Logo
Logo

Co ciąć w sierpniu? | Przycinanie drzew i krzewów

Pełnia lata, to przede wszystkim regularne nawadnianie roślin, ale także czas zbiorów. W tym czasie warto przyciąć niektóre drzewa i krzewy owocowe, skorygować jeszcze pokrój żywopłotów i roślin ogrodowych. Co przycinamy w sierpniu w ogrodzie?

Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie drzewa i krzewy owocowe można ciąć w sierpniu?
  • Jak i czy ciąć żywopłoty w sierpniu?
  • Dlaczego przycinamy rośliny kwitnące w sierpniu?

Sierpniowe cięcie drzew i krzewów owocowych

W lecie, czyli także w sierpniu (po zebraniu owoców) zwykle wykonuje się cięcie prześwietlające owocowych drzew pestkowych. W połowie miesiąca można więc przyciąć gałęzie (konary) głównie wiśni i czereśni, ale także brzoskwini, moreli oraz śliw. Po zbiorze owoców i w czasie suchej, letniej pogody są najlepsze warunki do cięć drzew pestkowych, ponieważ szybciej zabliźniają się rany i jest najmniejsze ryzyko powstania i rozwoju infekcji. Można w tym czasie skrócić poszczególne pędy, aby uformować korony drzew lub usunąć niektóre konary (np. starsze lub chore) całkowicie.

W tym czasie warto także korygować kształt koron grusz i jabłoni, poprzez przycięcie nazbyt wybujałych pędów, na których nie zawiązują się owoce.

Koniec sierpnia (i wrzesień), to również optymalny czas na przycinanie koron orzecha włoskiego, ponieważ w drugiej połowie lata, drzewo to najlepiej znosi cięcie i szybciej regeneruje się po nim.

Po zbiorze owoców, zalecane jest także przycięcie lub wycięcie pędów krzewów owocowych – agrestu, porzeczek białych i czerwonych (usuwamy pędy 5-letnie oraz starsze) oraz porzeczek czarnych (wycinamy pędy 3-letnie i starsze), aby pobudzić tworzenie młodych pędów, na których zawiązują się pąki kwiatowe. Ponadto, można usunąć pędy słabsze, pokładające się na ziemi lub nadmiernie zagęszczające wnętrze krzewu.

Na bieżąco, po zakończeniu owocowania i zebraniu owoców można przycinać nisko przy ziemi pędy malin. Jednocześnie pamiętamy, aby nie przycinać jeszcze pędów odmianom malin powtórnie owocujących pod koniec lata i jesienią.

Cięcie żywopłotów i roślin formowanych w sierpniu

Przez cały miesiąc można nadal przycinać pędy i korygować kształty żywopłotów, zarówno liściastych, jak i iglastych. Oczywiście cięcia wykonujemy jedynie w razie potrzeby i zwykle powinny się one jedynie ograniczać do skracania pędów nadmiernie wybujałych lub zaburzających kształt lub wysokość żywopłotu. Można więc przycinać większość żywopłotów, złożonych z roślin liściastych oraz gatunków iglastych (np. żywotniki, cyprysiki, jałowce). Jeśli planujemy jeszcze silniejsze cięcie formujące, warto pamiętać, aby przycinać żywopłoty równomiernie, czyli przede wszystkim ich boki i później wierzchołki, aby rośliny ładnie się zagęszczały.

Podobnie postępujemy w przypadku pojedynczych, ozdobnych krzewów i drzew formowanych w różnego rodzaju bryły i figury. Na bieżąco skracamy i usuwamy jedynie pędy, które wyrosły od ostatniego cięcia, tak by zachowywać pożądany kształt i pokrój roślin. Warto pamiętać, aby cięcia krzewów (szczególnie iglastych) zakończyć najpóźniej do końca sierpnia/początku września, po to by młode pędy zdążyły zdrewnieć, a rośliny mogły przygotować się do spoczynku zimowego.

Ważne!
Po cięciu żywopłotów, jak i innych roślin dobrym i pożytecznym nawykiem powinno być ich zasilenie odpowiednimi nawozami wieloskładnikowymi oraz podlanie. Ponadto, na cięcie (szczególnie silniejsze) lepiej wybrać raczej mniej słoneczny, lekko pochmurny dzień (lub przynajmniej nie ciąć roślin w środku upalnego dnia latem).

Letnie cięcie ogrodowych roślin kwitnących

Podobnie, jak przez większość lata, w sierpniu kontynuujemy regularne przycinanie przekwitłych kwiatów lub kwiatostanów krzewów, krzewinek i bylin ogrodowych. Dotyczy to między innymi róży, której przekwitłe kwiaty należy na bieżąco usuwać z niewielkim fragmentem pędu, by pobudzać krzew do lepszego zagęszczania się i powtarzania kwitnienia. Podobnie można postępować w przypadku kwitnących bylin lub krzewinek (np. lawendy) i skracać/usuwać fragmenty pędów z przekwitłymi kwiatostanami, aby pobudzać rośliny do krzewienia (zagęszczania się), jak i dalszego kwitnienia.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Iren/Pixabay + Dreamcreateicons/Flaticon

Sprawdź również, co i jak przycinać w miesiącach:
Autor
Co ciąć w sierpniu? | Przycinanie drzew i krzewów
Co ciąć w sierpniu? | Przycinanie drzew i krzewów
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, przewidziany do kształtowania terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od ponad 10 lat pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje ściśle od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata, ludzi i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, muzykę i smak kawy – najlepiej pitej nieśpiesznie w ogrodzie lub z widokiem na zielone...

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Twoja strona ogrodu