Logo
Logo

Jesienne przycinanie roślin ogrodowych | Praktyczne wskazówki

Po okresie bujnego, wiosennego i letniego wzrostu roślin wielu ogrodników w październiku sięga po sekatory, by utrzymać rośliny w dobrej formie do następnego sezonu. Nadszedł właśnie doskonały okres do wycięcia starych pędów i przywrócenia krzewom pięknego wyglądu. To także odpowiedni czas na wycięcie pędów, które już nie owocują.

Spis treści
Które krzewy ozdobne przycinać jesienią i jak to zrobić? Jak przycinać drzewa i krzewy owocowe jesienią? Czy byliny także trzeba przycinać jesienią?

Które krzewy ozdobne przycinać jesienią i jak to zrobić?

Głównym powodem jesiennego przycinania jest chęć utrzymania zwartego pokroju roślin. Wiele nieprzyciętych krzewów wytworzy zwartą gęstwinę pędów, pełną nagich gałązek zakończonych frędzlami liści i kwiatów, położonych zbyt wysoko, by móc je podziwiać. W takim stanie zajmują mnóstwo miejsca w ogrodzie i mogą stłumić inne rośliny.

Krzewy kwitnące wiosną i wczesnym latem

  • Problem tracenia formy dotyka głównie krzewów kwitnących wiosną i wczesnym latem. Nabierz nawyku regularnego cięcia tych roślin jesienią: usuwaj najstarsze, zdrewniałe pędy u samej podstawy krzewu. Pozostaw jednoroczne i dwuletnie pędy, które rozwiną się bujnie w następnym roku. Jeśli zaniedbaliśmy to przez kilka sezonów, ostre cięcie przywracające formę powinniśmy zrobić tuż po kwitnieniu.
  • Uwaga! Wiele kwitnących zimą i wczesną wiosną krzewów, m.in. forsycje najlepiej ciąć tuż po zakończeniu kwitnienia, by na jesieni nie usunąć gałązek z pąkami kwiatowymi. Inne krzewy wiosenne, takie jak derenie, wierzby białe i jeżyny ozdobne, lepiej ciąć wiosną, ponieważ w czasie zimy możemy cieszyć się ich kolorowymi pędami.

Krzewy o dekoracyjnych liściach

  • Gatunki uprawiane dla okazałych, dekoracyjnych liści możesz ciąć w październiku, zanim nastaną zimowe chłody, tak byś miał mniej pracy wiosną.

Ogród na własną rękę. Kasia i Jerzy Kusiak / YouTube

 

Jak przycinać drzewa i krzewy owocowe jesienią?

Przytnij stare pędy krzewów owocowych po zrzuceniu liści, by dostrzec różnicę pomiędzy owocującymi pędami, a nowymi przyrostami, które dostarczą plonów w następnym sezonie. Stare pędy – wyróżniające się resztkami szypułek po owocach – powinny zostać wycięte tuż przy samej ziemi. Kiedy się ich pozbędziesz, zrobisz miejsce dla nowych przyrostów. Pozostaw 3-4 najsilniejsze pędy na każdej roślinie, a pozostałe krótkie i słabe pędy wytnij zupełnie. Skieruje to energię roślin do obfitszego kwitnienia i zawiązywania większych owoców na pozostałych pędach.

Drzewa owocowe zawiązujące owoce na małych gałązkach lub krótkopędach wymagają cięcia zarówno w okresie spoczynku, jak i w trakcie lata, jeśli chcemy, by dostarczały jak największych plonów. Kiedy drzewa się zakorzenią, należy kierować całą ich energię w zawiązywanie pąków kwiatowych i owoców. Jesienią, po zrzuceniu liści, ich cięcie polega na skróceniu wszystkich długopędów do 1/3–1/2 ich długości. Pomoże to ograniczyć wielkość korony drzewka i jest szczególnie istotne przy uprawie drzewek rozpiętych przy murach i formowanych w szpalery.

Właściwe cięcie roślin wymaga ostrych narzędzi, ponieważ rany szybko się wtedy zabliźnią, a rośliny będą kontynuować wzrost bez ryzyka zakażenia chorobami grzybowymi lub atakiem szkodników. Pamiętaj, by cieńsze ostrze sekatora zawsze znajdowało się po tej samej stronie co pąk.

Czy byliny także trzeba przycinać jesienią?

Wycięcie pędów i uprzątnięcie liści jesienią pomoże ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji grzybowych. Jednak porządki można pozostawić do wczesnej wiosny. Ma to niewątpliwą zaletę, ponieważ przekwitłe kwiatostany i łodygi roślin będą atrakcyjnie wyglądać zimą i pomogą ochronić korzenie i rozety liści przed mrozem.

Zamierające części roślin zapewniają także schronienie zimującym owadom i ich jajom, które staną się cennym pokarmem dla ptaków i innych stworzeń. Przynosi to długotrwałą korzyść, pomagając utrzymać naturalną równowagę pomiędzy dzikimi gatunkami zwierząt w ogrodzie, ograniczającymi liczbę szkodników w następnym sezonie.

Jednakże jak to zwykle w ogrodnictwie bywa, można osiągnąć kompromis i wyciąć wszystkie nieatrakcyjne rośliny już teraz oraz pozostawić te najbardziej dekoracyjne i pożyteczne na okres zimowy.


Tekst na podstawie Gardeners' World Polska Wrzesień-Październik 2015, zdjęcie: Luisella Planeta Leoni/Pixabay

Autor
Jesienne przycinanie roślin ogrodowych | Praktyczne wskazówki
Jesienne przycinanie roślin ogrodowych | Praktyczne wskazówki
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Laura

07-09-2021 10:50

Do przycinania galezi swietnie sprawdzaja mi się nozyce ogrodowe z cellfastu.

Gość

15-09-2020 13:39

Dlaczego nie ma w artykule nazw roślin. Artykuł tendencyjny.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Twoja strona ogrodu