Dzięki temu rośliny będą mogły lepiej się rozwijać, a w kolejnym sezonie kwitnienie powinno być obfitsze.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Wlodzimierz Dondzik / Dreamstime

Autor
Te rośliny warto przyciąć jesienią | Podpowiadamy, co i jak ciąć!
Te rośliny warto przyciąć jesienią | Podpowiadamy, co i jak ciąć!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl