Logo
Logo

Co ciąć w październiku? | Przycinanie drzew i krzewów

Jesienią nie wykonuje się już właściwe żadnych silnych cięć roślin ogrodowych. Jednak w przypadku niektórych krzewów owocowych i ozdobnych, skrócenie pędów pomoże lepiej przyjąć się świeżo posadzonym roślinom, a także poprawi wygląd roślin. Które rośliny ogrodowe można przycinać w październiku?

Spis treści
Dlaczego październik to ostatni termin na cięcie?
Jak i dlaczego ciąć rośliny po posadzeniu?
Jak ciąć krzewy owocowe?
Jak ciąć rośliny ozdobne?

Ostatnie cięcia przed zimą

Październik to właściwie ostateczny rozsądny termin na wykonanie cięć niektórych roślin w ogrodzie. Warto pamiętać, że im wcześniej wykona się takie cięcia, tym lepiej dla roślin, ponieważ rany po cięciu muszą zdążyć zagoić się przed nadejściem zimy i ujemnych temperatur. Ponadto, zbyt późne i zbyt mocne przycięcie roślin może pobudzić je do wypuszczania świeżych, młodych pędów, które nie zdążą zdrewnieć i mogą łatwo przemarznąć.

Jesienne cięcie krzewów po posadzeniu

Październik to zwykle idealny czas na sadzenie wszelkich krzewów i drzew oferowanych z tzw. gołym korzeniem. Dotyczy to najczęściej roślin liściastych, np. żywopłotowych gatunków krzewów, a także drzew i krzewów owocowych. Zaleca się, aby przy ich jesiennym sadzeniu przyciąć pędy, co pobudzi je do krzewienia w kolejnym sezonie, a także pozwoli systemowi korzeniowemu szybciej się zregenerować i przyjąć w nowym miejscu.

W czasie wykopywania roślin w szkółkach ich korzenie są mocno uszkodzone i pozostawienie całości nadziemnej bez przycięcia po sadzeniu jest niekorzystne dla roślin (wolniej się przyjmują). W przypadku krzewów sadzonych jesienią z gołym korzeniem, powinno się skrócić wszystkie pędy, tak by pozostało na każdym z nich po kilka pąków (3-5). Warto to zrobić szczególnie w przypadku takich krzewów często oferowanych do nasadzeń żywopłotowych, takich jak:

Po sadzeniu jesiennym warto skrócić także pędy drzewek owocowych (głównie jabłoń, grusza), co również wpłynie na lepsze ukorzenianie, ale także zapoczątkuje właściwe formowanie się korony.

Październikowe cięcie krzewów użytkowych

W październiku można przyciąć jeszcze pędy:

Maliny i jeżyny, które owocowały w lecie przycinamy, gdy opadną liście i skracamy ich pędy nisko nad ziemią. Porzeczkom czarnym warto w tym czasie wyciąć wszystkie stare pędy (szczególnie starsze niż 4-letnie).

Jesienne skracanie róż i innych roślin ogrodowych

W trakcie całego miesiąca można kontynuować bieżące usuwanie przekwitających kwiatów róż z niewielkimi fragmentami pędów. Przy okazji można usunąć także wszystkie pędy suche, chore lub nadmiernie zagęszczające wnętrze krzewu. Jesienią nie tniemy róż mocno, ponieważ korzystniej jest wykonać takie cięcia wiosną, aby pobudzić krzewy do wzrostu i zawiązywania pąków kwiatowych.

Podobnie, można postąpić w przypadku innych liściastych krzewów ogrodowych – można jedynie delikatnie skrócić niektóre pędy, ale głównie uszkodzone lub chore. Pamiętajmy, aby nie ciąć roślin wrażliwych (szczególnie kiepsko reagujących na cięcia jesienne) zbyt mocno lub nawet poczekać z tym do wczesnej wiosny.

Jesienią, czyli także w październiku można jeszcze przyciąć powojniki (na wysokości około 40-50 cm nad ziemią), które kwitły pod koniec lata – w sierpniu i we wrześniu.

Ponadto, ważne jest także, by nie przycinać już drzew i krzewów zimozielonych (liściastych i iglastych), ponieważ młode pędy, które pojawią się po cięciu nie zdążą zdrewnieć przed zimą.

Przez cały miesiąc można także kontynuować usuwanie przekwitłych kwiatów oraz przycinanie zasychających pędów ogrodowych bylin (np. liliowców, funkii, ostróżek, tawułek, floksów), aby uniknąć zimowania w resztkach roślin zarodników grzybów. Warto pamiętać, aby nie ciąć przed zimą traw ozdobnych, które lepiej zimują nie przycinane i korzystniejsze jest dla nich ciecie wiosenne. Ponadto, wiele traw wygląda bardzo malowniczo jesienią, czy nawet w trakcie zimy.

Ważne!
Do cięcia należy stosować jedynie czyste, ostre i odpowiednio dobrane narzędzia (sekatory, nożyce), aby nie miażdżyć pędów i nie przenosić chorób. Wszystkie większe rany po cięciu (szczególnie drzew i krzewów) warto zabezpieczyć maścią ogrodniczą lub innymi preparatami przeznaczonymi do tego celu, aby uniknąć infekcji grzybowych lub bakteryjnych.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Stefan Östman z Pixabay + Dreamcreateicons/Flaticon

Sprawdź również, co i jak przycinać w miesiącach:
Autor
Co ciąć w październiku? | Przycinanie drzew i krzewów
Co ciąć w październiku? | Przycinanie drzew i krzewów
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, przewidziany do kształtowania terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od ponad 10 lat pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje ściśle od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata, ludzi i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, muzykę i smak kawy – najlepiej pitej nieśpiesznie w ogrodzie lub z widokiem na zielone...

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz